Haag - Nizozemci jdou k volbám jako první ze tří klíčových evropských zemí, ve kterých se snaží uspět populistické strany. Sebevědomí těchto stran povzbudilo odsouhlasení brexitu a zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Mark Rutte se pokouší zastavit dominový efekt.
Předvolební průzkumy naznačují vítězství liberální strany stávajícího premiéra. Mark Rutte a jeho spolustraníci by podle nich měli získat mezi 24 a 28 křesly ve 150členném parlamentu.
Ultrapravicová Strana pro svobodu vedená populistickým politikem Geertem Wildersem by mohla být v novém parlamentu zastoupena 19-23 poslanci. V těsném závěsu za ní se v průzkumech umístili křesťanští demokraté s odhadovaným ziskem 19-21 křesel a strana progresivních liberálů D66 s 17-19 křesly. Tyto dvě strany jsou pro Marka Rutteho přijatelné jako budoucí koaliční partneři.
John Henley a Gordon Darroch ve svém článku pro deník The Guardian zdůrazňují, že z voleb jasný vítěz nevzejde. Alespoň jednoho zástupce v parlamentu může získat až 15 politických stran, přičemž žádná z nich nemůže počítat s více než 17 % křesel. V následujících měsících se budou odehrávat obtížná koaliční vyjednávání.
30 % voličů ještě dnes nebylo rozhodnuto
Geert Wilders odvolil již dnes brzy ráno v Haagu. „Ať už je výsledek dnešních voleb jakýkoliv, džin se do láhve nevrátí. Lidé jsou zklamaní,“ řekl Wilders novinářům shromážděným před volební místností.
Až 30 % voličů nebylo do dneška rozhodnuto, čí kandidátku do urny nakonec hodí. To činí jakékoliv odhady výsledků nejisté. I pokud by Geert Wilders ve volbách zvítězil, je velmi nepravděpodobné, že by nakonec zemi vládnul. Žádná další důležitá strana s ním totiž do koalice vstoupit nechce.
Někteří analytici považují nedávnou diplomatickou roztržku s Tureckem za povzbuzení pro Marka Rutteho. Jeho odmítnutí umožnit tureckým ministrům promluvit k Turkům žijícím v Nizozemí vyvolalo ostrou reakci Istanbulu. Recep Tayyip Erdoğan, turecký prezident, obvinil Amsterodam z nacistických praktik, přerušil s ním politické kontakty na nejvyšší úrovni, pohrozil zavedením obchodních sankcí a svalil na něj vinu za masakr 8000 muslimských mužů v bosenské Srebrenici v roce 1995.
Politolog André Krouwel z amsterodamské univerzity se domnívá, že Rutteho rozhodnutí nesmlouvavě postupovat s tureckými ministry mu ve volbách značně pomůže. „Jaké lepší zviditelnění si může politik pár dní před volbami přát? Rutte ukázal, že může Turky skutečně vyhnat,“ domnívá se Krouwel. Wilders namísto toho jen přidává příspěvky na svůj twitterový účet.
Prozatímní výsledky budou o půlnoci
Až 13 milionů Nizozemců může do devíti hodin večer odevzdat svůj hlas. Prozatímní výsledky jsou očekávány okolo půlnoci. Sčítání bude formálně ukončeno 21. března, kdy dojde ke zveřejnění konečných čísel.
Sonja van Spronsenová, 45letá volička z Haagu volila jednu z pravicových stran. Spolupráci se Stranou pro svobodu není zcela proti její mysli. Doufá, že se nová vláda nebude jen dohadovat a stěžovat si, ale představí pozitivní vizi pro budoucnost. „Je to pocit bezmoci. Průměrný člověk je do určité míry nespokojený a mnoho Nizozemců si myslí to samé, ale neříkají to nahlas,“ uvedla van Spronsenová.
Jesse Klaver, 30letý předseda zelené levicové strany, se pokusil oslovit mladé voliče: „Především běžte volit. Volte zelenou levici, protože je to strana budoucnosti.“ Klaverova strana by podle odhadů mohla získat 16-18 křesel.
24letý Donny Bonsink se rozhodl volit stranu Geerta Wilderse. „Islamizace musí být v Nizozemí zastavena. Měly jsme vlády, které se 40 let snažily imigraci kontrolovat, ale do země se tím dostaly jen problémy. Lidé jsou naštvaní.
Vyjednávání o koalici začne ve čtvrtek
Neformální koaliční rozhory mezi přinejmenším čtyřmi, ale pravděpodobněji pěti, stranami začnou ve čtvrtek. Formální proces pak odstartuje společně s prvním zasedáním nově zvoleného parlamentu 23. března.
Pokud zvítězí Rutteho liberální strana, nejpravděpodobněji bude o koaliční vládě vyjednávat se zavedenými stranami jako jsou křesťanští demokraté, středolevicová strana práce a D66. Zelená levice by se také mohla stát součástí 76 členné většiny, přestože její program v mnohém odporuje dominantním středopravicovým představám.
Vytvoření koalice s několika stranami může nějakou dobu trvat. Nizozemský průměr jsou tři měsíce. V roce 1977 to ovšem zabralo více než 200 dní.
Související
Rutte jednal s nizozemským králem. Média už řeší termín parlamentních voleb
Nizozemský premiér Mark Rutte podle prvních odhadů vyhrál volby
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 1 hodinou
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 2 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 3 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 4 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 5 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 6 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 6 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 6 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 6 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 7 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 7 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 7 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 7 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 8 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 8 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 9 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 9 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 10 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News.
Zdroj: Libor Novák