Kontrola varlat ve Vatikánu? Papežem se dle legendy stala i žena

Podle oblíbeného mýtu existovala papežka Jana, která skrývala své pohlaví tak dlouho, dokud neporodila během pochodu Římem. Pak ji i dítě zabil dav, který byl rozzuřený jejím předstírání. Historici však tvrdí, že žádný ženský papež nikdy neexistoval.

Mýty tvrdí, že papežka Jana se na pozici dostala v devátém století, ovšem neexistují o ní žádné záznamy z 9. až 12. století. Počátky informací o papežce Janě pochází z poloviny 13. století, největší zájem o tento příběh byl však až ve 14. století.

Papežku Janu nepopisují ani žádné historické záznamy ani anály, které zapisovali sami papežové. Ve skutečnosti je prý nemožné, aby papežka vůbec existovala. Podle historiků by volba ženy jako papeže byla neplatná a žena by se papežem stát nemohla.

Existuje seznam neplatně zvolených papežů, kteří nikdy titul papež nést nemohli. Pokud by se na tento seznam dostala žena, byla by prostě ženou na seznamu neplatně zvolených papežů. Papežka by navíc nesplňovala jeden ze základních nároků – věk, kdy už uvažuje rozumně (podle historiků okolo 7 let), pokřtění a mužské pohlaví.

Podle předpokladů si Jana vzala jméno Jan Anglicus a předstírala, že je muž. Papežem se prý stala po postupném stoupání v hierarchii víry. Podporovatelé této myšlenky tvrdí, že existenci papežky Jany existují v dokumentech a také na obrazech, které naznačují, že kdysi žena držela vysokou pozici křesťanské víry.

Říká se, že se Jana narodila v Německu a v anglickém klášteře studovala řečtinu a latinu. V té době se ženy a dívky ke studiu nedostaly, proto se Jana přestrojila za chlapce. Prý se zamilovala do mnicha a v přestrojení zamířila do Athén za ním. Pod jménem Jan Anglicus se pak dostala do Říma.

Když se pak dostala k moci, převzala jméno papež Jan VIII. Některé zdroje tvrdí, že byla papežkou několik týdnů, jiné že se držela u moci přes dva roky. Podle teorií byla u moci mezi papeži Levem IV. a Benediktem III. Odhalena prý byla během průvodu v Římě, když porodila dítě.

Po staletí existovaly pochyby o existenci ženského papeže, Donna Woolfolk Cross strávila sedm let hledáním informací o papežce Janě, o které psala knihu. Podle serveru Biography Cross věřila, že papežka existovala. Našla okolo 500 záznamů o Janině existenci.

Oxfordský slovník papežů rázně zamítá, že by papež ženského pohlaví kdy existoval. Papežka Jana se však stala populární osobou legend a literatury. Její postava inspirovala feministické charaktery v hrách a knihách různých umělců, mezi nimi byl i Emmanuel Rhoides a jeho kniha The Papess Joanne z roku 1866. Velkým obdivovatelem této knihy byl Mark Twain.

Zatímco legenda o papežce Janě není potvrzena ani vyvrácená, lidé se k ní rádi vrací. Je pravděpodobné, že si společnost užívá představu toho, že někdo přechytračil Vatikán a celou církev.

S touto legendou je spojena ještě praktika zkoumání varlat zvoleného papeže. V muzeu ve Vatikánu má být židle s dírou v sedátku. Židle byla využívána při volbě papeže. Ten se na židli usadil a jeden z kardinálů všechno hmatem zkontroloval.

Nebylo to přitom nic intimního, rituál měl mnoho svědků a kardinál měl zvolat "Má dvě varlata a dobře visí", aby dosvědčil, že je papež opravdu muž. Existenci této techniky využívají historici, kteří v papežku věří. Proč by církev nutila papeže podstupovat tuto potupnou zkoušku, kdyby neměla důvod?

Související

Více souvisejících

papež Církev historie legenda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy