Muselo to přijít: Objevuje se srovnávání Paříže a Sinaje

Paříž/Moskva - Svět truchlí a vydává jedno prohlášení Pray for Paris, Pray for France za druhým. Na sociálních sítích a v diskusích se však začíná rozvíjet téma, které srovnává tragédii v Paříži s leteckým neštěstím v Egyptě.

Objevují se hlasy, že není možné oba incidenty porovnávat, proti nim vystupují oponenti, že je to asi některým vládnoucím kruhům nepohodlné. Do rozjitřené atmosféry se ozývají hlasy, pochopitelně z velké části ruské: "Všude čteme #PrayForFrance, pak se ptám, proč se nepsalo po tragédii v Egyptě #PrayForRussia? Není to fér!"

Odpůrci srovnávání argumentují, že pád ruského Airbusu A-321 letu 7K9268 ještě není uzavřen, takže nelze s jistotou říci, že bylo sestřeleno teroristy, ačkoliv IS několikrát prohlásil, že za útokem na ruský letoun stojí. Tvrzení, že teroristé nemají k dispozici potřebnou technologii je přinejmenším sporné, protože v mnoha případech se vůbec neví, jakými zbraněmi IS vládne. Navíc je tu reálná možnost, že letoun měl bombu přímo na palubě. Ale protože to není oficiálně doloženo, tak není důvod ke smutku, tak zní vysvětlení. Stačí si však vzpomenout na případ Lockerbie a jak dlouho se takové vyšetřování táhlo. A ještě jedna poznámka - s ohledem na fakt, že útočníci v Paříži byli buď zastřeleni nebo se zlikvidovali sami, neexistuje ani v tomto případě přímé svědectví od pachatelů, že za činem stojí IS, pouze jeho přiznání. 

Jistě, útok v ulicích podobného rozsahu je něco nového a doposud byl znám spíše z filmů. Ale pouze v tom směru, že šlo o Evropu. Sebevražedných útočníků už tu byly stovky, ne-li tisíce, ale brali se jen jako extrémisté, kteří nám nehrozí, protože nestojí za našimi dveřmi. A že je to něco více nebezpečného? Ano, útoky proběhly na veřejných místech, ale v tomto kontextu je letecká doprava (přes havárie uváděné v médiích) stále jedna z nejbezpečnějších forem dopravy. Přijímáme ji jako běžnou a proto se dá postavit prakticky na roveň pohybu po běžných místech. Protože pokud někdo tvrdí, že příště mohou vybuchovat londýnské, pražské či vídeňské restaurace, stejně tak může zítra vybuchnout britské, české či rakouské letadlo. Mají být jeho pasažéři jen proto, že nepohybovali několik stovek metrů nad zemí, méně uctíváni nebo oplakáváni?

Mluvit o větším psychickém utrpení, pokud jste přímými svědky nějakého incidentu, je také sporné. Pokud budeme cyničtí, a psychologové v podobných případech nic jiného nedoporučují, pak je pro člověka smrt blízkého, který zahyne pár metrů od něj, něco strašného, to bezesporu ano. Ale představte si, že jste několik stovek kilometrů od svých blízkých, nemáte na ně kontakt a dozvíte se, že letadlo, ve kterém měli pravděpodobně letět, bylo vyhozeno do vzduchu. To pak není psychické utrpení? Strašné minuty čekání a zoufalá naděje, že se s nimi ještě setkáte. Oba psychické otřesy jsou hrozné a žádný z nich nemůže být menší.

Spíš bude tedy nejpravděpodobnější ta eventualita, že tu pořád vládne národní nesnášenlivost, ačkoliv jí zapádní státy mají plná ústa. "Američan se těžko bude halit do trikolóry na znamení smutku ve prospěch Ruska", čteme v různých zamyšleních a komentářích. Bylo by možná zajímavé zjistit, kolik z těch 224 osob na palubě letu 7K9268 pošpinilo americkou čest nebo se dopustilo něčeho tak zvrhlého, že by je za to USA musely odsoudit. Tragédie, jejíž obětí jsou nevinní lidé, by měla být odsouzena stejnou měrou, ať k ní došlo ve vzduchu nebo na zemi, v letadle nebo v restauraci. Možná to někomu nebude znít příjemně, ale i takové rozpory mohou mít za následek daleko hlubší konflikt.

V této souvislosti si možná bude dobré připomenout, jak časopis Charlie Hebdo po pádu ruského Airbusu uvedl na svých stránkách karikaturu této nehody. Sledujme další vydání tohoto periodika, zda zachová stejný metr i v otázce pařížské tragédie.

Související

Salah Abdeslam

Ve Francii skončil soud s obžalovanými z teroru v Paříži v listopadu 2015

Ve Francii dnes skončil měsíce trvající proces s osobami obžalovanými z útoků, při kterých 13. listopadu 2015 v pařížském hudebním klubu Bataclan a na dalších místech zemřelo 130 lidí. Hlavní obviněný Salah Abdeslam naposledy zopakoval, že udělal chyby, ale není vrah. Soud se naposledy sejde ve středu večer, kdy oznámí verdikt, informovala AFP.

Více souvisejících

Teroristické útoky v Paříži (13. 11. 2015) Zřícení letadla Airbus A-321 Kolavia letu 7K9268 (31. 10. 2015)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy