Radiace nad Českem: Žádní Rusové, možná za ni může sama Evropa

Oslo - Měřicí stanice v sedmi evropských státech včetně České republiky naměřily v lednu v ovzduší nepatrné množství radioaktivního izotopu jodu 131. Původně úřady tvrdily, že radioaktivní mrak přišel do Evropy z východu a některé teorie ukazovaly na Rusko, nyní se zdá, že je na vině jeden z evropských reaktorů.

Měřicí stanice v sedmi evropských státech zjistily v ovzduší nepatrné množství radioaktivního izotopu jodu 131. Jedná se o Norsko, Finsko, Polsko, Německo Španělsko, Francii a Česko.

První zprávu o výskytu izotopu ohlásila v druhém lednovém týdnu stanice v severonorském Svanhovdu, která je jen několik stovek metrů od ruské hranice. Krátce poté oznámila přítomnost radioaktivní látky v ovzduší stanice v Rovaniemi ve finském Laponsku. Během dvou týdnů byly nepatrně zvýšené hodnoty jodu 131 naměřeny v dalších pěti zemích včetně ČR.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost následně potvrdil, že určité hodnoty jódu sice naměřeny byly, zároveň ale dodal, že v žádném případě v tomto množství nemohou ohrožovat zdraví lidí. Reagoval tak na spekulace alternativních webů, které se zvýšenou pozorností varovaly před ohrožením radiací. Úřady ale spekulují nad jinou věcí, a sice odkud radioaktivita pochází.

Rusko? Podle odborníků je ze hry

Švédská webová stránka Cornucopia uvedla, že jód-131 "je izotop, který se vyskytuje při detonaci uranu-235 nebo plutonia na bázi jaderných zbraní". Dodala, že "Rusko modernizuje své jaderné zbraně na nové nejmodernější stroje a proto není nerozumné se domnívat, že by při tom mohla vyvíjet nové hlavice a ne jen nosiče."

Spekulace o tom, že za radioaktivitou nad Evropou stojí Rusko, podpořil i fakt, že kvůli vypátrání původu jódu byl vyslán zvláštní letoun Boeing WC-135 amerického vojenského letectva do Británie. Stroj zmíněného typu je vybaven přístroji k měření radioaktivity a zjišťování jejího původu.

Nyní se ale ukazuje, že by za radioaktivitou mohl stát jeden z evropských reaktorů, který měl problémy už v minulosti. Na rozdíl od řady konspiračních serverů ale nejde o francouzský, nýbrž o norský reaktor.

Norsko má s jódem zkušenosti

25. října 2016 došlo v norském reaktoru ve městě Halden k úniku radioaktivního jódu. Zařízení muselo být následně z rozhodnutí norského Úřadu radiační ochrany (NRPA) odstaveno. Radioaktivní látka unikla přes ventilační systém a přestože se incident odehrál již 24. října v 13:45 SELČ, informace o úniku byly známy až ráno 25. října.

Podle zástupce úřadu bude incident zřejmě zařazen do kategorie jedna na stupnici od jedné do sedmi, přičemž sedmá kategorie znamená významnou jadernou nehodu, jakými byly třeba Černobyl nebo Fukušima. Tamní Úřad radiační ochrany navíc žádnou zvýšenou radiaci na svém území nenaměřil.

Reaktor se přesto podle vyjádření Norského institutu pro energetiku (IFE) choval velmi zvláštně a podle odborníků z organizace Bellona (mezinárodní ekologická nevládní organizace se sídlem v Oslu) mohlo dojít k podobnému radioaktivnímu ohrožení, jaké nastalo ve Fukušimě. Odborníci navíc nevyloučili opakování problému, a to se možná stalo v lednu.

Spekulace ale zůstávají neověřené a nepodložené. Dosud se totiž k úniku radioaktivních látek, které zaznamenaly měřicí stanice, nikdo nepřihlásil. Přesto by se Norsko mohlo pokusit další nehodu ututlat, o čemž svědčí nejen fakt, že k oznámení té říjnové došlo poměrně pozdě, ale situace na poli jaderné energetiky.

Norsko totiž nemá jaderné elektrárny. Haldenský reaktor dokáže vyprodukovat jen zlomek energie jaderných reaktorů ve Švédsku, k dispozici ale má malé výzkumné reaktory z padesátých let. Pokud by se však prokázalo, že za nehodou stojí právě tyto reaktory, země by byla nucena je pod tlakem uzavřít. 

Související

Více souvisejících

norsko radioaktivita radiace

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy