NATO by mělo respektovat Bulharskou volbu nevyčlenit své námořní síly do společné alianční flotily v Černém moři, která má vyvážit přítomnost ruských vojenských plavidel v regionu. Myslí si to dánský profesor Jan Oberg, zakladatel Transnational Foundation for Peace. Své myšlenky prezentoval v rozhovoru pro server rt.com.
Lekce reálpolitiky
Návrh dvou členských států NATO, Rumunska a Turecka, na užší spolupráci v námořní oblasti odmítl bulharský premiér Boiko Borisov. Tvrdí, že černomořský region musí zůstat poklidným a velké společné námořní manévry by pouze popudily Rusko a mohly případně vést i k válce. Celá otázka bude ještě projednávána na nadcházejícím červencovém summitu Severoatlantické aliance ve Varšavě. Jak tedy bulharské postoje interpretuje Oberg?
"Každý vnímavý člověk by měl říct následující: čím víc se bude NATO tlačit do východní Evropy, tím víc bude Rusko mířit na lidi ve východní Evropě," deklaruje profesor. Aliance podle jeho názoru omezuje bezpečnost obyvatel v jejích členských státech, které dříve byly sovětskými satelity a členy Varšavské smlouvy. Oberg odkazuje na teorii reálpolitiky, dle které jakékoliv přesouvání vojenských základen, cvičení, komunikačních uzlů či protiraketové obrany blíže k Rusku povede Moskvu k tomu, aby na tyto cíle namířila své zbraně.
"NATO touto politikou omezuje bezpečnost těch, které předstírá, že chrání," kritizuje akademik. Zároveň v současné vyhrocené době apeluje, aby Severoatlantickou alianci vedli dospělí muži, nikoliv "dětinští chlapci", kteří nevědí, s čím si zahrávají. Důsledkem současného kurzu paktu je pak dle Oberga snižování bezpečnosti nejen východní Evropy, ale celého Západu.
Expert se nedomnívá, že stávající strategie NATO reaguje na ruskou agresivitu a Moskva ani nehodlá jakkoliv ovládnout Bulharsko. "Pouze říkám, že podle reálpolitiky, běžného politického uvažování, pokud by například Washington byl na místě Moskvy a USA se nacházely v pozici, kde je dnes Rusko, jednaly by naprosto stejně a velmi by je to znepokojovalo," uvádí Oberg.
Odborník nepovažuje za žádný problém, že Bulharsko, člen NATO, se odmítá podílet na vzniku společné alianční flotily. NATO má dle Oberga chránit demokracii a v rámci demokracie je legitimní, mít jiný názor. "Myslím, že je velmi dobré, když hlava státu, předseda vlády či prezident ve východní Evropě, tvrdí, že se zajímá více o své občany než o přání NATO a jeho expanzivní politiku," konstatuje profesor.
Obama není Brežněv
Právě to nyní nastává v dnešní Evropě, kde se umírnění politici zajímají především o bezpečnost svých občanů a neřídí se příkazy ze západu ani z východu, které tuto bezpečnost snižují a posilují riziko války, podotýká Oberg. Domnívá se, že bulharské politické špičky tak činí správnou věc a NATO by nemělo mít problém s tím, že jeho členský stát chce řešit věci jinak. "O tomto je demokracie. Tohle není Varšavská smlouva a Obama není Brežněv," zdůrazňuje expert.
Oberg každopádně připouští, že NATO je frustrováno bulharským rozhodnutím neúčastnit se černomořských vojenských manévrů. "Bude frustrované, protože chce ve světě vzbudit dojem, že každý v NATO uvažuje stejně," míní akademik. Doplňuje však, že takový přístup nelze považovat za demokratický, tudíž současné postoje Sofie hodnotí pozitivně.
Celou situaci v Černém moři pak Oberg spojuje se změnou režimu na Ukrajině, k níž v roce 2014 za i podpory a finanční pomoci ze strany Spojených států. Skutečností zůstává, že pokud se NATO přiblíží k Černému moři, dojde k nárůstu napětí v oblasti, kde je tense naopak nutné tlumit, konstatuje profesor. V té souvislosti doplňuje, že NATO zřejmě v červenci oznámí světu svůj plán na dlouhodobé vytvoření černomořské flotily, byť jeho realizace nebude zcela jednoduchá.
Oberg odkazuje na konvenci z Montreux z roku 1936, která deklaruje, že žádný stát vyjma pobřežních černomořských zemí nesmí mít v Černém moři válečná plavidla po dobu delší než 21 po sobě následujících dnů. "Tohle není v zájmu Evropy. Celá ta věc je špatná," uzavírá profesor.
Související
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá
před 1 hodinou
Politico: Američané Grónsku prakticky velí už teď. Invaze by byla nejkratší válkou v dějinách
před 1 hodinou
IS území neobnoví, hrozbou ale bude dál. Expert na terorismus Young pro EZ vysvětlil, jak lze předejít útokům
před 2 hodinami
Vážně chce Kanadu? Trudea popsal, o co jde skutečně Trumpovi
před 3 hodinami
Počasí: Česko zasype sníh. Napadnou ho desítky centimetrů
před 3 hodinami
Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano
před 5 hodinami
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 5 hodinami
Trump se sejde s Putinem
před 6 hodinami
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 8 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 8 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
včera
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".
Zdroj: Libor Novák