Není divu, že místní nechtějí turisty. Turismus má v sobě zakódovaný imperialismus, míní novinářka

NÁZOR - Protesty, které v posledních měsících zaplavují Evropu a které bojují s nadměrným přívalem turistů, jsou podle britské novinářky pochopitelné. Zaměřuje se na hlavní negativní aspekty turismu, jako je nevhodné chování na plážích a veřejných místech, nebo přemrštěné ceny nájemného, které způsobuje služba Airbnb.

Sloupkařka britského The Guardian Suzanne Mooreová se zamýšlí nad protesty v některých turisticky atraktivních destinacích proti nadměrnému přílivu turistů. "Nejsi chtěný. Zabíjíš věc, kterou miluješ. Všechno ničíš. Jsi žádostivý a hlučný a piješ až moc. Myslíš si, že místní tě rádi vidí, ale není tomu tak. Jinými slovy, jsi turista," píše Mooreová v úvodu své úvahy. 

Reaguje tak na vlnu protestů ve Španělsku, Itálii nebo Chorvatsku proti velkému množství návštěvníků daných lokalit. Autorka vnímá turismus jako jistou formu zábavy. Existují prý al i turisté, kteří sami sebe označují termínem "cestovatel". Takoví turisté jezdí do zajímavých míst, navštěvují slumy a přírodní krásy, často jsou vybaveni třeba vlastním toaletním papírem a jejich hlavním cílem je danou lokalitu skutečně poznat. 

Pak existuje typ "městský-povaleč". Pro něj je válení se na pláži příliš plebejskou formou odpočinku, navíc plážové dovolené jsou tak nějak "na jedno brdo". Tito turisté si typicky vezmou prodloužený víkend a vyrazí do měst. Nudí vás Berlín? Tak přejeďte třeba do Mnichova nebo Hamburku, leťte do Tallinnu. 

Často slýcháme, že cestování otevírá naše oči světu - a to skutečně dělá, alespoň z části. Kromě toho nás ale prý nutí i oči zavírat. Přivíráme oči nad tím špatným, chceme vidět jen to, co je příjemné. Někdy jsou to velké věci, jako je chudoba a nezaměstnanost. Většinou však musíme ignorovat hordy lidí, kteří jsou stejní, jako my. Všichni chtějí podobné věci, jako my: autentické tapas, pohled na starší způsob života, pohled, který se dá na Instagram.

Postupně se tak objevil jev, který někdo nazval "turistofobií". Ten se velmi silně projevil ve španělské Barceloně, kde působí antituristické uskupení Arran, které ničilo okna pětihvězdičkových hotelů. "Barcelona není na prodej" stálo na jejich transparentech při jedné z demonstrací. Mezi další nespokojené patří i různé antikapitalistické skupiny, které věří, že turisté ničí města. Podobné protesty zažila i ostrovní Mallorca. Podobně přeplněná je ale i italská Florencie, Řím nebo Milán. Všechna města postupně sahají k některým turistickým omezením. Nejhorší situace je v Benátkách, kde sice bydlí 55 tisíc obyvatel, letos ale město očekává nápor 20 milionů turistů. Chorvatský Dubrovník rozšířil systém kamer v ulicích. Ostrov Hvar a bulharské pobřeží si stěžují na chování britských turistů. 

Podle Mooreové může turismus hrát roli v podpoře měst. Nicméně dnešní "levné cestování" je dalším příkladem, kdy globalizace nepracuje ve prospěch všech. Samozřejmě, že ti, kteří si chtějí užít Benátek, nemusí být povahově ti, kteří dělají nepořádek na bulharské pláži. Právo navštěvovat taková místa ale mají všichni. Většina nespokojenosti neplyne jen z chování turistů, ale také z vyšachování role měst z důvodu ubytovacích služeb jako je Airbnb. Rostoucí nájemné v Barceloně znemožňuje místním obyvatelům, aby i nadále žili v centru města.

Z etického hlediska víme, že existují problémy s cestovním ruchem, ale ignorujeme je. Ale co se stane, když se místní obyvatelé začnou cítit zcela převálcováni turisty? Taleb Rifai, generální tajemník Světové organizace cestovního ruchu při OSN, považuje protituristický sentiment za vážný problém. A on tím problémem skutečně je. 

"Nesnažím se vám zkazit dovolenou. Ale není zde pochyb o vrozeném imperialismu obsaženém ve velkém cestovním ruchu. Těžce procházíme přes domovy druhých, jako bychom byli jejich vlastníky. Není divu, že si přejí abychom tu nebyli," dodává Mooreová. 

Související

Turistické značení, ilustrační fotografie.

Po turistických značkách u nás chodíme už 135 let

Léto a turistika patří k sobě. Češi jsou národem turistů, kteří rádi poznávají krásy místní přírody i historické památky, a to již od 19. století, kdy začala vznikat rozsáhlá síť speciálně značených tras. Po turistických značkách se u nás může putovat už 135 let.

Více souvisejících

Turisté turistika The Guardian Demonstrace

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 34 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy