Džin se do lahve nevrátí, řekl Geert Wilders k průběhu voleb

Haag - Nizozemci jdou k volbám jako první ze tří klíčových evropských zemí, ve kterých se snaží uspět populistické strany. Sebevědomí těchto stran povzbudilo odsouhlasení brexitu a zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Mark Rutte se pokouší zastavit dominový efekt.

Předvolební průzkumy naznačují vítězství liberální strany stávajícího premiéra. Mark Rutte a jeho spolustraníci by podle nich měli získat mezi 24 a 28 křesly ve 150členném parlamentu. 

Ultrapravicová Strana pro svobodu vedená populistickým politikem Geertem Wildersem by mohla být v novém parlamentu zastoupena 19-23 poslanci. V těsném závěsu za ní se v průzkumech umístili křesťanští demokraté s odhadovaným ziskem 19-21 křesel a strana progresivních liberálů D66 s 17-19 křesly. Tyto dvě strany jsou pro Marka Rutteho přijatelné jako budoucí koaliční partneři. 

John Henley a Gordon Darroch ve svém článku pro deník The Guardian zdůrazňují, že z voleb jasný vítěz nevzejde. Alespoň jednoho zástupce v parlamentu může získat až 15 politických stran, přičemž žádná z nich nemůže počítat s více než 17 % křesel. V následujících měsících se budou odehrávat obtížná koaliční vyjednávání.

30 % voličů ještě dnes nebylo rozhodnuto 

Geert Wilders odvolil již dnes brzy ráno v Haagu. „Ať už je výsledek dnešních voleb jakýkoliv, džin se do láhve nevrátí. Lidé jsou zklamaní,“ řekl Wilders novinářům shromážděným před volební místností. 

Až 30 % voličů nebylo do dneška rozhodnuto, čí kandidátku do urny nakonec hodí. To činí jakékoliv odhady výsledků nejisté. I pokud by Geert Wilders ve volbách zvítězil, je velmi nepravděpodobné, že by nakonec zemi vládnul. Žádná další důležitá strana s ním totiž do koalice vstoupit nechce.

Někteří analytici považují nedávnou diplomatickou roztržku s Tureckem za povzbuzení pro Marka Rutteho. Jeho odmítnutí umožnit tureckým ministrům promluvit k Turkům žijícím v Nizozemí vyvolalo ostrou reakci Istanbulu. Recep Tayyip Erdoğan, turecký prezident, obvinil Amsterodam z nacistických praktik, přerušil s ním politické kontakty na nejvyšší úrovni, pohrozil zavedením obchodních sankcí a svalil na něj vinu za masakr 8000 muslimských mužů v bosenské Srebrenici v roce 1995. 

Politolog André Krouwel z amsterodamské univerzity se domnívá, že Rutteho rozhodnutí nesmlouvavě postupovat s tureckými ministry mu ve volbách značně pomůže. „Jaké lepší zviditelnění si může politik pár dní před volbami přát? Rutte ukázal, že může Turky skutečně vyhnat,“ domnívá se Krouwel. Wilders namísto toho jen přidává příspěvky na svůj twitterový účet.

Prozatímní výsledky budou o půlnoci

Až 13 milionů Nizozemců může do devíti hodin večer odevzdat svůj hlas. Prozatímní výsledky jsou očekávány okolo půlnoci. Sčítání bude formálně ukončeno 21. března, kdy dojde ke zveřejnění konečných čísel.

Sonja van Spronsenová, 45letá volička z Haagu volila jednu z pravicových stran. Spolupráci se Stranou pro svobodu není zcela proti její mysli. Doufá, že se nová vláda nebude jen dohadovat a stěžovat si, ale představí pozitivní vizi pro budoucnost. „Je to pocit bezmoci. Průměrný člověk je do určité míry nespokojený a mnoho Nizozemců si myslí to samé, ale neříkají to nahlas,“ uvedla van Spronsenová.

Jesse Klaver, 30letý předseda zelené levicové strany, se pokusil oslovit mladé voliče: „Především běžte volit. Volte zelenou levici, protože je to strana budoucnosti.“ Klaverova strana by podle odhadů mohla získat 16-18 křesel.

24letý Donny Bonsink se rozhodl volit stranu Geerta Wilderse. „Islamizace musí být v Nizozemí zastavena. Měly jsme vlády, které se 40 let snažily imigraci kontrolovat, ale do země se tím dostaly jen problémy. Lidé jsou naštvaní. 

Vyjednávání o koalici začne ve čtvrtek

Neformální koaliční rozhory mezi přinejmenším čtyřmi, ale pravděpodobněji pěti, stranami začnou ve čtvrtek. Formální proces pak odstartuje společně s prvním zasedáním nově zvoleného parlamentu 23. března. 

Pokud zvítězí Rutteho liberální strana, nejpravděpodobněji bude o koaliční vládě vyjednávat se zavedenými stranami jako jsou křesťanští demokraté, středolevicová strana práce a D66. Zelená levice by se také mohla stát součástí 76 členné většiny, přestože její program v mnohém odporuje dominantním středopravicovým představám.

Vytvoření koalice s několika stranami může nějakou dobu trvat. Nizozemský průměr jsou tři měsíce. V roce 1977 to ovšem zabralo více než 200 dní.

Související

Mark Rutte

Nizozemský premiér Mark Rutte podle prvních odhadů vyhrál volby

Stávající nizozemský premiér Mark Rutte a jeho Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) je podle prvních povolebních odhadů stanice NOS na cestě k vítězství v parlamentních volbách. V parlamentu by mohli získat 35 ze 150 křesel, o dvě více než měli dosud, a Rutte by již počtvrté sestavoval vládu, píší agentury.

Více souvisejících

Volby v Nizozemí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

Rusko údajně sestřelilo desítky dronů z Ukrajiny

Ruská protivzdušná obrana v noci na sobotu sestřelila 68 ukrajinských bezpilotních letadel nad jihoruským Krasnodarským krajem a okupovaným Krymským poloostrovem. Informovala o tom agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy