Komu prospěje teroristický útok ve Francii? Odpověď Vás možná překvapí.

Paříž - Ve čtvrtek večer v centru Paříže zabíjel 39letý Francouz, zřejmě napojený na IS. Útok zastínil finišující kampaň francouzských kandidátů a kandidátky, zápasících o prezidentský úřad. Kandidátka krajně pravicové Národní Fronty Marine Le Penová i její konzervativně pravicový protivník Francois Fillon v reakci na útok zesílili svou dlouhodobou kritiku islámského terorismu a islámských přistěhovalců. Otázka je, zda-li jim teroristický útok pomůže ve volbách.

Francie má v posledních letech smutnou zkušenost s množstvím teroristických útoků páchaných členy či příznivci IS. Od roku 2012, teroristé postupně napadli židovskou školu poblíž Toulouse a kanceláře satirického týdeníku Charlie Hebdo, v koordinovaném útoku zabili asi 130 lidí nacházejících se v restauracích a na koncertě, a oznámili temnou předzvěst „low tech“ útoků prostřednictvím útočníka v kamionu, který na promenádě v Nice zabil asi 80 lidí.

Díky této intenzitě útoků je islámský terorismus bezpečností otázkou číslo 1. ve Francii. I přes svoji přítomnost v médiích a veřejné rozmluvě, islámský terorismus a bezpečností rizika s ním spojená nebyly překvapivě hojně citovaným tématem prezidentských kampaní. Francois Fillon během své kampani v Lille uvedl, že „existuje téma, které bylo během této kampaně vynecháno, i když samo sebe činí dramaticky známým: je to terorismus."

Huffington Post podotýká, že téma terorismu bylo zatlačeno zpět skandály, které jsou spojeny s osobou Fillona i Le Penové. Pro voliče mnohem důležitějším tématem voleb se tak stala otázky morálky a významností právních případů a stíhání na politiku. Čtvrteční útok může oběma kandidátům pomoci odvrátit pozornost od těchto skandálů a přinutit je, aby si znovu oblékli oblek zachránce Francie před islámským terorismem.

Tento proces už začal. Lydia Guirousová, bývalá mluvčí Fillonovy strany, na svém Twitteru napsala: „Dva podezřelí plánovali útok na Francoise Fillona. Barbarové vědí, kdo je nejvíce odhodlaný bojovat proti islámské totalitě. " Příznivci Le Penové nezůstali pozadu. „Skutečnost, že oba jednotlivci byli zatčeni v Marseille, zatímco Le Penová tam chystala příští den meeting, není možná náhoda, " uvedla mluvčí Le Penové pro Agence France-Presse. The Huffington Post poznamenává, že před útokem nebyla bezpečností opatření obou kandidátů příliš vysoká. Na Fillona hodil protestující mouku, zatímco řeč Le Penové byla narušena členkou feministické skupiny Femen, navzdory tomu, že její ochranka o tom věděla.

Skrytá hrozba

Z přesunu pozornosti na terorismus by mohl ve volbách těžit nejenom Fillon a Le Penová, ale i důležitý hráč v pozadí, pro kterého výsledky voleb mohou strategický význam v jeho hře. Jedná se o Rusko.Francie za dosluhujícího prezidenta Francoise Hollanda zaujala vůdčí úlohu v ekonomických sankcí proti Rusku, zavedených jako odvetní opatření za intervence Ruska na Ukrajině. Nicméně, po teroristických útocích v Paříži z 13. listopadu 2015 však došlo k oteplování francouzsko-ruských vztahů. Hollande se spojil s ruskými zpravodajskými službami, aby mohl v bombardovat IS. A později odletěl přímo do Moskvy, aby se spojil s Putinem v boji proti IS, připomíná server Daily Signal.

Putin by mohl znovu využít své pečlivě budované pověsti nemilosrdného bojovníka s IS, aby znovu získal páky na Francii. Situace je pro něj o to příznivější, že Fillon a zvláště Le Penová jsou jeho příznivci. Oba řekli, že by se měli snížit sankce proti Rusku a uznat jeho zábor Krymu. Le Penová dokonce řekla, že považuje nařčení z toho, že Rusko zabralo Krym, za nelegitimní. Krym podle ní dobrovolně, v referendu, přistoupil ke Krymu. V její osobě má tak Putin velmi výhodné aktivum pro získání silného hlasu v rámci západní Evropy, který by rezonoval s ruskými zájmy.

Přívětivý přístup Le Penové k Rusku vzbuzuje podezření, zda-li není figurkou Putina. Její Národní Fronta získala od První česko-ruské banky půjčku 9 miliónů euro. Obvinění, že půjčka byla odměnou za její postoj ke Krymu, Le Penová nazvala „směšnými“. Fillon též je podezírán, že má až příliš těsné vazby s Putinem. Francouzské noviny Le Canard uvedly, že bývalému premiérovi bylo vyplaceno 50 000 euro Dubajkou společností Future Pipe Industries Group Ltd  jako odměna za to, že domluvil setkání libanonského miliardáře Fouada Makhzoumiho a Putina. Putin sám nazval Fillona „blízkým přítelem.“

Le Penová i Fillon se snaží mířit na tu samou část voličstva, která se bojí muslimů. V prvním kole by to mohlo vést k rozdělení hlasů mezi nimi. Pokud ale jeden z nich dojde i do druhého, což se dá očekávat – a Le Penová je v tomto favoritkou – pak by mohl posbírat hlasy svého oponenta. Zda to bude stačit na prezidentský úřad, není zatím jisté. Co však je jisté, že vítězství Fillona i Le Penové bude v Moskvě přivítáno se šampaňským v ruce.

Související

katedrála Notre-Dame

Paříž stanovila datum otevření Notre-Dame. Macron přednese nezvyklý projev

Katedrála Notre Dame v Paříži, ikona francouzské kultury a architektury, se po pěti letech oprav znovu otevře veřejnosti 7. prosince. Hlavním řečníkem při této slavnostní události bude podle médií francouzský prezident Emmanuel Macron, čímž se vrátí k závazku, který dal po ničivém požáru 15. dubna 2019. 

Více souvisejících

Francie Marine Le Pen François Fillon volby ve Francii teroristický útok v Paříži - střelec zaútočil na Champs-Élysées (20. 4. 2017)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 6 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy