Nizozemí - Právě teď se nemůžete od Geerta Wilderse oprostit. Otevřete si jakoukoliv anglickojazyčnou zpravodajskou stránku a dostanete pocit, že se tento extrémně pravicový politik chystá ovládnout celou Evropu.
Americká a britská média se zdají být Geertem Wildersem posedlá. Obavy o jeho volební úspěch ovšem spíše zrcadlí vnitropolitickou úzkost než nizozemskou realitu. To ale neznamená, že se s probíhajícími volbami nic nezmění.
Nizozemská politika obecně je komplikovaná a neatraktivní záležitost. V parlamentu má díky pluralitnímu systému zastoupení 12 stran a koaliční vládnutí se těší více než stoleté tradici. Navzdory ohromnému množství článku o Wildersovi nevykazuje množství jeho podporovatelů žádné dramatické výkyvy. Podle posledního předvolebního průzkumu by jeho strana mohla získat 14 % hlasů, což je o něco více než 10,1 % před pěti lety, ale o něco méně než 15,4 % v roce 2010.
Geert Wilders a jeho stoupenci se mohou stát druhou nejsilnější stranou po středopravé liberální straně, ze které pochází současný premiér Mark Rutte. Více než 10 % hlasů předvolební průzkumy přisuzují i dalším čtyřem stranám. Tvrzení, že Wilders možná volby vyhraje, je proto velmi zavádějící.
Znepokojivé změny přijdou i bez Wildersova úspěchu
Znatelný výkyv v nizozemské politice ve skutečnosti způsobí propad kdysi dominantní středolevé Strany práce. V předchozích volbách se jí podařilo oslovit 24,8 % voličů, dnes dalo Straně práce podle průzkumů hlas pouze 7 %. Tato strana je občany potrestána za koaliční vládnutí s Rutteho liberální stranou, která zavedla řadu úsporných opatření, jež zasáhla řadu jejích voličů z řad dělníků. Z této situace těží především další levicové strany jako je socialistická strana, zelená levice a středová strana D66.
Proč je tedy mezinárodní zpravodajství tak posedlé Wildersem? Pravděpodobně tomu napomáhá fakt, že jeho vzhled ztělesňuje představy lidí o typickém extrémně pravicovém politikovi. Blonďaté vlasy a prázdný pohled připomínají dospělou verzi příslušníka mládežnické organizace z éry nacistického Německa. Na druhé straně zprávy o koaličních jednáních působí velmi nudně.
Podobný fenomén se objevuje ve zpravodajství o francouzských prezidentských volbách. Strana Marine Le Penové působí dominantněji, než ve skutečnosti je, protože v prvním kole voleb se utká s mnoha kandidáty. Ve druhém kole se ovšem všichni spojí proti ní, což její cestu k vítězství znatelně zkomplikuje.
Extrémní pravice v Evropě už vládne
Prozatím nelze říci, že jsou extrémně pravicové vlády v Evropě na vzestupu. Ve skutečnosti tu už některé jsou. Současná imigrační politika Spojeného království je mnohými lidmi s extrémně pravicovými názory vnímána jako dostatečná a s jejich hlasy tak můžou počítat například konzervativci. Maďarsko a Polsko omezují svobodu slova a některá základní lidská práva. Tyto skutečnosti se nenachází v hlavních zpravodajských relacích, protože tyto země nejsou ze zpravodajského hlediska tak atraktivní.
Realita je taková, že Geert Wilders je v Nizozemí důležitý politik, ale jeho role je dlouhodobě okrajová. Samozřejmě, i takoví politici mají moc ovlivňovat národní debatu a ničit životy příslušníků rozličných menšin. Těmto osobám bychom neměli dávat k dispozici mediální prostor, jež si nezasloužili svou popularitou, ale vyvoláním pocitu strachu.
Související

Rutte jednal s nizozemským králem. Média už řeší termín parlamentních voleb

Nizozemský premiér Mark Rutte podle prvních odhadů vyhrál volby
Aktuálně se děje
včera

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně
včera

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate
včera

Finále extraligy pokračuje. Pardubice zvítězily v Brně, bude se hrát sedmý zápas
včera

Zima definitivně skončila. Meteorologové prozradili, čím byla výjimečná
včera

Dva zranění, čtyři zadržení. Policie vyšetřuje incident před barem v Milevsku
včera

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček
včera

Češi opět ukázali velké srdce. Do sbírky potravin se zapojil rekordní počet obchodů
včera

Drama kolem šéfa ČT pokračuje. Souček porušil dohodu se mnou, tvrdí Xaver
včera

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný
Aktualizováno včera

Tragédie ve Vancouveru. Auto najelo do davu na ulici, na místě jsou mrtví a zranění
včera

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN
včera

FOTO UVNITŘ: První snímky hrobu papeže Františka. Míří k němu první věřící
včera

V Ústí nad Labem uzavřeli důležitý most. Doprava kolabuje i o víkendu
včera

Ukrajina si připomněla Černobyl. Zelenskyj ocenil hrdinství svých krajanů
včera

Policie vyšetřuje vraždu vinaře v Miroslavi. Podezřelý je na psychiatrii
včera

Jsme připraveni jednat s Ukrajinou bez předběžných podmínek, vzkazuje Putin
včera

Varovná předpověď počasí. V Česku ještě stále může mrznout
26. dubna 2025 21:56

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry
26. dubna 2025 20:27

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté
26. dubna 2025 19:41
Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi
Česko reprezentoval na sobotním posledním rozloučení s papežem Františkem ve Vatikánu premiér Petr Fiala (ODS). Podle předsedy vlády šlo o hluboký duchovní zážitek. Fiala ocenil papeže za budování mostů a péči o lidi na okraji společnosti.
Zdroj: Jan Hrabě