Na Ukrajině to vře, je třeba jednat, vyzývá Západ profesor

Kyjev – 2. května uplynou přesně dva roky od tragické události, kterou Nikolaj Petro, profesor politických věd na Univerzitě Rhode Island, popisuje jako „jednu z nejděsivějších politicky inspirovaných tragédií v moderní evropské historii“ – požáru budovy odborů v Oděse, při které zemřelo 48 lidí a dalších 200 bylo zraněno.

Přijde druhé kolo?

Nikolaj Petro upozorňuje, že navzdory opakovaným výzvám OSN a Evropské unie neproběhlo objektivní vyšetřování příčin celé tragédie. „Různé vládní komise – jak místní, tak národní – nemohly ve vyšetřování případu pokračovat. Zčásti kvůli tomu, že některé důkazy byly označeny jako tajné," uvádí.

Následně varuje, že „s tím, jak se blíží druhé výročí těchto tragických úmrtí a zároveň také oslavy sovětského vítězství v druhé světové válce 9. května, se některé skupiny, které se účastnily i první tragédie, chystají na druhé kolo."

Podle profesora se i radikální nacionalisté v zemi bojí, že by mohlo dojít k dalším nepokojům. Zřejmě za tím podle něj stojí fakt, že se letošních oslav osvobození Oděsy od nacistické okupace 10. dubna zúčastnily tisíce lidí.

Vztek nacionalistů

„Letos se slavnosti pokládání věnců zúčastnily tisíce lidí a někteří k věncům přidávali ruské barvy. To pobouřilo hlídkující nacionalisty, kteří se následně pokusili ceremoniál narušit. Místní policie se ale nečekaně postavila na stranu účastníků a před již tradičními útoky radikálů je chránila," uvádí.

Jak dále vysvětluje, nacionalisté to považovali za debakl, ze kterého vinili státního prokurátora Georgiho Stojanova. Nejprve proto blokovali vstup do budovy státní prokuratury a následně svůj protest přesunuli do oděské radnice. Požadují odstoupení starosty Oděsy, Gennadyho Truchanova.

„Guvernér oblasti Michail Saakašvili (bývalý prezident Gruzie) zatím svůj názor na tuto událost nevyjádřil. Na jednu stranu by mohl získat značný politický vliv, pokud by vinu za nepokoje shodil na starostu Truchanova, kterého nesnáší za to, že okázale nesnáší kvůli tomu, že mu překazil jeho plány na reformy," podotýká Petro.

„Patrioti" proti „fašistům"

„Na druhou stranu si ale jistě uvědomuje, že na něj radikální nacionalisté pohlíží jen jako na další vedlejší produkt zkorumpovaného a zrádného Porošenkova režimu; navíc také jako na někoho, kdo je věrný jen svým vlastním politickým ambicím. A co je pro radikální nacionalisty možná nejvíce nepřijatelné, je fakt, že je cizinec," vysvětluje dále Petro.

Podle něj se tak nyní schyluje k tomu, co by se dalo nazvat „definitivním testem vůle vládní autority a radikálních nacionalistů. Město zaplavují radikální aktivisté, zatímco ministerstvo vnitra obyvatelům Oděsy vzkazuje, aby se připravili na ‚ostré květnové svátky'. Scéna je tak téměř připravena pro další krvavé střetnutí ‚patriotů' s ‚fašisty'."

Na závěr profesor apeluje na západní média, aby tentokrát jen nečinně nepřihlížela a věnovala dostatek pozornosti probíhajícím přípravám. „Značná mediální pozornost Západu na místě během krizového týdne od 2. do 9. května by snad mohla radikální nacionalisty přesvědčit, aby svou násilnou strategii znovu zvážili. Ignorování blížící se bouře ale jen nejradikálnějším členům společnosti dodá odvahu a ještě více naruší respekt, kterému se právo a pořádek na Ukrajině těší," uzavírá Petro.

Související

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Více souvisejících

Ukrajina Ukrajinská krize Oděsa, Ukrajina

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy