Ovládne Wilders Evropu? Skoro to tak vypadá

Nizozemí - Právě teď se nemůžete od Geerta Wilderse oprostit. Otevřete si jakoukoliv anglickojazyčnou zpravodajskou stránku a dostanete pocit, že se tento extrémně pravicový politik chystá ovládnout celou Evropu.

Americká a britská média se zdají být Geertem Wildersem posedlá. Obavy o jeho volební úspěch ovšem spíše zrcadlí vnitropolitickou úzkost než nizozemskou realitu. To ale neznamená, že se s probíhajícími volbami nic nezmění. 

Nizozemská politika obecně je komplikovaná a neatraktivní záležitost. V parlamentu má díky pluralitnímu systému zastoupení 12 stran a koaliční vládnutí se těší více než stoleté tradici. Navzdory ohromnému množství článku o Wildersovi nevykazuje množství jeho podporovatelů žádné dramatické výkyvy. Podle posledního předvolebního průzkumu by jeho strana mohla získat 14 % hlasů, což je o něco více než 10,1 % před pěti lety, ale o něco méně než 15,4 % v roce 2010.

Geert Wilders a jeho stoupenci se mohou stát druhou nejsilnější stranou po středopravé liberální straně, ze které pochází současný premiér Mark Rutte. Více než 10 % hlasů předvolební průzkumy přisuzují i dalším čtyřem stranám. Tvrzení, že Wilders možná volby vyhraje, je proto velmi zavádějící.

Znepokojivé změny přijdou i bez Wildersova úspěchu

Znatelný výkyv v nizozemské politice ve skutečnosti způsobí propad kdysi dominantní středolevé Strany práce. V předchozích volbách se jí podařilo oslovit 24,8 % voličů, dnes dalo Straně práce podle průzkumů hlas pouze 7 %. Tato strana je občany potrestána za koaliční vládnutí s Rutteho liberální stranou, která zavedla řadu úsporných opatření, jež zasáhla řadu jejích voličů z řad dělníků. Z této situace těží především další levicové strany jako je socialistická strana, zelená levice a středová strana D66.

   

Proč je tedy mezinárodní zpravodajství tak posedlé Wildersem? Pravděpodobně tomu napomáhá fakt, že jeho vzhled ztělesňuje představy lidí o typickém extrémně pravicovém politikovi. Blonďaté vlasy a prázdný pohled připomínají dospělou verzi příslušníka mládežnické organizace z éry nacistického Německa. Na druhé straně zprávy o koaličních jednáních působí velmi nudně.

Podobný fenomén se objevuje ve zpravodajství o francouzských prezidentských volbách. Strana Marine Le Penové působí dominantněji, než ve skutečnosti je, protože v prvním kole voleb se utká s mnoha kandidáty. Ve druhém kole se ovšem všichni spojí proti ní, což její cestu k vítězství znatelně zkomplikuje.

Extrémní pravice v Evropě už vládne

Prozatím nelze říci, že jsou extrémně pravicové vlády v Evropě na vzestupu. Ve skutečnosti tu už některé jsou. Současná imigrační politika Spojeného království je mnohými lidmi s extrémně pravicovými názory vnímána jako dostatečná a s jejich hlasy tak můžou počítat například konzervativci. Maďarsko a Polsko omezují svobodu slova a některá základní lidská práva. Tyto skutečnosti se nenachází v hlavních zpravodajských relacích, protože tyto země nejsou ze zpravodajského hlediska tak atraktivní. 

Realita je taková, že Geert Wilders je v Nizozemí důležitý politik, ale jeho role je dlouhodobě okrajová. Samozřejmě, i takoví politici mají moc ovlivňovat národní debatu a ničit životy příslušníků rozličných menšin. Těmto osobám bychom neměli dávat k dispozici mediální prostor, jež si nezasloužili svou popularitou, ale vyvoláním pocitu strachu.

Související

Mark Rutte

Nizozemský premiér Mark Rutte podle prvních odhadů vyhrál volby

Stávající nizozemský premiér Mark Rutte a jeho Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) je podle prvních povolebních odhadů stanice NOS na cestě k vítězství v parlamentních volbách. V parlamentu by mohli získat 35 ze 150 křesel, o dvě více než měli dosud, a Rutte by již počtvrté sestavoval vládu, píší agentury.

Více souvisejících

Volby v Nizozemí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Polsko překazilo sabotáže, řekl Tusk. Upozornil na další ruskou hrozbu

Polsko v posledních měsících překazilo sabotáže i pokusy o založení požárů, uvedl v pondělí bez dalších podrobností polský premiér Donald Tusk. Varoval také před ruskými zásahy do červnových eurovoleb. Varšava podle něj dá na činnost tajných služeb dalších 100 milionů zlotých. 

před 3 hodinami

Rusko, Kreml

Duma potvrdila personální změny v ruské vládě

Ruští zákonodárci v úterý formálně schválili změny ve vládě. Poslanci dolní komory parlamentu Státní dumy posvětili jména patnácti ministrů, které jim v minulém týdnu předložil staronový premiér Michail Mišustin. Informovala o tom agentura RIA Novosti.

před 4 hodinami

Petr Fiala

Fiala byl v Římě a jednal s Meloniovou. Hlavním tématem byla migrace

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pondělí setkal v Římě s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Jednali o řešení nelegální migrace, rozvoji obranné spolupráce, posílení ekonomických vztahů a strategické agendě Evropské unie. Poté se český předseda vlády sešel i s italským prezidentem Sergiem Mattarellou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

před 8 hodinami

Marek Ženíšek (TOP 09)

Ženíšek bude od čtvrtka novým ministrem pro vědu

Česko bude mít nového ministra pro vědu, výzkum a inovace, který nahradí poslankyni Helenu Langšádlovou (TOP 09). Prezident Petr Pavel se chystá jmenovat Marka Ženíška (TOP 09) ve čtvrtek dopoledne, informoval Pražský hrad na webu. 

Aktualizováno před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Válka v Izraeli

USA nepovažují zabíjení Palestinců v Pásmu Gazy za genocidu

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena nepovažuje zabíjení Palestinců v Pásmu Gazy izraelskou armádou, která vede válku proti militantnímu hnutí Hamás, za genocidu. V pondělí to uvedl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan, informuje agentura Reuters.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Autoři absurdního dramatu cítí, že naše civilizace je v koncích, říká režisér Ondřej Zajíc

Divadelní hra "Koza aneb Kdo je Sylvie", kterou před 22 lety napsal Edward Albee je provokativním dramatickým dílem, které zkoumá hluboké lidské emoce a konflikty. Režisér Ondřej Zajíc přináší svůj unikátní pohled na Albeeho text, prostřednictvím inovativního a emotivního ztvárnění. Inscenace Koza aneb Kdo je Sylvie, nabízí divákům silné a nekompromisní reflexe lidské podstaty a jejích temných stránek.

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy