Nikdo neví, co se Putinovi honí hlavou, možná mě zabijí, připouští ruský opozičník Navalnyj

Washington - Americká stanice CBS se ve svém novém pořadu "On Assignment" zaměřila na lídra ruské opozice Alexeje Navalného. Ten prozradil, že je padesátiprocentní šance, že ho Putinův režim zabije. Navalnyj se chce s Putinem utkat v prezidentském klání příští rok.

Jednačtyřicetiletý Alexej Navalnyj v novém pořadu americké stanice CBS "On Assignment" připustil, že je padesátiprocentní šance, že ho někdo zabije kvůli jeho kritickým slovům na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina. Dle jeho slov by ostatně nebyl prvním "nepřítelem" Kremlu, který by takto zemřel. 

Navalnyj se chce Putinovi postavit v prezidentské volbě, která proběhne příští rok, i když je oficiálně vyloučen z přímé účasti ve volbách. Zpravodaj stanice CBS News strávil s Navalným týden. Stihli probrat i masové protesty z června, které byly zaměřené proti vládní korupci. Tehdy vyšly do ulic tisíce, zejména mladých, nespokojených Rusů. Nesli s sebou transparenty s nápisy "Navalnyj 2018" a "Putin je podvodník". Policie zatkla tisíc lidí včetně organizátora protestů Navalného. 

Navalnyj byl odsouzen už třikrát v rámci pěti let, obviněný byl v roce 2014 i jeho bratr Oleg za zpronevěru. Odsedět si měli oba 3 a půl roku, ve vězení zůstává jen Oleg, Alexejovi byl trest prominut. Nyní přiznává, že se cítí "absolutně zodpovědný" za to, že je jeho bratr stále ve vězení. Dle jeho slov si Putinův režim vybral bratra Olega záměrně jako trest za Alexejovu kritiku. 

"Jsem si stoprocentně jistý, že je ve vězení jen proto, že je to můj bratr. To je jediný důvod," říká Navalnyj. 

Čím je Navalnyj známější, tím většímu množství výhrůžek musí čelit. Loni byl napaden paramilitantní skupinkou na jihu Ruska a letos málem oslepl po tom, co mu někdo vstříkl chemikálii do obličeje. Aby si svůj zrak zachránil, musel podstoupit oční operaci. 

Velká část kritiků režimu Vladimira Putina buď skončila jako mrtví, někteří odešli do exilu. Neexistuje však žádný přímý důkaz, že by za těmito zmizeními stál Putin. Nejznámějším případem zabitého opozičníka je někdejší spolupracovník Navalného Boris Němcov. Toho někdo zastřelil přímo u Kremlu v roce 2015.

Navalnyj si myslí, že útočník s chemikálií byl dílem režimu. "Tenhle útočník... ten byl koordinovaný a najatý vládou a Putinovou administrativou. A my o tom máme spoustu důkazů," říká Navalnyj. "O těchto věcech rozhoduje jenom pan Putin. A nikdo nemůže vědět, co se mu honí v hlavě," dodává. Na otázku, zda je nějaká šance, že i on skončí mrtvý, odpověděl na rovinu. "No, je to asi takhle, padesátiprocentní šance že budu zabit anebo že nebudu zabit," uvedl. 

Související

Alexej Navalnyj

Navalnyj vtipkoval o tom, že ho Putin nechá zabít, ukazují memoáry

Zesnulý ruský opoziční politik Alexej Navalnyj ve vězení před svým skonem přemýšlel o smrti, každodenním životě, rodině, politice či válce na Ukrajině. Vyplývá to z úryvků z knihy, která v říjnu vyjde v angličtině pod názvem Patriot: a Memoir. Úryvky zveřejnil časopis New Yorker. 

Více souvisejících

Alexej Navalnyj Vladimír Putin CBS

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy