Uprchlíci přinášejí existenční krizi, tvrdí profesor. Nabízí netradiční řešení

Pokud jde o politické rozhodování, filozofie je dobrý sluha, ale špatný pán, cituje Santiago Zabala známého pragmatického filozofa Richarda Rortyho. Profesor filozofie z barcelonské Univerzity Pompeu Fabry se v komentáři pro server Al-Džazíra poněkud netradičním způsobem zamyslel nad probíhající migrační vlnou a jejím možným řešením.

Zabala konstatuje, že ačkoliv je filozofie vybavena spektrem skvělých intelektuálních konceptů a argumentů, měla by se vždy vyhnout doporučování přímočarých řešení. "To neznamená, že my filozofové nemáme zaujímat stanovisko v současných existenčních potížích, jako je probíhající utrpení Palestinců či globální krize životního prostřední," deklaruje profesor.    

Prací filozofů je naopak podle Zabaly artikulace těch nejtěžších otázek s cílem překonat lhostejnost, předsudky a strach a podněcovat každého, aby se na věci díval více ze široka.

Humanita v krizi

Pokud se filozofové začali angažovat v probíhající uprchlické krizi, nebylo důvodem pouze to, že političtí vůdci se ukázali jako neschopní zformovat jednotnou Evropskou unii, která pomůže uprchlíkům, konstatuje profesor. Důvod spatřuje v tom, že se jedná o problém, s nímž se nelze vypořádat za pomoci krátkodobých řešení.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Masová migrace, která se v průběhu 21. století dramaticky zvýšila - i v jiných regionech světa než v Evropě, která teprve v poslední době začala přijímat běžence ve větších počtech -  je podle filozofa způsobena především klimatickou změnou. "Neexistuje jednoduché řešení současného uprchlického problému. Humanita je v krizi a z této krize není jiné cesty, než je lidská solidarita," cituje profesor známého sociologa Zygmunta Baumana.

Zabala připomíná, že ačkoliv ne všichni filozofové se s Baumanem shodnou, převládá konsensus, že současná uprchlická krize není pouze problém politický, ale spíše existenční, který se dotýká každého z nás. Profesor odkazuje na dva uznávané soudobé filozofy, Petera Singera a Slavoje Žižka, kteří nedávno zaujali odlišná stanoviska k řešení tohoto urgentního problému. Obě jsou dle Zabaly hodná pozornosti.    

Singer je australský filozof známý pro svůj utilitaristický přístup, který usiluje o minimalizaci utrpení a maximalizaci blaha, vysvětluje Zabala. Odkazuje na poslední Singerův článek v němž filozof nabádá bohaté země, aby nejen přijímaly více běženců, než dokážou v současnosti akceptovat, ale také zvýšily svou podporu méně bohatým státům, které hostí velké počty uprchlíků.

Taková podpora by podle Singera nejen odradila uprchlíky od riskování budoucnosti a životů na drahých a nebezpečných cestách, ale také snížila celkové náklady pomoci, uvádí profesor. Připomíná, že zatímco v Německu stojí podpora jednoho uprchlíka 13500 dolarů ročně (přes 320 tisíc korun), v Jordánsku to činí pouze 3400 dolarů (zhruba 81 tisíc korun). "Dané racionální řešení je založeno na Singerově víře, že máme stejné morální povinnosti vůči cizincům jako vůči našim nejbližším rodinám," vysvětluje filozof.  

Profesor tvrdí, ať toto řešení zní jakkoliv přesvědčivě, člověk pochybuje, zda je možné aplikovat univerzální morální standardy na lidi z kultur s jinou představou o morálce. Jako příklad uvádí, že EU, navzdory svému údajně univerzalistickému poslání, není očividně schopná reagovat na tuto krizi, což podle Zabaly demonstrují v Dánsku nedávno schválený ostudný zákon umožňující zabavovat cennosti běženců, stavba plotů v Rakousku a vyslání vojsk na hranice v Maďarsku.

Jde o kapitalismus

Žižek, který nedávno vydal knihu o uprchlické krizi, proti tomu věří, že předně musíme pochopit, co ve skutečnosti stávající situaci způsobuje, než s ní začneme cokoliv dělat, pokračuje profesor. Dodává, že podle slovinského filozofa není probíhající válka v Sýrii jedinou příčinou uprchlické krize a krom dalších západních vojenských intervencí v Iráku, Afghánistánu a Libyi je třeba vzít v potaz rovněž sociální dopady globálního kapitalismu.       

Současná cirkulace komodit na globálních trzích není podle Žižka demokratickým systémem s stejnými pravidly pro každého, ale reprezentuje spíše síť politických nařízení a porušování práv pracujících, vysvětluje Zabala. Připomíná, že vše doprovází rostoucí sociální rozdělení, které vytváří napětí často vedoucí k vojenským intervencím s drastickými důsledky.

"Skutečná hrozba pro náš společný způsob života nepřichází v podobě uprchlíků, ale leží v dynamice globálního kapitalismu, kterou lze překonat pouze prostřednictvím radikální ekonomické změny, která odstraní podmínky vytvářející uprchlíky," cituje profesor Žižkovy závěry.   

Navzdory rozdílům mezi postoji Singera a Žizka, oba dle Zabaly vyžadují, abychom překonali lhostejnost, předsudky a strach a oba od nás žádají, abychom se dívali za naše úzké vlastní zájmy. "Ať je to realizováno prostřednictvím utilitárního přístupu založeného na jasnosti a konsistenci našeho morálního smyšlení, či prostřednictvím marxistické metody, která se snaží odkrýt společenskoekonomické příčiny krize, je méně důležité, než potřeba angažovat se v situaci, která se nás všech dotýká," deklaruje profesor.     

Zabala tedy soudí, že bychom neměli čekat, že nám filozofie nabídne perfektní řešení krize, ale může nám pomoci se k němu posunout. Filozofie nám může třeba pomoci angažovat se, namísto vyhýbání se, přemítá profesor. Závěrem dodává, že úkolem filozofů je na takovou angažovanost apelovat.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.    

Související

Uprchlíci, ilustrační foto Původní zpráva

Kostarika přijme své občany deportované z USA. Chce jim usnadnit návrat, jak to jen jde

S příchodem nové imigrační politiky prezidenta Donalda Trumpa se mění nejen situace v USA, ale i v zemích Latinské Ameriky. Ty totiž ponesou důsledky jeho opatření, které se týkají zejména masových deportací. Ministerstvo zahraničí středoamerické Kostariky poskytlo exkluzivní vyjádření pro EuroZprávy.cz, ve kterém přibližuje svůj postoj k Trumpově politice i aktuální stav kostarických migrantů ve Spojených státech.
Uprchlíci, ilustrační foto

Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít

Plány Donalda Trumpa na masové deportace by mohly zásadně ovlivnit potravinový systém Spojených států a přitom paradoxně zvýšit závislost na migrantech s pracovním vízem. Navzdory snaze omezit počet nelegálních přistěhovalců se totiž potravinový průmysl bez zahraniční pracovní síly neobejde. Od polí s jahodami v Kalifornii po pomerančové sady na Floridě – více než 70 % zemědělských pracovníků pochází ze zahraničí, přičemž asi 40 % z nich je v USA nelegálně. Ve zpracovatelském průmyslu tvoří přistěhovalci téměř polovinu pracovní síly, píše Politico.

Více souvisejících

uprchlíci filozofie

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Svět a zbraně hromadného ničení. Dlouhý a marný boj, který snad nikdy neskončí

Maďarská a slovenská vláda během tohoto týdne vzbudily pozornost tvrzením o možném bioteroristickém útoku, přestože pro něj nepředložily žádné konkrétní důkazy ani nezmínily souvislosti, které by podezření dávaly smysl. Boj proti biologickým zbraním a dalším zbraním hromadného ničení je přitom i bez toho mimořádně složitý a nepředvídatelný. Zejména s ohledem na skutečnost, že největší riziko dnes nepředstavují státy, ale radikalizované teroristické skupiny s ideologickým pozadím a vůlí způsobit co největší škody.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Na Slovensku opět zaútočil medvěd na člověka

Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici. 

před 3 hodinami

Marco Rubio

Američané tlačí na Kyjev, nikoliv na Rusko, prozradili evropští diplomaté

Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň

Slovenský prezident Peter Pellegrini před loňskými volbami porušil kampaňová pravidla. Dostal pokutu ve výši 10 tisíc eur (cca 250 tisíc korun). Provinil se tím, že přijal značný finanční dar po uplynutí lhůty k tomu určené. 

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce

Američané ve čtvrtek v Paříži představili spojencům návrhy mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou. Počítají se zmrazením konfliktu na současné linii a ponecháním okupovaných území pod kontrolou Moskvy. Kyjev také v tuto chvíli nebude mít jistotu budoucího přijetí do NATO.  

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres

Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit. 

včera

Ježíš Kristus

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným

Na Velký pátek si věřící připomínají smrt Ježíše Krista na kříži. Ukřižování v minulosti patřilo k častým trestům smrti, a tak bylo takto popraveno mnoho osob, a to především z řad věřících křesťanů. Kdo stejně jako Kristus zemřel na kříži?

včera

včera

včera

včera

Pavel Hapal

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky

I když sezóna 2024/25 ještě není u konce, už teď se může v ostravském Baníku mluvit o sezóně úspěšné. Vždyť ani samotní ostravští fanoušci a možná ani sám klub nečekal, že bude hrát o druhou příčku ligové tabulky zaručující boj o Ligu mistrů v příští sezóně. Proto se tak klub, jenž se aktuálně před posledním kolem základní části Chance ligy nachází se svými 61 body na kontě na třetí příčce o bod za druhou Plzní a dva body před čtvrtou Spartou, rozhodl pokračovat v dosavadní úspěšné spolupráci s trenérem Pavlem Hapalem. Dle nově podepsané smlouvy by měl na lavičce Baníku vydržet minimálně další dva roky.

včera

včera

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině

Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy