Syřani zadržení při razii ve Švýcarsku jsou podezřelí z výroby výbušnin

Ženeva – Druhé největší švýcarské město zažilo na konci týdne obrovské manévry, policie tu zatkla hned několik lidí údajně napojených na teroristické a radikální skupiny. Dva zadržení Syřané jsou podezření z výroby, ukrývání a převážení výbušnin. 

Agentura Reuters s odvoláním na  úřad švýcarského generálního prokurátora píše, že trestní řízení bylo zahájeno podle zákona o zákazu teroristických a radikálních skupin, jako jsou Al-Kádia či Islámský stát.

K identitě Syřanů tamní prokurátor řekl jen to, že oba do Ženevy krátce před dopadením přijeli a že nehovoří francouzsky. Uvedl také, že v souvislosti s nynějšími zvýšenými bezpečnostními opatřeními očekává, že v nadcházejících dnech policie učiní další zadržení. Zadržení vinu popírají.

Syřany v rámci bezpečnostních kontrol zastavilo četnictvo ženevského kantonu. "Kvůli jejich chování a národnosti byla provedena podrobnější prohlídka," dodal.

V Ženevě byl tento týden vyhlášen vysoký stupeň ostražitosti, neboť švýcarské úřady dostaly ze zahraničí varování, že v oblasti Ženevy může působit buňka radikálního hnutí Islámský stát.

Z prokurátorova vyjádření vyplynulo, že zadržení Syřané k výše zmíněným podezřelým nepatřili. Prokurátor také řekl, že neexistuje žádný náznak toho, že hledaní jsou na švýcarském území.

V této souvislosti policie pátrala po několika podezřelých osobách. Jestli mezi nimi jsou i oba dopadení Syřané, není prozatím jasné.

Související

Dálnice v Německu, ilustrační fotografie. Původní zpráva

Autem po Evropě: Jak kvalitní jsou silnice a kolik stojí dálniční známky? Česko chystá novou cenu

Ceny dálničních známek v Evropě se často výrazně liší a mnohdy nemusí odpovídat kvalitě poskytovaných služeb. V Česku znovu vzrostou ceny od roku 2025 na základě inflace a rozšíření dálniční sítě. Mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka zdůraznil, že příjmy z poplatků jsou klíčové pro financování modernizace a výstavby dopravní sítě.

Více souvisejících

Švýcarsko Policie Švýcarsko výbušniny

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 41 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy