MAGAZÍN - V současné době se pro pachatele nedávných teroristických útoků vžilo označení „osamělý vlk.“ Zpravodajské služby varují, že osamělý extrémistický jedinec je tváří nového terorismu, s kterým lze jen s obtížemi bojovat a kterému prakticky nejde zabránit. Podle deníku Guardian však teze o „osamělém vlkovi“ je značně přehnaná.
Jedny z prvních zmínek o „osamělém vlkovi“ se objevily během vlády Britského impéria. V populárních kriminálních románech vystupovala osoba zločince, který se vydal na dráhu hrdiny – Osamělého vlka. Poněkud negativnější nádech získal termín v roce 1925, kdy magazín New York Times jej přiřkl muži, který terorizoval ženy v bytovém domě v Bostonu. Ač se jednalo o teror jistého druhu, osamělý terorista začal být s terorismem spojován později. V letech 1960-1970, v éře pravicového i levicového terorismu, byly případy osamělých vlků považovány za výjimku z pravidla a nebyly v souvislosti s terorismem zmiňovány v zásadě vůbec.
Osamělý vlk začal být spojován s terorismem poprvé až v roce 1983. V té době byl pravicový extremismus pod velkým tlakem ze strany FBI. To donutilo zvěstovatele bílého nacionalismu Louise Beama, člena Ku Klux Klanu i skupiny Aryan Nations, ke zveřejnění manifestu, ve kterém volal po „odporu bez vůdce“ proti americké vládě, který by byl nesen „velmi malými nebo dokonce jednočlennými buňkami odporu.“
Jeho slova údajně měla motivovat strůjce jednoho z neznámějších a nejsmrtelnějších domácích útoků na americké půdě – a největšího útoku v USA před 11.9. - Timothyho McVeigha, který zabil 168 lidí bombou umístěnou ve vládních kancelářích v Oklahoma City v roce 1995. Nicméně, McVeigh měl komplice a byl ve spojení s pravicovými extrémistickými skupinami. Byl tedy osamělým vlkem pouze v myšlenkách, ne ve skutečnosti, tvrdí The Guardian.
Vize neochvějného a nebojácného osamělého vlka nicméně kolovala v kruzích krajně pravicového extremismu. Tom Metzger, vůdce White Aryan Resistance, uveřejnil na svých internetových stránkách volání do zbraně s názvem „Zákony pro osamělého vlka (Laws for the Lone Wolf). Metzger se stylizoval do role osamělého vlka, nezávislého povstaleckého bojovníka, který žije nepoznán v civilním světě a je připravený ve vhodný okamžik překročit linii a zardousit ovce.
Série útoků z nenávisti, inspirovaná těmito romantizujícími představami, donutilo FBI provést v roce 1998 zahájit operaci Osamělý vlk( Lone Wolf) proti malé skupině bílých rasistů na západním pobřeží USA. Do obecného povědomí ale termín uvedl New York Times, reagující na novou hrozbu velkým titulkem „ Nová tvář teroristických zločinů: „osamělý vlk“ je odkojen nenávistí (New Face of Terror Crimes: ‘Lone Wolf’ Weaned on Hate)”.
Pád Dvojčat a zmizení „osamělého vlka“
Po 11.9. termín a samotná koncepce osamělého vlka ustoupila do pozadí. Na základě útoku, provedeného 19 pečlivě vycvičenými a instruovanými muži, se zpravodajské služby, politici, bezpečností analytici a média začaly soustředit na organizace, stojící za teroristickými útoky. Osamělý vlk znovu přestal být vnímán jako hrozba, nyní to byly sítě extrémistických buněk, napojené na teroristické organizace a nepřátelské státy, kdo stál v popředí pozornosti.
Doposud přežívající myšlení studené války identifikovalo teroristy jako služebníky větších celků (ve formě mezinárodní sítě či „zločinného“ státu (rouge nation), kteří podléhají přísné hierarchii. Přátelské vztahy mezi různými teroristy tak byly vyhodnocovány jako institucionální vztahy příslušníků širší organizace. Terorista už nebyl sympatizant určité skupiny či ideologie, ale byl vnímán výhradně jako kolečka v ničemném stroji teroru, jako jedno z chapadel zlovolné chobotnice mezinárodního džihádismu.
Takovýto zjednodušený pohled vyhovoval mnoha stranám. Různé státy s poněkud špatnou pověstí týkající se lidských práv mohly od sebe odvrátit pozornost, připojit se k boji proti teroru a získat na svou stranu za jiných okolností vůči nim velmi kritické USA. Pro představitele USA zase tato představa byla výhodná v tom, že nabízela jasného zloducha, jehož odstranění mělo zbavit svět hrozby islámského terorismu jednou a provždy.
Brzy se však začaly objevovat náznaky, že islámský terorismus má tužší kořínek a může existovat i bez zastřešující organizace. Začalo být zřejmé, že existuje jakási forma džihádistického „odporu bez vůdce“, jaký propagovali pravicoví rasističtí extrémisté. Jeden z nejvýznamnější ideologů islámského terorismu, Mustaf Setmariam Nasar, lépe známý jako Abu Musaba al-Suri, ostatně propagoval strategii nápadně podobné té, kterou propagoval Beam a Metzger, v duchu hesla „principy, ne organizace.“
Smečka osamělého vlka
Zatímco dřív byl osamělý vlk podceňován, nyní je až přeceňován. Až přílišný vliv, který mu je přičítán, je podobně zavádějící jako jeho přehlížení. Tzv. osamělý vlk nemusí mít přesné instrukce ani být v bližším kontaktu s teroristickou organizací. To však neznamená, že je sociálně izolován. Naopak, bývá členem místních, případně online extrémistických sítí. To, že mnozí útočníci těsně před uskutečněním svých činů zveřejňovaly přes sociální sítě své postřehy, myšlenky a jednotlivé kroky (jako afgánský uprchlík, který svému známému psal, že čeká na vlak, ve kterém útočil sekyrou a kterého žádal, ať se za něj modlí). To dokazuje, že tzv. osamělý vlci nejsou nikdy zcela osamocení a že sociální kontakt je pro ně důležitým faktorem. I oni touží po uznání své smečky.
Různé výzkumy toto potvrzují. FBI zjistila, že pachatelé školních střeleb zveřejnili informace o svém plánu svým nejbližším známým. Podle FBI, 95% uniklých informací o útočníkovi a jeho intencích pochází od blízkých příbuzných, přátel či jiným důležitých postav útočníkova sociálního života. Výzkumníci z Pennsylvania State University v roce 2013 zjistili, že ačkoliv „osamělí vlci“ uskutečňují svůj čin sami, v 79% případů si další lidé byli vědomi jedincovi příslušnosti k extrémistickému myšlení, a v 64% případů rodiny a přátelé si byli vědomi i samotného záměru jednotlivce spáchat čin spojený s terorismem.
Koncept osamělého vlka jako nepostižitelné jednočlenné armády, je atraktivní představou pro teroristy, i pro bezpečností služby. Teroristé jeho prostřednictvím vyvolávají strach ve veřejnosti, kterou chtějí udržovat v náladě neustále paranoie kdy se stane další krvavý útok. Osamělý vlk je obdařen romantickým nádechem, který jej činí ideální vizí pro rekrutování dalších útočníků. Pro bezpečností služby zase koncept osamělého vlka slouží jako vhodná výmluva toho, proč selhaly.
Podle The Guardian ale důvodem těchto selhání není to, že útočníka nemohl být vystopován, odhalen a chycen, ale spíše různá špatná a nedostatečná rozhodnutí bezpečnostních a dalších složek. Mnozí z útočníků byli v jejich hledáčku, ale díky byrokratickým obstrukcím a nedostatečnému pokrytí jednotlivých případů metodicky i finančně z něho postupně zmizeli – což se ukázalo být chybou.
The Guardian zakončuje svou důkladnou analýzu tvrzením, že popularita termínu je dána tím, že nám říká něco, co my chceme slyšet. Osamělý vlk nás uchvacuje a znepokojuje a zbavuje nás tíživého požadavku vidět teroristy nikoliv jako nebezpečné šílence, ale jako někoho, kdo je produktem jistých podmínek a atmosféry ve společnosti. Teroristé neexistují ve vakuu, jsou příčinou jistých neblahých jevů, ale též reakcí na jiné jevy, na jedovaté ovzduší dělané určitými politiky a médii. Nevidět to je podobné, jako když rodič nevidí, že jeho dítě kouří či pije, ani když mu to sousedé říkají. Ale ten problém tu je a jen tak nezmizí.
Související
Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila
Islámský stát vstává z mrtvých. Před teroristy varuje šéf jedné z tajných služeb
Terorismus , islám , extremismus , teroristický útok před Westminsterským palácem v Londýně (22. března 2017)
Aktuálně se děje
před 58 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák