Terorismus je hlavní téma dneška. Zvláště výbušným je ve spojení s migrační krizí. Jakýkoliv útok spáchaný migrantem je používán jako evidence, že vítací politika Angely Merkelové selhala a přináší neospravedlnitelnou hrozbu národní bezpečnosti. Na její obranu se ozývají hlasy, které poukazují na skutečnost, že terorismus je smutnou realitou dneška bez ohledu na migrační krizi. V rozhovoru pro ruské médium RT, bývalá agentka anglické zpravodajské služby MI5, Annie Machonová, tvrdí, že terorismus překročil hranice politického manifestu, ale se stal svým způsobem prostředkem k vybití vlastních frustrací a to zvláště pro duševně nemocné.
Podle ní problém německé vítací politiky není samotné přijímání uprchlíků, což považuje za velmi srdečné gesto vůči těm, kteří trpěli v válkách na Blízkém Východě. Problémem je nicméně vysoká korelace mezi tím a útoky tzv. osamělých vlků, jako byl například útočník v Berlíně o Vánocích. Machonová se obává, že to ukazuje na to, že německé zpravodajské služby jsou zahlceni různými zprávami a jen těžko sledují, co se děje.
Machonová, která se nyní věnuje konzultacím a veřejným přednáškám, už v minulosti upozorňovala na problémy zpravodajských služeb v dnešním informačním věku. Veřejnost je často šokována zjištěním, že terorista byl znám zpravodajským službám, ale přesto nebyl zadržen. Pro magazín Business Insider řekla, že to je následek „topení se“ zpravodajských služeb v neuvěřitelném množství informací získaných z dohledu nad technologiemi. Zpravodajské služby se soustředí kvůli tomu na příliš mnoho cílů zároveň a nemají tak čas ani prostor sestavit silný případ proti podezřelému.
Terorismus a duševní nemoci
Za další podstatnou věc, kterou by si měly zpravodajské služby a další vládní orgány vyjasnit, je charakterizace toho, co myslí terorismem, co myslí zločinem a jak jednají s duševně nemocnými. Podle ní v Evropě velmi závisí na barvě pleti, zda-li bude pachatel definován zločinec, duševně vyšinutá osoba nebo terorista. Pokud je arabského původu, pravděpodobněji bude považována za teroristu a bude podle zákona muset čelit mnohem závažnějším trestům.
Kanadské noviny National Post její slova potvrzují na jednom nedávném případu. Chiheb Esseghaier, Tunisan narozený v Kanadě, byl v roce 2015 odsouzen za úmysl vytvořit na díru na železničním můstku v Ontariu. Esseghaier, který odmítl být považován za mentálně nemocného, též mluvil o otravě jídla na vojenské základně. Jeho zatčení bylo v Kanadě oslavováno jako hlavní vítězství proti terorismu, které pravděpodobně zabránilo stovkám úmrtí.
Podle National Post toto přesvědčení vedlo k tomu, že během procesu mu nebyly položeny některé klíčové otázky ohledně trestní odpovědnosti a mentální způsobilosti. Z mnoha zdrojů šlo přitom vyvodit, že Esseghaier trpí mentálními poruchami. Podle jednoho kolegy strávil hodiny v koupelně, ale nikdy se nekoupal a vypadal a byl cítit jako bezdomovec. Během soudu pravidelně usínal, hystericky napadal své obhájce a nesouvisle mumlal Koránské verše.
To jsou všechny hlavní příznaky raných stadií schizofrenie, tvrdí Dr. Hy Bloom, forenzní psychiatr. Dr. Lisa Ramshawová během soudu zjistila, že Esseghaier trpí klamnými představami a je pravděpodobně schizofrenní. Druhý lékař, který si prohlížel její poznámky, s ní souhlasil. I tak byl Esseghaier odsouzen, trvající na své příčetnosti. Ta však byla ve vězení vyvrácena tamními lékaři. „Myslím, že jsme byli všichni poněkud vinní, když jsme předpokládali, že říká věci, které by řekl radikální islamista," řekl John Norris, který zastupoval jeho spolupachatele Raeda Jasera.
Náboženství jako prostředek k vyjádření frustrací
Podle Blouma není neobvyklé, aby ti, co trpí rannými stádii onemocnění, jako je schizofrenie, se pak obrátili k náboženství jako vyrovnávacímu mechanismu. Existuje také významná historická korelace mezi duševním onemocněním a terorismem osamělého vlka. To nicméně neznamená, že mentální nemoc způsobila Esseghaierovi extrémní víru. Neznamená to ani to, že Esseghaier byl kvůli své nemoci nezbytně nezpůsobilý k soudnímu řízení, nebo nebyl zodpovědný za své činy, uvádí National Post. Je však podle něj nutné nepodléhat hysterii a jednat s obviněnými řádně a spravedlivě.
Machonová upozorňuje též na podobný překrývání se mentální nemoci se zločinem a terorismem. Duševně nemocní se zapojují do organizovaného zločinu i do teroristických skupin, převedším IS. Obyčejné duševně nemocní mohou kráčet normálně venku a náhle si pomyslet, že kdyby začali vraždit a křičet u toho „Alláh Akbar“, tak že jim to zajištění lepší postavení v životě a jeho větší smysl. Je to pro ně ospravedlnění toho, čím procházejí, tvrdí Machonová.
Obává se, že tato možnost, že se lidé rozhodnout vraždit z náhlého popudu mysli je nyní smutná realita. Podle ní v Londýně i jinde dochází k více a více případům, kdy mladí muži začali útočit noži a když byli přivedeni před soud, byli shledáni spíše jako duševně nemocní než jako teroristi. Ale veřejnost i zpravodajské služby to vnímají jinak – pro ně je to terorismus, i když nespadá do jeho definice politicky motivovaného násilí. Nyní kdokoliv může zaútočit kvůli čemukoliv – protože je pod vlivem návykových látek, opilý, naštvaný z práce aj. – a automatický reflex všech je, že je terorista.
Související
Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila
Islámský stát vstává z mrtvých. Před teroristy varuje šéf jedné z tajných služeb
Aktuálně se děje
včera
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
včera
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
včera
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
včera
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
včera
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
včera
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
včera
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
včera
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
včera
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
včera
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
včera
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
včera
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
včera
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
včera
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo
včera
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
včera
O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29
včera
"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Výrokem ukrajinské armády se zabýval i Evropský soudní dvůr
včera
Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu
včera
Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět
včera
Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak
Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV.
Zdroj: Jan Hrabě