Dezinformační weby se pokouší zajistit vítězství proruských prezidentských kandidátů

Paříž - Ačkoliv jsou pro mnoho Francouzů důležitými tématy otázky bezpečnosti, migrace a islámského terorismu, ve francouzských prezidentských kampaních se překvapivě řešily poněkud odlišné věci. Především politické skandály, které obklopují některé kandidáty. Zvláště pravicoví kandidáti Francois Fillon a Marine Le Penová jsou podezíráni, že jsou více či méně skrytými posluhovači ruského prezidenta, Vladimíra Putina.

Oba kandidáti prosazují politické směřování, které je spíše nakloněné Moskvě než Washingtonu, nemluvě o Bruselu. Oba považují západní sankce vůči Rusku za zbytečné a neefektivní a obhajují užší vztahy mezi Francií a Moskvou. Oba též kritizují NATO. Le Penová nazývá NATO „zastaralým (podobně jako svého času nazýval NATO Trump) a EU považuje za vězení. Fillon má mnohem komplexnější pohled na tyto instituce, ale i on naznačuje, že by chtěl snížit moc EU a NATO je pro něj rukou „amerického imperialismu“, pohled, který sdílí se svým přítelem – který jej tak označil – Vladimírem Putinem.

Oba též zastávají názor, že Rusko neprovedlo invazi na Ukrajinu a že připojení Krymu bylo výsledkem legitimního referenda. Oba považují Putina za cenného spojence v boji proti islámskému terorismu. Oba též jsou mají na svém kontě podezřelé ekonomické vazby k Rusku. Strana Le Penové, Národní Fronta, si vypůjčila od První česko-ruské banky půjčku 9 miliónů eur. Fillon měl zase získat 50 000 eur od dubajské společnosti Future Pipe Industries Group Ltd za to, že domluvil setkání Putina s libanonským miliardářem Fouadem Makhzoumihem.

Podpora pravicových kandidátů od ruských médií 

Očividné vazby obou kandidátů na Rusko – Le Penová se dokonce v březnu setkala, což bylo interpretováno jako důkaz ruského ovlivňování francouzských voleb, protože není obvyklé, aby se prezident scházel s kandidáty na prezidenta v jiné zemi – jsou zdrojem znepokojení ve Francii, ale zdrojem radosti a nadšení v Rusku. Server Business Insider si povšiml, že Ruskem sponzorované zpravodajské agentury Sputnik a RT ve svých francouzských a anglických verzích nápadně podporují tyto pro-ruské kandidáty.

RT dal pátek prohlášení Le Pen o čtvrtečním teroristickém útoku v Paříži jako vrchní titulek na svém webu. „Obnovte hranice Francie, vyhánějte cizí národy ze seznamu podezřelých - Le Pen do francouzské vlády", zněl nadpis. Článek vůbec nezmínil prohlášení, které vydal její centristický oponent, Emmanuel Macron, po útoku ve čtvrtek: „Nepodléhejte strachu, rozdělení a zastrašování."

Nedávný článek Sputnik News uvádí Fillona a Le Penovou jako dva největší pro Putinovské kandidáty, zatímco Macrona zmiňuje jako „tajného amerického agenta,“ a loutku francouzské „bohaté gay lobby." O Macronově homosexuální orientaci se též zmiňoval televizní zpravodaj Dmitrij Kiselov, který svým posluchačům vyprávěl, že „stále existují pověsti o netradiční [sexuální] orientaci [Macrona] ... je také spojen s Hillary Clintonovou," měl říci podle Washington Post.

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange řekl ruské vysílači společnosti Russian Izvestia, že jeho organizace má „zajímavé informace" o Macronovi, která by mohly být okamžitě zveřejněny. Assange později uvedl, že jeho citát byl vyňat z kontextu a společnost WikiLeaks dosud nezveřejnila nic, co by se týkala Macrona, ale RT se i tak toho chytla.

Vliv alternativních zpráv na francouzské prezidentské volby

Macronovi stránky byly v únoru napadeny tisíci kybernetickými útoky, které on a jeho tým věří, že mají počátek v Rusku. Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault rychle odsoudil kybernetické útoky jako „nepřijatelné" a jako Macron soudí, že jsou vytvářeny Rusy. „Stačí zjistit, které kandidáty, Marine Le Penovou nebo Francoise Fillona, ruští experti preferují. Zatímco na Emmanuela Macrona, který je pro Evropu, jsou zaměřené kybernetické útoky.Tato forma zásahu do francouzského demokratického života je nepřijatelná a já to odsuzuji," řekl francouzskému časopisu Journal du Dimanche.

Facebook a Twitter jsou zaplaveny různými konspiračními příspěvky, které zřejmě pochází od krajní pravice, které podávají přinejmenším zavádějící informace o kandidátech do francouzského prezidentského křesla. Podle maďarské soukromé výzkumné skupiny Bakamo mnoho těchto „alternativních“ příspěvků, jejichž cílem je „vyvrátit vyprávění tradičních médií", cituje ruské zdroje, aby ospravedlňovaly své informace.

Dopad těchto alternativních zpráv se dá těžko měřit. Podle expertů se ale zdá, že Francouzy si je osvojují méně než voliči v USA. Podle mnoha náznaků se jeví, že průvodci tohoto zpravodajství si uvědomují nezájem Francouzů o tento typ informací a přesunují svoji pozornost na jiné důležité evropské volby. Podle Clinta Wattse, bývalého zvláštního agenta FBI, jejich cílem je Německo. "Kdybych to měl odhadnout," říká, „tak asi jedna třetina účtů předchozích fanoušků Trumpa se nyní snaží ovlivnit německé volby."

Související

Emmanuel Macron Komentář

Porážkou Le Penové to teprve začíná. Francie se potřebuje dát dohromady

Francie vyhrála bitvu, celou válku má ale ještě před sebou. Krajní pravice u voleb utrpěla významnou porážku a nenaplnily se tak obavy z první takové vlády od nacistické okupace. Přesto ale kombinace středu a levice může vést k další nestabilitě a prohloubení krize ve francouzské politice, jejíž stabilita i samotná existence jsou životně důležité pro Evropu i svět. 

Více souvisejících

volby ve Francii Marine Le Pen François Fillon Rusko

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy