USA volají po rozdrcení Ruska: Rok 2017 bude rokem ofenzivy proti Putinovi, slíbili senátoři Ukrajině

Šyrokyne (Ukrajina) - Američtí politici navštívili Ukrajinu. Při té příležitosti varovali, že snahy ruského prezidenta Vladimira Putina týkající se Ukrajiny jsou odsouzeny k nezdaru. Rok 2017 podle nich bude rokem proti ruské agresi.

Jak píše server Express, američtí republikánští senátoři John McCain a Lindsey Graham odcestovali na ukrajinskou frontovou linii, konkrétně do obce Šyrokyne, kde před vojáky slibovali, že „rok 2017 bude rokem útoku". Zároveň uvedli, že dojde k porážce Putina na bojištích východní Evropy.

Bývalý republikánský prezidentský kandidát a válečný zajatec ve Vietnamu John McCain varoval, že pokud Putin na Ukrajině zvítězí, pak může přijít další invaze a podmanění i jiných částí světa. Jeho stranický kolega Graham pak ukrajinským vojákům řekl, že „obdivuje fakt, že chtějí bojovat za svou vlast“.

Psali jsme: Putin je násilník a vrah. Musíme s ním jednat z pozice síly, zní z USA  

„Váš boj je náš boj – a rok 2017 bude rokem ofenzivy. Vrátíme se do Washingtonu a budeme tlačit na Rusko. Dost bylo ruské agrese. Je čas, aby zaplatili cenu nejvyšší. Nebojujeme s ruským lidem, ale s Putinem. Slibujeme vám, že vaši záležitost budeme ve Washingtonu řešit, budeme informovat Američany o vaší statečnosti a zasadíme se o boj proti Putinovi,“ uvedl Graham.

„Věřím, že vyhrajete. Jsem přesvědčen, že vyhrajete a my uděláme vše, co můžeme, abychom vám poskytli to, co potřebujete k vítězství. Uspějete ne kvůli vybavení, ale kvůli vaší odvaze. Takže vám děkuji. Svět se dívá, protože si nemůžeme dovolit, aby tady Vladimir Putin uspěl. Protože jestli se mu to podaří, podaří se mu to i v jiných zemích,“ varoval McCaine.

Psali jsme: O všem rozhoduje Moskva, USA nemohou nic, varuje vlivný deník Soros má obavy o budoucnost EU i USA. Může to být hodně zlé, varuje miliardář  

Slova republikánských senátorů jsou přitom v rozporu s tím, jak se o Rusku vyjadřuje nově zvolený americký prezident Donald Trump, který má v plánu s Moskvou navázat lepší vztahy a s Putinem spolupracovat.

Shyrokyne je vesnice ležící na východ od strategického přístavního města Mariupol u Azovského moře, která byla z velké části zničena při krutých bojích v průběhu první poloviny roku 2015. Tato oblast má zásadní význam pro ukrajinskou obrannou linii.

Související

Barack Obama, 44. prezident Spojených států amerických Rozhovor

Američané si před 15 lety vybrali Obamu. V úřadu se paradoxně musel chovat jako „bílý prezident“, uvádí Hornát

Před 15 lety, 4. listopadu 2008, proběhly ve Spojených státech prezidentské volby, jejichž vítězem se stal demokratický kandidát Barack Obama. V Bílém domě vůbec poprvé zasedl politik jiné než bílé barvy pleti, což u části Američanů posilovalo dojem, že jde o politika nového typu, který dokáže přinést změnu, konstatuje Jan Hornát v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že každý si ovšem pod touto změnou představoval něco jiného. V americké společnosti dnes podle něj nicméně patrně převažuje dojem, že právě během Obamova prezidentství v zemi výrazně narostla politická a společenská polarizace, byť interpretace jejích příčin zůstávají pro mnohé především otázkou pohledu. 

Více souvisejících

John McCain Ukrajinská krize Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy