Moderní brzdný systém mohl zachránit desítky životů. Teroristé možná brzy vymění náklaďáky za jinou zbraň

Berlín - Moderní systém autonomního nouzového brzdění (AEB) mohl v sobotu večer v Londýně i ve francouzském Nice v roce 2016 zachránit desítky životu. Pár jich zachránil už loni v prosinci, kdy útočník najel do vánočních trhů v Berlíně. Systém AEB se už nyní instaluje do všech nových dodávek.

Když 24 letý Tunisan Anis Amri vylezl do kabiny náklaďáku s cílem najet do davu na vánočním trhu v Berlíně loni v prosinci, asi nikdy neslyšel o systému autonomního nouzového brzdění (AEB). Právě při berlínském útoku si jako svou zbraň vybral nákladní auto s tímto systémem, což zřejmě netušil. Právě systém AEB totiž pravděpodobně ušetřil životy několika lidem.

Systém AEB je podle serveru The Telegraph vyvinut s cílem předcházet nebo minimalizovat efekty nehody vozidla. Je schopno částečně predikovat, kdy je zvýšené riziko srážky a následně podniknout kroky, které minimalizují následky. V takové chvíli systém spustí zvukový alarm, často doprovázený viditelnou signalizací. Pokud ani v takové chvíli řidič adekvátně nezareaguje, systém AEB spustí nouzové brzdění.

Toto chytré nastavení tak při malé rychlosti může zcela zabránit kolizi, ve větší rychlosti minimalizuje škody. Systém totiž při jízdě v podstatě skenuje silnici před sebou a následně spouští nouzové signály v případě, že vyhodnotí, že reakce řidiče na přicházející nebezpečnou situaci nestihne adekvátně zareagovat.

Díky evropské legislativě budou všechny nové dodávky vybaveny tímto inteligentním systémem. Anise Amriho měl systém také upozornit zvukovou a světelnou signalizací systému AEB, nicméně Amri šlápl na plyn a systém AEB převzal kontrolu nad vozem až vše chvíli, kdy došlo k prvnímu nárazu do trhu. Spustil brzdění a zabránil tak mnohem větší tragédii.

Při sobotním teroristickém útoku v Londýně útočníci využili dodávku Renaulta Mastera, která byla vybavena „pouhým“ brzdovým asistentem, který v situaci, kdy řidič začne brzdit, proces brzdění zintenzívní. Takový systém se však ukázal jako zcela bezpředmětný při útoku na London Bridge – řidič by nejprve musel začít brzdit. V případě, že by Renault byl vybaven systémem AEB, pravděpodobně by počet obětí byl mnohem menší. Ostatně, systém mohl ušetřit životy mnoha obětí z teroristického vraždění v dodávce na promenádě ve francouzském Nice...

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Terorismus auto vjelo do davu v Londýně (26.2.2017) teroristický útok na vánočních trzích v Berlíně (19.12.2016)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy