Zkáza letu MH17: Co se za tři roky od tragédie podařilo zjistit?

Londýn - Už jsou to tři roky od tragického sestřelení malajsijského letounu MH17 nad východoukrajinským územím. Britský investigativní server Bellingcat v této souvislosti vydal přehlednou zprávu, která shrnuje všechna důležitá fakta incidentu, za kterým mají stát Rusové. Ti vinu stále popírají.

Britský nezávislý server Bellingcat, zaměřující se na investigativní žurnalistiku, zveřejnil závěry zprávy, která přináší přehled hlavních veřejně dostupných důkazů ve věci sestřelení malajsijského letounu MH17 nad východní Ukrajinou v roce 2014. Server dlouhodobě analyzuje komerční satelitní snímky z ukrajinské oblasti. 

Loni mezinárodní vyšetřovací komise uzavřela vyšetřování s tím, že za pád letounu může být zásah střelou Buk, kterou odpálili ruští separatisté. Aktuální zpráva se zabývá také alternativními scénáři zkázy letounu. Originál zprávy v angličtině naleznete na tomto odkaze: Zprávu čtěte zde.

Zpráva má za cíl zjednodušit a zpřístupnit informace a důkazy o incidentu širší veřejnosti. Server zároveň zdůrazňuje, že kolem sestřelení letounu se objevuje mnoho dezinformací. Vyšetřování nizozemských kriminalistů navíc nadále probíhá. Jaké jsou tedy klíčové informace, které se podařilo do dnešního dne zjistit a jaký je je pravděpodobný scénář celého incidentu?

23.-25. červen 2014 - ruská 53. protivzdušná brigáda přepravila dopravní prostředky poblíž ruských hranic s Ukrajinou, ty měly obsahovat i raketový systém Buk 332, který byl později (17. a 18. července 2014) vyfocen a natočen na Ukrajině. 

17. červenec 2014 - Rakety se nachází na území Ukrajiny, konkrétně ve východoukrajinském Doněcku. Odtud měly putovat východním směrem na území zcela ovládaná separatisty, nejprve do města Snizhne, následně na jih od města na pole. Stejný den došlo k odpálení jedné střely a zásahu letounu MH17.

18. červenec 2014 - Raketový systém byl přemístěn do oblasti Luhansku, už v něm však chyběla jedna ze střel. Z komunikace mezi separatisty bylo zjištěno, že systém byl následně stažen zpět na ruské území. 

21. červenec 2014 - Ruské ministerstvo obrany přišlo se sérií zavádějících informací o letecké dráze MH17 a se sérií zmanipulovaných satelitních snímků. Ruská strana nepřišla s žádným důvěryhodným důkazem, který by potvrzoval, že šlo o ukrajinský Buk. 

Server se také odvolává na komunikaci mezi ruskými separatisty "Orion" a "Delfin". Jde o Andreje Ivanoviče a Nikolaje Fjodoroviče, kteří se baví o přemisťování konvoje s ruskými raketami. Anglický přepis hovorů je dostupný: Zde.

Letoun malajsijských aerolinií mířil přesně před třemi lety z Amsterodamu do Kuala Lumpur. Vinou sestřelení zahynulo všech 298 lidí na palubě, nejvíce obětí pocházelo z Nizozemska, Malajsie a Austrálie. 

Související

Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Střela raketového systémmu BUK zasáhně kabinu letadla. Tisíce šrapnelů ji proděraví naskrz.

Devět let od sestřelení letadla MH 17: Strůjci katastrofy se přísným trestům vyhnuli

Dnes, 17. července 2023, si svět připomíná deváté výročí tragického sestřelení letadla Malaysia Airlines 17 známého pod číslem MH17 nad východním Ukrajinou. Tato událost si vyžádala životy všech 298 osob na palubě a zanechala trvalou bolest a smutek v srdcích jejich rodin a blízkých. Sestřelení MH17 se stalo jedním z nejhorších incidentů v dějinách civilního letectví a i když za něj soudy vynesly přísné tresty, je nepravděpodobné, že by si je odsouzení někdy odpykali.

Více souvisejících

Sestřelení Boeingu 777 nad Ukrajinou (17.7.2014) tajemství záhady Ukrajina Rusko

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy