Oslo - Měřicí stanice v sedmi evropských státech včetně České republiky naměřily v lednu v ovzduší nepatrné množství radioaktivního izotopu jodu 131. Původně úřady tvrdily, že radioaktivní mrak přišel do Evropy z východu a některé teorie ukazovaly na Rusko, nyní se zdá, že je na vině jeden z evropských reaktorů.
Měřicí stanice v sedmi evropských státech zjistily v ovzduší nepatrné množství radioaktivního izotopu jodu 131. Jedná se o Norsko, Finsko, Polsko, Německo Španělsko, Francii a Česko.
První zprávu o výskytu izotopu ohlásila v druhém lednovém týdnu stanice v severonorském Svanhovdu, která je jen několik stovek metrů od ruské hranice. Krátce poté oznámila přítomnost radioaktivní látky v ovzduší stanice v Rovaniemi ve finském Laponsku. Během dvou týdnů byly nepatrně zvýšené hodnoty jodu 131 naměřeny v dalších pěti zemích včetně ČR.
Státní úřad pro jadernou bezpečnost následně potvrdil, že určité hodnoty jódu sice naměřeny byly, zároveň ale dodal, že v žádném případě v tomto množství nemohou ohrožovat zdraví lidí. Reagoval tak na spekulace alternativních webů, které se zvýšenou pozorností varovaly před ohrožením radiací. Úřady ale spekulují nad jinou věcí, a sice odkud radioaktivita pochází.
Rusko? Podle odborníků je ze hry
Švédská webová stránka Cornucopia uvedla, že jód-131 "je izotop, který se vyskytuje při detonaci uranu-235 nebo plutonia na bázi jaderných zbraní". Dodala, že "Rusko modernizuje své jaderné zbraně na nové nejmodernější stroje a proto není nerozumné se domnívat, že by při tom mohla vyvíjet nové hlavice a ne jen nosiče."
Spekulace o tom, že za radioaktivitou nad Evropou stojí Rusko, podpořil i fakt, že kvůli vypátrání původu jódu byl vyslán zvláštní letoun Boeing WC-135 amerického vojenského letectva do Británie. Stroj zmíněného typu je vybaven přístroji k měření radioaktivity a zjišťování jejího původu.
Nyní se ale ukazuje, že by za radioaktivitou mohl stát jeden z evropských reaktorů, který měl problémy už v minulosti. Na rozdíl od řady konspiračních serverů ale nejde o francouzský, nýbrž o norský reaktor.
Norsko má s jódem zkušenosti
25. října 2016 došlo v norském reaktoru ve městě Halden k úniku radioaktivního jódu. Zařízení muselo být následně z rozhodnutí norského Úřadu radiační ochrany (NRPA) odstaveno. Radioaktivní látka unikla přes ventilační systém a přestože se incident odehrál již 24. října v 13:45 SELČ, informace o úniku byly známy až ráno 25. října.
Podle zástupce úřadu bude incident zřejmě zařazen do kategorie jedna na stupnici od jedné do sedmi, přičemž sedmá kategorie znamená významnou jadernou nehodu, jakými byly třeba Černobyl nebo Fukušima. Tamní Úřad radiační ochrany navíc žádnou zvýšenou radiaci na svém území nenaměřil.
Reaktor se přesto podle vyjádření Norského institutu pro energetiku (IFE) choval velmi zvláštně a podle odborníků z organizace Bellona (mezinárodní ekologická nevládní organizace se sídlem v Oslu) mohlo dojít k podobnému radioaktivnímu ohrožení, jaké nastalo ve Fukušimě. Odborníci navíc nevyloučili opakování problému, a to se možná stalo v lednu.
Spekulace ale zůstávají neověřené a nepodložené. Dosud se totiž k úniku radioaktivních látek, které zaznamenaly měřicí stanice, nikdo nepřihlásil. Přesto by se Norsko mohlo pokusit další nehodu ututlat, o čemž svědčí nejen fakt, že k oznámení té říjnové došlo poměrně pozdě, ale situace na poli jaderné energetiky.
Norsko totiž nemá jaderné elektrárny. Haldenský reaktor dokáže vyprodukovat jen zlomek energie jaderných reaktorů ve Švédsku, k dispozici ale má malé výzkumné reaktory z padesátých let. Pokud by se však prokázalo, že za nehodou stojí právě tyto reaktory, země by byla nucena je pod tlakem uzavřít.
Související
Norsko vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň teroristického ohrožení. Ozbrojí všechny policisty
Nejslavnější běluha je po smrti. Lidé ji podezřívali ze špionáže pro Rusko
norsko , radioaktivita , radiace
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek