Uprchlický tábor na severu Francie vyvolává obrovské obavy

Dunquerque - Jako by nestačila "džungle v Calais", obyvatelé severní Francie začínají mít obavy z dalšího zařízení, které se plní uprchlíky. Podle usedlíků představuje tábor obrovské nebezpečí pro zdejší obyvatele.

Neexistuje příliš dlouho, ale už si vydobyl titul "mladší bratříček džungle z Calais". Leží v Grande-Synthe nedaleko Dunquerque, v současné době je v něm na tři tisíce lidí, ale toto číslo roste každým dnem.

Obyvatelé jsou přítomností běženců značně znepokojeni. Vidí v něm snahu migrantů najít další přístupovou cestu do Velké Británie. Paradoxně se někomu může vybavit reminiscence s válečnou operaci Dynamo, kdy během šesti dnů mezi 27. květnem a 3. červnem 1940 přes Dunquerque prchaly britské vojenské sbory, operující ve Francii, před útokem německé armády. Tehdy se několik stovek tisíc mužů v zuboženém stavu pokoušelo jakoukoli cestou dostat přes kanál La Manche na britské ostrovy.

"Podle mého názoru je situace velmi špatně organizovaná. Pořád sem jezdí noví a noví lidé. A budou velkým problémem," komentuje vznik tábora jedna z místních žen. Další obyvatel se obává, že přítomností migrantů dojde k potížím týkajících se bezpečnosti obyvatel. "Je tu plno lidí, kteří se nacházejí v obtížné situaci. Mnohdy do není jejich chyba, bohužel to vnímají jinak a mnozí se mohou zapojit do útoků proti svému okolí."

Samotný tábor je velice špatně udržovaný, navíc v této oblasti týdny pršelo, takže stovky lidí byly nuceny opustit stany, které stojí v rozbahněném terénu. Tristní je také skutečnost, že v táboře připadá jedna toaleta na 100 lidí. "Na místě je policie a jejím primárním cílem je omezit podporu směřující k lidem v táboře. Nemůžeme jim dodat stany nebo jakýkoli stavební materiál. Proto nemůžeme zlepšit podmínky v táboře," vysvětluje dobrovolník Mandy Harris.

Podle doplňovacího zákona přijatého úřady v Dunquerque koncem prosince 2015 nesmí být do tábora dodáváno nic jiného kromě potravin a oblečení. Tyto prostředky navíc musí být předávány osobně, nesmí se dovážet automobily či jinou technikou. "Bezpečnostní složky tu s námi jednají velice špatně. Nesmíme z tábora vycházet a nedovolí lidem, aby nám přinesli například přikývky," svěřil se jeden z žadatelů o azyl, dlící v táboře.

Francouzské orgány se zavázaly zlepšit postavení migrantů tím, že vybaví kemp teplejšími stany, vhodnými sprchami a toaletami, ale to u místních obyvatel vzbuzuje obavy, že se tím příliv uprchlíků ještě zvýší. Někteří už nazvali kemp v Grande-Synthe za časovanou bombu. Domnívají se, že je špatně zvoleno místo, kde stojí, protože je soustavně podmáčeno a obtížně obyvatelné. Navíc, po smutných zkušenostech z Calais, se většina místních obává násilných akcí a problematického chování migrantů.

Související

katedrála Notre-Dame

Paříž stanovila datum otevření Notre-Dame. Macron přednese nezvyklý projev

Katedrála Notre Dame v Paříži, ikona francouzské kultury a architektury, se po pěti letech oprav znovu otevře veřejnosti 7. prosince. Hlavním řečníkem při této slavnostní události bude podle médií francouzský prezident Emmanuel Macron, čímž se vrátí k závazku, který dal po ničivém požáru 15. dubna 2019. 

Více souvisejících

Francie uprchlíci Tábory

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy