Tallinn - Hackerský útok na počítačové systémy doprovázející prezidentskou kampaň Hillary Clintonové se pomalu přesouvají do sfér druhé poloviny 20. století, kdy USA a SSSR sváděly studenou válku.
Takové hodnocení zaznívá z řad estonského parlamentu - podle něj nejsou ruské aktivity nějakým spiknutím, nýbrž vzkříšení politických metod Sovětského svazu. Cílem je zasít nedůvěru a nepřátelství mezi západní spojence kdykoli, kdekoli, jakmile se naskytne příležitost.
Odborníci předpokládají, že studená válka se vrátí v aktualizované podobě. Tentokrát už bude doménou využívání západních jazyků, nastoupí armáda hackerů, špionů, agentů, úplatní jedinci, zneužitelné skupiny a především internet. Naznačuje to i fakt, že útok vedený na Hillary Clintonovou nebyl jediným cílem, ani Donald Trump není, myšleno v onom souboji zpravodajských služeb, tím vítaným protipólem, Moskva ho rozhodně podporovat nebude, domnívají se analytici. Všeobecně se má za to, že Rusko v tomto i jiných případech efektivně využilo západní demokratické systémy právních států a namířilo tak proti svému soupeři jeho vlastní zbraně. Je to vlastně metoda plíživého počítačového viru. Stačí dezinformace, falešné obvinění, výmysl nebo nelegálně zachycený soukromý rozhovor - zkrátka jakákoli forma kompromitace - v souvislosti s médii, a pak už mohou autoři jen s uspokojením pozorovat, jak se žraloci postarají sami o sebe.
Myslet si, že zmíněný hackerský útok na Clintonovou v závěru předchozího měsíce je něčím novým, je zcela zcestné. Podobný boj svádí daleko větší množství amerických spojenců, včetně států aspirujících na členství v NATO, stejně jako bývalé ruské satelity. Jsou doloženy úniky informací v Maďarsku, Na Slovensku, v Makedonii či Ukrajině a jejich vliv na politickou destabilizaci. Choulostivé telefonní hovory ukrajinských politiků byly dle amerických diplomatů zveřejněny záměrně v té nejcitlivější době. Podobné to bylo v Polsku při diskreditaci prozápadní vlády, odborníci se netají tím, že podobné praktiky nahrávají růstu nacionalistických sil v Evropě, čímž se značně komplikuje úloha a existence Evropské Unie.
Edward Snowden (zdroj: guardian.co.uk)
Je nutné pokračovat dál? V roce 2012 došlo na základě získaných údajů k pádu vlád v Gruzii a Makedonii. Je dobře známý případ Edwarda Snowdena, jehož akce byla byla perfektně naplánovaná a načasovaná - dnes žije tento člověk v Moskvě a nedávno byl označen ruskými úřady jako spolupracovník bezpečnostních složek Ruska. Také Wikileaks je považována za otevřeného kooperátora ruských bezpečnostních agentur a je označována za pouhou zástěrku pro uchovávání odcizených dokumentů.
Rusko se může vrátit k metodám KGB za dob Andropova, jak je popsal zběh Oleg Kalugin: "Nikoli sběr informací, ale podvratná činnost, aktivní opatření k oslabení Západu, vrážení klínů do společenství západních alianců všeho druhu, zejména NATO, rozeštvat spojence, oslabit v očích obyvatel ostatních kontinentů USA a připravit tak půdu pro případnou válku. Ti by pak byli náchylnější k hněvu na USA a ztratily by důvěru."
Je nepochybné, že Putin přes veškerou snahu jeho vliv bagatelizovat dokázal zasáhnout americkou demokracii na citlivém místě. USA měly dlouho luxus v tom směru, že byly daleko od bojového pole, ale díky moderním technologiím se mění i struktura boje - a ten už geografické rozmístění zdaleka tolik neakceptuje. Takže, Ameriko, vítej ve válce!
Související
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
USA (Spojené státy americké) , Rusko , Edward Snowden
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák