Cenzura v Rusku je nejhorší od rozpadu SSSR, tvrdí ochránci lidských práv

Moskva - Míra cenzury v Rusku je podle organizace Human Rights Watch (HRW) nejpřísnější od rozpadu Sovětského svazu. Moskva od protivládních protestů mezi lety 2011 a 2012 novými zákony postupně omezuje svobodu slova.

HRW se ve zprávě zabývala současnou ruskou legislativou, konkrétními žalobami a soudními procesy, napsal ruský zpravodajský server Meduza.

Ruské úřady podle aktivistů využívají zákony o extremismu k pronásledování opozičních politiků a snaží se získat kontrolu i nad internetem.

Organizace odsoudila proces s ruským blogerem Ruslanem Sokolovským, kterého soud poslal podmíněně na tři a půl roku do vězení za hanobení víry. Odsoudila i zákaz jehovistů v Rusku a zákon o zákazu propagace homosexuality.

Podle ruského informačně-analytického centra Sova bylo v zemi v roce 2010 za extremismus odsouzeno 30 uživatelů sociálních sítí, do roku 2015 se jejich počet zvýšil na 216. Mezi lety 2014 a 2016 se přitom 85 procent rozsudků kvůli extremismu týkalo online aktivních lidí, v období od října 2015 do února 2017 se počet odsouzených za příspěvky na internetu zvýšil z 54 na 94.

Související

Jan Zahradil Komentář

Bonzování na sociálních sítích, aneb Jan Zahradil znovu zasahuje

Dnes se podíváme na to, co je to takový online virtue signalling. Bude řeč o mávání ctností nebo také signalizaci ctností, což je pejorativní neologismus pro okázalé předvádění morálních hodnot. Jako příklad si vezmeme europoslance Jana Zahradila a jednu jeho reakci.

Více souvisejících

cenzura Rusko Human Rights Watch internet

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy