Nizozemí - Právě teď se nemůžete od Geerta Wilderse oprostit. Otevřete si jakoukoliv anglickojazyčnou zpravodajskou stránku a dostanete pocit, že se tento extrémně pravicový politik chystá ovládnout celou Evropu.
Americká a britská média se zdají být Geertem Wildersem posedlá. Obavy o jeho volební úspěch ovšem spíše zrcadlí vnitropolitickou úzkost než nizozemskou realitu. To ale neznamená, že se s probíhajícími volbami nic nezmění.
Nizozemská politika obecně je komplikovaná a neatraktivní záležitost. V parlamentu má díky pluralitnímu systému zastoupení 12 stran a koaliční vládnutí se těší více než stoleté tradici. Navzdory ohromnému množství článku o Wildersovi nevykazuje množství jeho podporovatelů žádné dramatické výkyvy. Podle posledního předvolebního průzkumu by jeho strana mohla získat 14 % hlasů, což je o něco více než 10,1 % před pěti lety, ale o něco méně než 15,4 % v roce 2010.
Geert Wilders a jeho stoupenci se mohou stát druhou nejsilnější stranou po středopravé liberální straně, ze které pochází současný premiér Mark Rutte. Více než 10 % hlasů předvolební průzkumy přisuzují i dalším čtyřem stranám. Tvrzení, že Wilders možná volby vyhraje, je proto velmi zavádějící.
Znepokojivé změny přijdou i bez Wildersova úspěchu
Znatelný výkyv v nizozemské politice ve skutečnosti způsobí propad kdysi dominantní středolevé Strany práce. V předchozích volbách se jí podařilo oslovit 24,8 % voličů, dnes dalo Straně práce podle průzkumů hlas pouze 7 %. Tato strana je občany potrestána za koaliční vládnutí s Rutteho liberální stranou, která zavedla řadu úsporných opatření, jež zasáhla řadu jejích voličů z řad dělníků. Z této situace těží především další levicové strany jako je socialistická strana, zelená levice a středová strana D66.
Proč je tedy mezinárodní zpravodajství tak posedlé Wildersem? Pravděpodobně tomu napomáhá fakt, že jeho vzhled ztělesňuje představy lidí o typickém extrémně pravicovém politikovi. Blonďaté vlasy a prázdný pohled připomínají dospělou verzi příslušníka mládežnické organizace z éry nacistického Německa. Na druhé straně zprávy o koaličních jednáních působí velmi nudně.
Podobný fenomén se objevuje ve zpravodajství o francouzských prezidentských volbách. Strana Marine Le Penové působí dominantněji, než ve skutečnosti je, protože v prvním kole voleb se utká s mnoha kandidáty. Ve druhém kole se ovšem všichni spojí proti ní, což její cestu k vítězství znatelně zkomplikuje.
Extrémní pravice v Evropě už vládne
Prozatím nelze říci, že jsou extrémně pravicové vlády v Evropě na vzestupu. Ve skutečnosti tu už některé jsou. Současná imigrační politika Spojeného království je mnohými lidmi s extrémně pravicovými názory vnímána jako dostatečná a s jejich hlasy tak můžou počítat například konzervativci. Maďarsko a Polsko omezují svobodu slova a některá základní lidská práva. Tyto skutečnosti se nenachází v hlavních zpravodajských relacích, protože tyto země nejsou ze zpravodajského hlediska tak atraktivní.
Realita je taková, že Geert Wilders je v Nizozemí důležitý politik, ale jeho role je dlouhodobě okrajová. Samozřejmě, i takoví politici mají moc ovlivňovat národní debatu a ničit životy příslušníků rozličných menšin. Těmto osobám bychom neměli dávat k dispozici mediální prostor, jež si nezasloužili svou popularitou, ale vyvoláním pocitu strachu.
Související
Rutte jednal s nizozemským králem. Média už řeší termín parlamentních voleb
Nizozemský premiér Mark Rutte podle prvních odhadů vyhrál volby
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák