Záhadný masakr výpravy k Hoře mrtvých. Objevili tam stan s tělem

Moskva - V Rusku ožila více než padesát let stará hrůzná záhada zmasakrované výpravy v Djatlovově průsmyku na Uralu. Turisté teď v odlehlé oblasti objevili stan a v něm tělo muže. Míří k němu výprava záchranářů a vyšetřovatelů. Mnozí doufají, že by nález těla mohl pomoci starou záhadu osvětlit.

O příběhu devíti mrtvých studentů existuje spousta článků, knih, dokumentárních filmů a stovky stran vyšetřovacích spisů. Výsledek? Záhadná smrt devíti turistů u úpatí Hory mrtvých stále nemá přesné vysvětlení.

Příběh tajemného úmrtí skupiny turistů pod vedením Igora Djatlova začal v lednu 1959. Tehdy se deset lidí rozhodlo přejít část severního Uralu - sever Sverdlovské oblasti. Cílem byl průchod úseku hřbetu Pojasovyj kámen, s výstupem na hory Otorten a Ojko-Čakur. Nikdo z nich nedbal varování místních obyvatel, že se jedná o nebezpečné místo, kterému by se měli vyhnout.

Na konci ledna 1959 vyrazili a hned na začátku se objevily problémy. Jeden z členů výpravy měl velké zdravotní problémy a další cestu by nezvládl. Jmenoval se Jurij Judin a v době, kdy se vracel do vesnice netušil, že bude jediným přeživším... Výprava dorazila 31. ledna 1959 na místo, kde měl začít výstup na horu. Část potravin uložili v lesnatém údolí a chtěli je využít při zpáteční cestě. O den později se zhoršilo počasí, proto výprava v hlubokém sněhu na úpatí hory Cholatčachl (Hora mrtvých) postavila stany. O pár hodin později všichni její členové zemřeli.

Na návrat turistické výpravy se čekalo do 12.února, kdy měli její členové telegramem oznámit výsledky svého výstupu. Když se nikdo z výpravy neobjevil, bylo vyhlášeno pátrání. 25. února 1959 našli záchranáři stany zpola zasypané sněhem, na několika místech rozřezané. Boty, peníze, doklady a teplé oblečení byly nalezeny, ale ve stanech nikdo nebyl.

Hůrzné nálezy pod sněhem

První oběti z výpravy našli o 500 metrů níže na svahu pod velkým cedrem. Jednalo se o Jurije Dorošenka a Georgie Krivoniščenka. Oba byli svlečeni do spodního prádla, měli popáleniny na rukách a nohách. V blízkosti byly pozůstatky táboráku. V dalších dnech se pod sněhem podařilo objevit těla Igora Djatlova, Ziny Kolmogorové a Rustema Slobodina. Leželi mezi cedrem a stany, chybělo jim teplé oblečení. Všichni měli drobné odřeniny na obličeji a odkrytých místech rukou, Slobodin měl poraněnou lebku.

Další čtveřici mrtvých turistů našel pátrací tým až na začátku května pod dvoumetrovou vrstvou sněhu, přibližně 70 metrů od cedru, kde byly nalezeny ostatky Dorošenka a Krivoniščenka. Ludmila Dubininová klečela na kolenou, obličejem byla zabořena do stráně u malého vodopádu. Chyběl jí jazyk, krvácela z hrudníku a měla deset zlomených žeber. Nikolaj Tibo-Briňol byl nalezen v potoce, měl zlomeninu lebky a polámané kosti. Těla Alexandra Zolotareva a Alexandra Kolevatova na břehu potoka. První měl šest zlomených žeber na pravé straně, u druhého nebyla zjištěna žádná zranění (foto zde).

Jaká byla příčina smrti? Oficiální vyšetřování bylo zastaveno se závěrem: „Příčinou smrti turistů byla spontánní síla, kterou tito lidé nebyli schopni překonat." Neoficiálně existuje celá řada teorií od nadpřirozených jevů, přes smrt způsobenou radiací, lavinou, zimou, dokonce i infrazvukem. Dodnes se spekuluje také o napadení výpravy uprchlými trestanci, sněžným mužem nebo i mimozemšťany.

Na počátku zmíněný Jurij Judin, který se od výpravy oddělil a jako jediný přežil, zemřel v roce 2013. Ačkoliv se celý život snažil objasnit záhadu smrti jeho kolegů, nepodařilo se mu to. Mnoho lidí teď naděje na odpovědi vkládá do nálezu mrtvoly muže.

Tu před nedávnem objevila skupina turistů. Mrtvola leží ve stanu a není jasné ani kdy ani jak muž zemřel. Vlastně není dosud známa ani jeho totožnost. Místo nálezu je mimořádně nehostinné. V současné době tam panují třicetistupňové mrazy, silný vítr a neustálé sněžení. Proto tam není možné vyrazit vrtulníkem.

Náčelník oblastní správy ministerstva pro mimořádné situace se proto rozhodl, že na místo vyšle skupinu záchranářů a vyšetřovatelů se sněžnými skútry. Ti by měli ohledat místo nálezu, tělo vyzvednout a přepravit do civilizace k pitvě. Nebude to jednoduchý úkol - nejbližší základna je 280 kilometrů daleko. Expedice by měla vyrazit dnes a podle odhadů potrvá několik dní.

Související

Více souvisejících

Rusko tajemství záhady historie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy