Čelí Británie nejhorší sérii útoků v historii? Odpověď vás možná překvapí

Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová ostře odsoudila londýnské útoky, jejichž následkem zemřelo sedm lidí. Premiérka řekla, že Británie byla vůči extremistům „až moc tolerantní" a že to je třeba změnit. Mayová připomněla, že se jedná už o třetí útok v řádu tří měsíců. Uvedla též, že britské bezpečnostní a zpravodajské služby zabránily pěti teroristickým útokům od březnového Westminsterského útoku.

Tři z těchto pokusů o teroristický útok zahrnovaly použití nožů. Dva měly proběhnout v Londýně a jeden v Birminghamu. Čtvrtý se měl odehrát v Londýně za použití neurčeného způsobu útoku. Pátá teroristická buňka byla přerušena zatčením spojeným s jinými přestupky, které odstranily podezřelé z ulic, uvádí server Firstpost. Celkově bylo od roku 2013 přerušeno 18 útoků. Během posledních měsíců v zásadě byla přerušena skoro polovina útoků za necelé 4 roky, což ukazuje na vzrůstající trend teroristických útoků ve velké Británii. Podle zpráv tajných služeb se v Británii nachází až 3000 možných pachatelů, současná vlna zatýkání možná toto číslo sníží.

I přes tento vzrůstající počet a silná slova Mayové britské bezpečností služby nedoporučily premiérce, aby země zvedla riziko ohrožení na nejvyšší možný stupeň, tj. kritický. Bezpečností služby se domnívají, že se jim podařilo zajistit – v tomto případě - většinu pachatelů. List The Telegraph podotýká, že od roku 2008 díky hrozbě teroristického útoku ve Velké Británii stupeň ohrožení neklesl pod třetí stupeň pětibodové stupnice, označený jako „značný“ – tj. počítající s vysokou možností útoku, který může nastat bez dalšího varování. Nyní je v Británii vyhlášen druhý nejvyšší stupeň ohrožení, tj. „vážný“, při kterém je útok velmi pravděpodobný. Nejvyšší stupeň je „kritický“, který, jak informovala stanice CNN, byl pro první čas v dekádě vyhlášen po útoku v Manchesteru.

Teroristické útoky v Británii: Přehled

Mezi lety 2000 a 2015, teroristické útoky stály život 90 lidí podle údajů z Global Terrorism Databáze. 13 jich zemřelo během lety 2013 a 2015. V roce 2017 bylo zabito 5 lidí během  Westminsterského útoku, 22 následkem útoku v Manchesteru a doposud se ví o sedmi mrtvých jako obětí současných útoků v Londýně. Celkově se tedy jedná o 36 lidí během roku 2017. Zatím nejhorší útok na britské půdě spáchaný islámskými teroristy byl bombový útok v Londýne v roce 2005, během něhož zemřelo 52 lidí.

The Telegraph upozorňuje, že předchozí roky byly pro Británii z hlediska teroristických útoků ještě horší. Nejhorším rokem pro Británii z hlediska počtu úmrtí způsobených terorismem byl rok 1988, kdy zemřelo 372 lidí. Většina z nich (270) byla obětí katastrofického letu Pan Am 103, který byl ukončen bombou nastraženou Libyjci, zřejmě v odvetu za sérií leteckých útoků amerických vzdušných sil z britských vojenských základen na libyjská města Tripolis a Benghází. Jiné vysoké číslo je spojeno s severoirským konfliktem. V roce 1972 bylo v Severním Irsku zabito 353 lidí. Celkově terorismus v Británii vedl k úmrtí 3431 lidí, z toho 2 211 lidí bylo zabito mezi lety 1970 a 1984, 1 094 mezi lety 1985 a 1999 a od roku 2000 do 2017 zemřelo 126 lidí.

Srovnání Británie s dalšími zeměmi

Británie je z evropských zemí na prvním místě, co se týče počtů obětí spjatých s terorismem. Druhé je Španělsko, z 1261 mrtvými od roku 1970. Z toho 192 jich zemřelo během nejhoršího roku pro Španělsko, co se týče terorismu, jímž byl rok 2004, kdy proběhly bombové útoky v Madridu. Francie, která v posledních rocích zažívá silnou vlnu teroristických útoků, zažila svůj vůbec nejhorší teroristický útok v roce 2015, kdy devět teroristů zabilo 130 lidí na několika místech napříč Paříží. Vůbec nejhorší rok, co se týče teroru, v západní Evropě byl již zmiňovaný rok 1988 díky zničení letu Pan Am 103.

I přes tyto údaje lze říci, že Evropa je relativně málo ohrožená terorismem ve srovnání se zbytkem světa.  The Global Terrorism Index zjistil, že v roce 2015 bylo v teroristických útocích na celém světě zabito 38 422 lidí. Většina z nich byla na Blízkém východě a severní Africe, kde teroristické útoky stály život 17 752 lidí. Po Blízkém východě v počtu mrtvých následovala Subsaharská Afrika a po ní jižní Asie.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Terorismus Teroristické útoky v Londýně (3.6.2017)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy