Kerry, Lavrov a EU odsuzují jaderný test. KLDR může raketou zasáhnout Aljašku, obávají se experti

Ženeva/Brusel - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes jedná v Ženěvě se svým americkým protějškem Johnem Kerrym. Oba odsoudili další jaderný test KLDR. S kritikou severokorejského režimu přišla také šéfka diplomacie EU Federika Mogheriniová.

"Moskva je silně znepokojena jadernou zkouškou, kterou dnes provedla Severní Korea," řekl Lavrov a dodal že KLDR musí plnit rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

"Je jasné, že Japonsko a Jižní Korea jsou vážně znepokojeny, protože jsou to sousední země (KLDR), ale dá se říci, že toto znepokojení sdílí Čína, Rusko i USA," řekl Kerry na úvod schůzky s Lavrovem. "Budeme se ale ještě snažit zjistit a pochopit, co se přesně stalo," dodal, aniž označil dnešní událost za jaderný test.

Evropská unie čeká, že k věci jasný a efektivní postoj zaujme Rada bezpečnosti OSN. Svůj postup hodlá s jejími závěry úzce koordinovat. "Cesta, kterou se KLDR musí vydat je jasná a nemá alternativu," poznamenala Mogheriniová. Pchjongjang vyzvala, aby ukončil své "nelegální a extrémně nebezpečné jednání" a angažoval se ve věrohodném a smysluplném dialogu s mezinárodním společenstvím v rámci šestistranných rozhovorů.

Psali jsme:
Jaderný test KLDR vyděsil svět, mimořádně se sejde Rada bezpečnosti OSN KLDR provedla pátý jaderný test, výbuch způsobil silné zemětřesení  

KLDR dosud provedla pět ověřených jaderných testů v letech 2006, 2009, 2013 a dva v letošním roce, nejspíš pomocí bomb z plutonia. Zkouška z října 2006 nebyla podle expertů příliš úspěšná, druhý test z roku 2009 měl sílu na 2,35 kilotun TNT, test z února 2013 až devíti kilotun TNT, což je zhruba poloviční síla pumy Fat Man, kterou svrhly USA na Nagasaki. Další test z letošního ledna, kdy KLDR provedla úspěšný test miniaturizované vodíkové pumy, měl sílu sedmi kilotun TNT a síla dnešního, pátého testu se odhaduje na deset kilotun TNT.

KLDR má prokazatelně atomové bomby, není je ale podle odborníků zatím přes veškeré snahy schopna dostatečně zmenšit a umístit na balistické rakety. Severokorejský vůdce Kim Čong-un ale letos v březnu prohlásil, že jeho země pokročila ve zmenšování jaderných hlavic tak, že mohou být umístěny na balistických raketách.

Severní Korea několikrát neúspěšně testovala obávanou dvoustupňovou mezikontinentální balistickou raketu Tepodong-2, která by podle odhadů mohla s doletem přes 6000 kilometrů teoreticky ohrozit i americkou Aljašku. Tato raketa se v dubnu 2009 neúspěšně pokusila vynést na oběžnou dráhu komunikační družici Kwangmjongsong-2. V prosinci 2012 KLDR vypustila balistickou raketu Unha-3, což je verze rakety Tepodong-2, která vynesla na oběžnou dráhu kolem Země družici Kwangmjongsong-3 (Jasná hvězda). Raketa se ale podle expertů nevrátila do zemské atmosféry.

Související

Bojová letka RF v Sýrii Analýza

Budoucnost Rusů v Sýrii po pádu Asada. Nemusí to být tak, jak se zprvu zdálo

Když se o minulém víkendu rozpadl režim syrského diktátora Bašára Asada, znamenalo to pro Rusko významný úbytek vlivu na Blízkém východě. Vojenské jednotky v zemi ale stále fungují a Moskva dokonce změnila rétoriku vůči opozičním silám – už je neoznačuje za teroristy, ale povstalce, a hodlá s nimi jednat. 

Více souvisejících

Sergej Lavrov John Kerry Severokorejské zbraně

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy