Kontrola varlat ve Vatikánu? Papežem se dle legendy stala i žena

Podle oblíbeného mýtu existovala papežka Jana, která skrývala své pohlaví tak dlouho, dokud neporodila během pochodu Římem. Pak ji i dítě zabil dav, který byl rozzuřený jejím předstírání. Historici však tvrdí, že žádný ženský papež nikdy neexistoval.

Mýty tvrdí, že papežka Jana se na pozici dostala v devátém století, ovšem neexistují o ní žádné záznamy z 9. až 12. století. Počátky informací o papežce Janě pochází z poloviny 13. století, největší zájem o tento příběh byl však až ve 14. století.

Papežku Janu nepopisují ani žádné historické záznamy ani anály, které zapisovali sami papežové. Ve skutečnosti je prý nemožné, aby papežka vůbec existovala. Podle historiků by volba ženy jako papeže byla neplatná a žena by se papežem stát nemohla.

Existuje seznam neplatně zvolených papežů, kteří nikdy titul papež nést nemohli. Pokud by se na tento seznam dostala žena, byla by prostě ženou na seznamu neplatně zvolených papežů. Papežka by navíc nesplňovala jeden ze základních nároků – věk, kdy už uvažuje rozumně (podle historiků okolo 7 let), pokřtění a mužské pohlaví.

Podle předpokladů si Jana vzala jméno Jan Anglicus a předstírala, že je muž. Papežem se prý stala po postupném stoupání v hierarchii víry. Podporovatelé této myšlenky tvrdí, že existenci papežky Jany existují v dokumentech a také na obrazech, které naznačují, že kdysi žena držela vysokou pozici křesťanské víry.

Říká se, že se Jana narodila v Německu a v anglickém klášteře studovala řečtinu a latinu. V té době se ženy a dívky ke studiu nedostaly, proto se Jana přestrojila za chlapce. Prý se zamilovala do mnicha a v přestrojení zamířila do Athén za ním. Pod jménem Jan Anglicus se pak dostala do Říma.

Když se pak dostala k moci, převzala jméno papež Jan VIII. Některé zdroje tvrdí, že byla papežkou několik týdnů, jiné že se držela u moci přes dva roky. Podle teorií byla u moci mezi papeži Levem IV. a Benediktem III. Odhalena prý byla během průvodu v Římě, když porodila dítě.

Po staletí existovaly pochyby o existenci ženského papeže, Donna Woolfolk Cross strávila sedm let hledáním informací o papežce Janě, o které psala knihu. Podle serveru Biography Cross věřila, že papežka existovala. Našla okolo 500 záznamů o Janině existenci.

Oxfordský slovník papežů rázně zamítá, že by papež ženského pohlaví kdy existoval. Papežka Jana se však stala populární osobou legend a literatury. Její postava inspirovala feministické charaktery v hrách a knihách různých umělců, mezi nimi byl i Emmanuel Rhoides a jeho kniha The Papess Joanne z roku 1866. Velkým obdivovatelem této knihy byl Mark Twain.

Zatímco legenda o papežce Janě není potvrzena ani vyvrácená, lidé se k ní rádi vrací. Je pravděpodobné, že si společnost užívá představu toho, že někdo přechytračil Vatikán a celou církev.

S touto legendou je spojena ještě praktika zkoumání varlat zvoleného papeže. V muzeu ve Vatikánu má být židle s dírou v sedátku. Židle byla využívána při volbě papeže. Ten se na židli usadil a jeden z kardinálů všechno hmatem zkontroloval.

Nebylo to přitom nic intimního, rituál měl mnoho svědků a kardinál měl zvolat "Má dvě varlata a dobře visí", aby dosvědčil, že je papež opravdu muž. Existenci této techniky využívají historici, kteří v papežku věří. Proč by církev nutila papeže podstupovat tuto potupnou zkoušku, kdyby neměla důvod?

Související

Více souvisejících

papež Církev historie legenda

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy