Londýnská mešita, kde došlo k teroristickému útoku, má znepokojivou historii. Našli se v ní zbraně a falešné pasy

V Londýně došlo k dalšímu teroristickému útoku. Tentokráte ale proti muslimům, jak oficiálně přiznala britská premiérka Theresa Mayová. Muž vjel do davu lidí opouštějících mešitu Finsbury Park. Podle bezpečnostních složek se jedná o zneklidňující důkaz vzrůstajících protimuslimských nálad a násilností. Muslimští představitelé i politici už vyzvali k lepšímu zabezpečení mešit.

Již čtvrtý teroristický útok na britské půdě za pouhé tři měsíci má za následek jednoho mrtvého a osm zraněných, z nichž dva jsou velmi vážném stavu. Jedná se o nejdéle trvající období teroristického násilí v generaci, píše The Daily Beast. Na rozdíl od předchozích útoků uskutečněných muslimskými radikály, tento byl zaměřen proti muslimům. Pachatel, bílý muž ve věku 48 let, byl zadržen a předán úřadům. Muž měl údajně křičet, že „zabije všechny muslimy“ a ohánět se pěsti, než se jej podařilo zpacifikovat.

Podle Toufika Kacimiho, výkonného ředitele Muslim Welfare House, místní imám Mohammed Mahmoud zabránil davu v lynčování útočníka. „Lidé ho odtáhli ven a začali ho bít," řekl televizi Sky. „Náš imám, Mohamed Mahmoud, tam šel a zachránil ho. V podstatě mu zachránil život. Imám mešity zachránil život útočníkovi." Neil Basu, národní koordinátor pro boj proti terorismu, chválil dav za jeho zdrženlivost, zatímco se policisté starali o oběti. Basu uvedl, že útok měla „všechny znaky teroristického incidentu" a byl podobný předchozím londýnským útokům. „Byl to útok na Londýn proti všem Londýňanům a my bychom měli všichni stát proti extrémistům bez ohledu na jejich důvod."

Londýnský starosta Sadiq Khan odpověděl na výzvy ohledně většího zabezpečení mešit. „Vzhledem k tomu, že se blížíme ke konci měsíce ramadánu a oslavě Eidu (svátek přerušení půstu) s mnoha muslimy, kteří se vydávají do místních mešit, očekáváme, že úřady zvýší bezpečnost před mešitami jako záležitost (značné) naléhavosti." Mnozí muslimové se však i přesto zdráhají jít do mešit, protože se obávají kopírování útoku a myslí si, že jsou „terčem" terorismu. Někteří z nich si taktéž myslí, že incident nebude řešet s takovou vážností jako jiné teroristické incidenty, protože se jedná o muslimy.

Mešita v Finsbury Park je poměrně kontroverzním místem, podotýká The Daily Beast. Kdysi byla vedena radikálním kazatelem Abu Hamzem, který byl v roce 2014 odsouzen za jeho spojení s teroristickými útoky 11.9. Jeho stoupenci byl jeden ze strůjců 11.9. a člen Al-Káidy Zacarias Moussaoui nebo Richard Reid, známý jako Shoe Bomber („botní bombový atentátník“). Na mešitu byl v roce 2003 uskutečněn policejní zátah, při kterém ozbrojená policie našla zbraně, padělané pasy a ukradené kreditní karty. Mešita byla znovu otevřena v roce 2005 pod novým vedením a v roce 2014 získala cenu za svou přeměnu.

 

Krajně pravicový bílý terorismus

The Telegraph upozorňuje, že incident v Finsbury Park sleduje křivku nebývale ostré vlny protimuslimských nálad, která následovala po nedávných teroristických útocích v Londýně, především po útoku na Londýnském mostě spáchaném muslimskými radikály, jehož následkem bylo osm mrtvých. Londýnská policie zaznamenala po něm vyšší počet islámofóbních incidentů. 6. června jich zaznamenala 20 ve srovnání s denním průměrem, který je 3,5. Jedná o nejvyšší denní hodnotu pro rok 2017 a o vyšší počet než jaký byl zaznamenaný po pařížských útocích v listopadu 2015 a vraždě Leeho Rigbyho (britský voják zabitý muslimskými radikály v Londýně) v květnu 2013.

Od odsouzení Thomas Maire za vraždu labouristky Jo Coxové v loňském roce se začaly objevovat varování před vzrůstajícím trendem krajně pravicového terorismu. Ačkoliv protiteroristická policie tuto hrozbu zatím nepovažuje za stejně závažnou jako tu představovanou islámským terorismus, upozorňuje však na existenci extrémně pravicových skupin, které se pokoušejí vyprovokovat násilí a vyvolat spory.

Údaje o zatčeních souvisejících s terorismem ukazují na vzrůstající počet bílých podezřelých. Do konce března bylo zatčeno 113 bělochů. V minulém roce to bylo jen 68, což představuje nárůst o 66%. Bílá etnická skupina představovala 37% všech zatčeních souvisejících s terorismem, oproti 26% v předchozím roce. Statistika o etnicitě jednotlivců není rozdělena podle typu podezření na extremismus.

Co na to říká Donald Trump?

Sílící pravicový bílý terorismus není záležitost jen Británie. V lednu mladý bílý muž zastřelil šest věřících v mešitě v Quebecu. 26. května v Portlandu v Oregonu byl zavražděn 53letý veterán Ricky John Best a 23letý Taliesin Myrddin Namkai-Meche a třetí muž byl vážně zraněn, když bránili dvě dívky, z nichž jedna nosila hidžáb, před verbálními útoky na jejich etnickou a náboženskou identitu.

Magazín Vox upozorňuje, že americký prezident Donald Trump o útoku v Portlandu referoval až po tom, co se na jeho hlavu snesla vlna kritiky. Trump vyjádřil soustrast nikoliv na svém domácím Twitterovém účtu, ale na méně sledovaném oficiálním účtu (18,5 milionu oproti 31,6 milionu). Vox poukazuje na to, že ignorace útoků spáchanými bílými radikály je u Trumpa konstantním jevem. K londýnskému útoku se Trump zatím nevyjádřil.

Související

Dodávka najela do chodců před londýnskou mešitou (19.6.2017)

Muž, který loni najel do skupiny muslimů, byl usvědčen z vraždy

Londýn - Brit, který loni u londýnské mešity najel dodávkou do skupiny muslimů, byl dnes uznán vinným z vraždy. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž soud trest 48letému Darrenu Osborneovi uloží v pátek. Policie a prokuratura se domnívaly, že šlo o teroristický čin.

Více souvisejících

Auto vjelo do chodců před londýnskou mešitou (19.6.2017) Terorismus

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 31 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 5 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 5 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy