Peskovová se vydala propagovat loďařský průmysl na Krymu, opozice se tomu směje

Moskva - Dcera tiskového mluvčího prezidenta Ruska Vladimira Putina se vydala na anektovaný poloostrov Krym. Chtěla tam propagovat místní loďařský průmysl. Kritici ji vytýkají, že studentka marketingu nemůže rozumět stavbě lodí. Peskovová zveřejnila několik fotek ze sevastopolských loděnic a dodala, že pokud stavíte lodě, nemáte se za co stydět.

Prominentní dcera mluvčího ruského prezidenta Vladimira Putina odjela na Ruskem anektovaný poloostrov Krym. Peskovová je devatenáctiletá studentka marketingu v Paříži. Teď se stala součástí obchodní mise prokremlské lobbistické skupiny Avanti, která má na poloostrově provést expertízu v loďařském průmyslu, kde má své obchodní zájmy. 

"Neznám jediného člověka, který by si vůbec dokázal představit, že tady jsou lidi, kteří budují lodě," uvedla podle The Times Peskovová na tiskové konferenci krátce po svém příjezdu na poloostrov. 

Podle Rádia Svobodná Evropa je to ale pro mnoho pozorovatelů v Rusku něčím zcela pochopitelným. Děti vládnoucí elity často využívají benefity, které s sebou jejich postavení nese a toto je nejnovější příklad, který dokazuje, že ruský systém funguje na principu nepotismu. 

Yelizaveta Peskovová své zážitky z Krymu čile sdílí na sociální sítě. Tam také uvedla, že loďařský průmysl na poloostrově potřebuje "lepší PR" a že "se není za co stydět", pokud budujete lodě. Návštěva loděnice v Sevastopolu byla domluvená s městskou vládou. Pesková tak po dlouhé době zčeřila politické vody. Naposledy se tomu stalo ve chvíli, kdy se ruská veřejnost dozvěděla o tom, že studuje ve Francii. Na mluvčího Dmitrije Peskova se spustila vlna kritiky, a to zejména ze strany opozice vedené Alexejem Navalným. 

Putinovi kritici kritizují vládu i za to, že vládnoucí elita zprostředkovává lukrativní pozice pro své příbuzné, zejména ve vládě nebo ve firmách a společnostech napojených na stát. 

Peskovová se v minulosti postavila za svého otce a odmítala jakékoliv obvinění z korupce, které vznášel opozičník Navalnyj a další. Kritika se však nyní soustředila na ní. A mohou za to i její fotografie, které dává na její nejoblíbenější sociální síť Instagram. 

Peskovová se v uplynulých několika měsících ponořila do ruské politiky, veřejně se zabývala akcemi mládeže, zúčastnila se schůzky bloggerů, které uspořádal zákonodárce v ruském parlamentu a odcestovala do Čečenska, kde se setkala a tančila s tamním prezidentem Ramzanem Kadyrovem. V červenci pak oznámila, že se připojí k lobbistické skupině Avanti. Tu založil právník a byznysmen Umar Dzhabrailov.

S touto skupinou se jako poradkyně vydala na Krym. "Liza Peskovová odletí do Sýrie aby uzavřela dohodu s Islámským státem. Potom vyřeší problém mezi Severní Koreou a USA," napsal na twitter ironicky jeden z uživatelů, kterého cituje Svobodná Evropa. 

Peskovová přidala na instagram fotografii z loděnic, na nichž je v luxusních módních šatech. Tyto šaty prý byly z kolekce dcera čečenského prezidenta. K tomu Peskovová doplnila, že mladým lidem by mělo být ukazováno, že "budování lodí je prestižní práce a není se za co stydět." 

"Nová nová hvězda se konečně objevila na horizontu feudálních politik naší vlády," okomentoval činnost Peskovové opozičník Navalnyj. 

Ruský novinář a politický komentátor Oleg Kashin se domnívá, že výlet Peskovové do Sevastopole nebyl až tak případ nepotismu, jako spíše "ohnivou" kartou" lobbistické skupiny v konfliktu mezi loďaři a místní vládou. Loděnice totiž zoufale potřebují alespoň malý federální finanční příspěvek. I tak ale Peskovová prý neunikne svému obrazu prominentní dcery. 

"Jsi dcera a pokud ti tví rodiče nezajistí místo ve státní hierarchii - ať už kvůli tomu, že nechtějí, nebo že nechceš ty, to je jedno - hierarchie přijde k tobě a vcucne tě," píše Kashin. 

Související

Zničená Ukrajina. Komentář

Západ potřebuje změnit rétoriku ohledně Ukrajiny. Jde o Donbas a Krym

Západní představitelé nutně potřebují změnit rétoriku. Ukrajinské území brzy bude terčem plnohodnotné ruské agrese tři roky a situace od podzimu 2022 nedoznala výraznějších změn. Je potřeba se zaměřit na to, jakou formu rusko-ukrajinského vyrovnání podpořit, abychom nemuseli sledovat válku ještě další dekádu – a aby tito lídři neztratili poslední zbytky veřejné podpory. 

Více souvisejících

Krym Vladimír Putin rádio svobodná evropa

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 10 hodinami

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy