Poprask na Ukrajině. Opilí ozbrojenci s kulomety ohrožovali misi OBSE

Kyjev - Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ve středu oznámila, že jedna z jejich monitorovacích skupin byla ohrožována na východní Ukrajině v incidentu, který zahrnoval několik ozbrojených a zřejmě opilých mužů. Není jisté, zda patřili k separatistům nebo Ukrajincům.

Server The Local s odvoláním na agenturu AFP uvádí, že k události došlo v úterý 2. srpna na území ovládaném Ukrajinci. Dvě vozidla ze zvláštní monitorovací mise zastavil ozbrojenec ve vojenském oblečení bez označení.

Podle vyjádření OBSE jeden z členů mise vylezl z auta, aby s mužem promluvil, ten na něj však namířil samopal a položil prst na spoušť. Pozorovatel trval na tom, aby muž zavolal svého velitele. Ozbrojenec se tedy pomocí rádia spojil s velením, na členy mise OBSE však mířit nepřestal.

Pak na místo dorazil další muži nesoucí útočné pušky AK-47. „Byl doprovázen dalšími třemi ozbrojenými muži s útočnými puškami. Někteří z nich zřejmě byli pod vlivem alkoholu. Používali ruštinu a mluvili velmi agresivním způsobem. Tvrdili, že jsou příslušníky ukrajinských ozbrojených sil," uvedla OBSE. I tito muži na sobě prý měli vojenské oblečení.

Pozorovatel pak požádal muže, který ostatním zřejmě velel, aby ozbrojenci sklopili své zbraně. To sice udělali, ale zbraně prý ale nezajistili. Asi po 15 minutých pak byli členové mise OBSE propuštěni.

OBSE, která má kolem 590 zaměstnanců rozmístěných po celé východní Ukrajině, monitoruje konflikt, při kterém bylo od dubna 2014 zabito téměř 9500 lidí. Organizace pravidelně poukazuje na vměšování, zastrašování a hrozby, které jsou namířeny na pracovníky misí.

Ukrajina a povstalci, kteří jsou podle Západu řízeni Ruskem, uzavřeli dohodu o zastavení palby, násilí se ale ukončit nepodařilo. Mírová dohoda se hroutí a OBSE říká, že obě strany zřejmě připravují další vojenskou výbavu.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy