Uprchlíci přinášejí existenční krizi, tvrdí profesor. Nabízí netradiční řešení

Pokud jde o politické rozhodování, filozofie je dobrý sluha, ale špatný pán, cituje Santiago Zabala známého pragmatického filozofa Richarda Rortyho. Profesor filozofie z barcelonské Univerzity Pompeu Fabry se v komentáři pro server Al-Džazíra poněkud netradičním způsobem zamyslel nad probíhající migrační vlnou a jejím možným řešením.

Zabala konstatuje, že ačkoliv je filozofie vybavena spektrem skvělých intelektuálních konceptů a argumentů, měla by se vždy vyhnout doporučování přímočarých řešení. "To neznamená, že my filozofové nemáme zaujímat stanovisko v současných existenčních potížích, jako je probíhající utrpení Palestinců či globální krize životního prostřední," deklaruje profesor.    

Prací filozofů je naopak podle Zabaly artikulace těch nejtěžších otázek s cílem překonat lhostejnost, předsudky a strach a podněcovat každého, aby se na věci díval více ze široka.

Humanita v krizi

Pokud se filozofové začali angažovat v probíhající uprchlické krizi, nebylo důvodem pouze to, že političtí vůdci se ukázali jako neschopní zformovat jednotnou Evropskou unii, která pomůže uprchlíkům, konstatuje profesor. Důvod spatřuje v tom, že se jedná o problém, s nímž se nelze vypořádat za pomoci krátkodobých řešení.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Masová migrace, která se v průběhu 21. století dramaticky zvýšila - i v jiných regionech světa než v Evropě, která teprve v poslední době začala přijímat běžence ve větších počtech -  je podle filozofa způsobena především klimatickou změnou. "Neexistuje jednoduché řešení současného uprchlického problému. Humanita je v krizi a z této krize není jiné cesty, než je lidská solidarita," cituje profesor známého sociologa Zygmunta Baumana.

Zabala připomíná, že ačkoliv ne všichni filozofové se s Baumanem shodnou, převládá konsensus, že současná uprchlická krize není pouze problém politický, ale spíše existenční, který se dotýká každého z nás. Profesor odkazuje na dva uznávané soudobé filozofy, Petera Singera a Slavoje Žižka, kteří nedávno zaujali odlišná stanoviska k řešení tohoto urgentního problému. Obě jsou dle Zabaly hodná pozornosti.    

Singer je australský filozof známý pro svůj utilitaristický přístup, který usiluje o minimalizaci utrpení a maximalizaci blaha, vysvětluje Zabala. Odkazuje na poslední Singerův článek v němž filozof nabádá bohaté země, aby nejen přijímaly více běženců, než dokážou v současnosti akceptovat, ale také zvýšily svou podporu méně bohatým státům, které hostí velké počty uprchlíků.

Taková podpora by podle Singera nejen odradila uprchlíky od riskování budoucnosti a životů na drahých a nebezpečných cestách, ale také snížila celkové náklady pomoci, uvádí profesor. Připomíná, že zatímco v Německu stojí podpora jednoho uprchlíka 13500 dolarů ročně (přes 320 tisíc korun), v Jordánsku to činí pouze 3400 dolarů (zhruba 81 tisíc korun). "Dané racionální řešení je založeno na Singerově víře, že máme stejné morální povinnosti vůči cizincům jako vůči našim nejbližším rodinám," vysvětluje filozof.  

Profesor tvrdí, ať toto řešení zní jakkoliv přesvědčivě, člověk pochybuje, zda je možné aplikovat univerzální morální standardy na lidi z kultur s jinou představou o morálce. Jako příklad uvádí, že EU, navzdory svému údajně univerzalistickému poslání, není očividně schopná reagovat na tuto krizi, což podle Zabaly demonstrují v Dánsku nedávno schválený ostudný zákon umožňující zabavovat cennosti běženců, stavba plotů v Rakousku a vyslání vojsk na hranice v Maďarsku.

Jde o kapitalismus

Žižek, který nedávno vydal knihu o uprchlické krizi, proti tomu věří, že předně musíme pochopit, co ve skutečnosti stávající situaci způsobuje, než s ní začneme cokoliv dělat, pokračuje profesor. Dodává, že podle slovinského filozofa není probíhající válka v Sýrii jedinou příčinou uprchlické krize a krom dalších západních vojenských intervencí v Iráku, Afghánistánu a Libyi je třeba vzít v potaz rovněž sociální dopady globálního kapitalismu.       

Současná cirkulace komodit na globálních trzích není podle Žižka demokratickým systémem s stejnými pravidly pro každého, ale reprezentuje spíše síť politických nařízení a porušování práv pracujících, vysvětluje Zabala. Připomíná, že vše doprovází rostoucí sociální rozdělení, které vytváří napětí často vedoucí k vojenským intervencím s drastickými důsledky.

"Skutečná hrozba pro náš společný způsob života nepřichází v podobě uprchlíků, ale leží v dynamice globálního kapitalismu, kterou lze překonat pouze prostřednictvím radikální ekonomické změny, která odstraní podmínky vytvářející uprchlíky," cituje profesor Žižkovy závěry.   

Navzdory rozdílům mezi postoji Singera a Žizka, oba dle Zabaly vyžadují, abychom překonali lhostejnost, předsudky a strach a oba od nás žádají, abychom se dívali za naše úzké vlastní zájmy. "Ať je to realizováno prostřednictvím utilitárního přístupu založeného na jasnosti a konsistenci našeho morálního smyšlení, či prostřednictvím marxistické metody, která se snaží odkrýt společenskoekonomické příčiny krize, je méně důležité, než potřeba angažovat se v situaci, která se nás všech dotýká," deklaruje profesor.     

Zabala tedy soudí, že bychom neměli čekat, že nám filozofie nabídne perfektní řešení krize, ale může nám pomoci se k němu posunout. Filozofie nám může třeba pomoci angažovat se, namísto vyhýbání se, přemítá profesor. Závěrem dodává, že úkolem filozofů je na takovou angažovanost apelovat.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.    

Související

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

Více souvisejících

uprchlíci filozofie

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy