Antiimigrantské bojovníky s převaděči zadrželi na Kypru. Sami pašovali Asiaty

Famagusta - Aktivisté, kteří chtějí bojovat proti nevládním humanitárním organizacím ve Středozemním moři, byli pozatýkáni. V turecké části Kypru čelí obviněním, že mají falešné dokumenty. Navíc na své palubě pašovali 21 Asiatů.

Pravicoví radikálové, kteří si pronajali loď, s jejíž pomocí chtěli bránit pašování migrantů do Evropy, mají smůlu. Jejich loď nejprve nevpustili přes Suezský průplav, při zpáteční cestě se pak zastavili na Kypru a byli zadrženi. Píše o tom britský Guardian. 

K jejich zadržení došlo na turecké části ostrova Kypr. Jejich plavidlo C-Star totiž pašovalo 21 obyvatel jižní Asie. O události jako první informoval ve středu turecký list  Kıbrıs Postası. Aktivisté byli zadrženi v přístavním městě Famagusta. 

Devět členů posádky bylo posláno do vazby. Podle místního lidskoprávního aktivisty Faiky Pasy šlo i kapitána lodě a "druhého kapitána" německé národnosti. Podle policie ve Famagustě zadržení ve čtvrtek stanou u soudu, spolu se švýcarským majitelem lodě. 

"Pašování lidí tady u nás není definováno jako zločin, obvinění tak byla vznesena kvůli dokumentům posádky, podle nichž má jít o námořníky začátečníky. Bylo dokázáno, že tyto dokumenty jsou zfalšované," uvedl Pasa. 

Na palubě C-star se nalezlo 20 uprchlíků z asijské Šrí Lanky. Mělo jít o námořníky, kteří se na lodi zaučovali. Úřady jim povolili dál cestovat, dostali se na letiště, ale tam mluvili úplně jinak. "Někteří prozradili, že zaplatili 10 tisíc eur, aby se dostali do Itálie," prozradil Pasa. "Pět jich požádala o azyl, ostatních patnáct se vydalo zpět na cestu na Šrí lanku," dodal. 

Aktivistická organizace Defend Europe zveřejnila ve středu na twitter své stanovisko. Podle jejich verze nešlo o uprchlíky, ale o učňovské námořníky, kteří jen absolvovali výcvik. Dvacet námořníků čekalo na letišti, aby se vrátili domů, ostatní nevládní organizace však podle stanoviska aktivistů těmto "námořníkům" nabídly, aby zůstali v Evropě a požádali o azyl výměnou za "sliby a peníze". 

Podle aktivistů jich to patnáct odmítlo, zatímco pět jich přijalo úplatek a teď za něj vznášejí obvinění vůči posádce a vlastníkovi lodě.

Kyperské úřady odmítly komentovat to, zda vědí, kde se teď loď C-Star nachází. "Byla ve Famagustě, ale nevíme, zda je stále tady, nemůžeme ji lokalizovat," uvedl jeden z činitelů. Posádka lodi totiž deaktivovala anténu a s ní i automatický identifikační systém. "Jelikož jde o Turky okupované území, nemůžeme s tím nic udělat. Nemůžeme tam jet a zjistit víc," dodal. 

Loď dlouhá 40 metrů si aktivisté pronajali za 75 tisíc eur, ty vydělali pomocí crowfundingu. Původně chtěli zakotvit v sicilské Katánii, následně se měli vydat k libyjským břehům. Starosta Katánie jim však přístup do přístavů zakázal, aktivisté se vydali do oblasti Suezského průplavu a následně na Kypr. Skupina aktivistů slibuje, že jakmile skončí jejich vyšetřování, bude pokračovat ve svém úkolu. Jejich cílem je pátrat po "záchranných plavidlech" a odrazovat jejich posádku od "pašování" uprchlíků.

Související

Více souvisejících

Kypr uprchlíci imigrace Pašeráctví

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy