Rusové končí s Trumpem. Co je tak rozčílilo?

Moskva - Ruská média během prezidentské kampaně zřetelně dávala přednost Donaldu Trumpovi před Hilary Clintonovou. Běžní Rusové si od něj slibovali restart napjatých vztahů a změnu nepřátelského amerického postoje vůči Rusku. Brzo ale vyšlo najevo, že tyto naděje nemají příliš velkou šanci na úspěch. Trumpovo podepsání nového kola sankcí proti Rusku odhalilo Rusům, že Trump nemá moc skutečně nastartovat změnu. Tou pravou poslední kapkou pro Rusy, která je donutila opustit Trumpa byla však jeho implicitní podpora pro americké neonacisty, tvrdí magazín Foreign Policy.

Američtí pravicoví radikálové představují pevné jádro uvnitř Trumpovi voličské základny. Jejich hlasy mu napomohly k vítězství v prezidentských volbách. Jak dokládají Trumpova proměnlivá vyjádření k situaci v Charlottesville, americký prezident si to dobře uvědomuje. Nejprve z nepokojů ve Virginském městě obviňoval jak pochodují bílé nacionalisty, tak jejich odpůrce, aby později – zřejmě pod nátlakem veřejnosti šokované útokem autem provedeným jedním z bílých nacionalistů – ostře odsoudil zastánce bílé nadřazenosti. Později však prohlásil jsou mezi i nimi i „velmi dobří lidé“ a opět vyslovil svou původní domněnku, že za nepokoje jsou odpovědní i jejich odpůrci.

Trump neupřesnil, koho přesně myslí těmi „velmi dobrými lidmi.“ Mohli to být příslušníci tzv. alternativní pravice (alt-right), kteří jsou aktivní především na internetu, ale z nichž někteří se účastnili protestů. Alternativní pravice se pokouší do jisté míry odlišit od jiných skupin zastánců bílé nadřazenosti jako jsou neonacisté či Ku Klux Klan. Svůj boj za bílou rasu se snaží prezentovat jako boj proti politické korektnosti. Alternativní pravice usiluje o to být respektovanou politickou silou oslovit širší publikum – jako se to do značné míry podařilo Trumpovi – a proto usiluje o to nebýt řazena mezi nepřijatelné nacionalistické radikály.

Dvojí postoj Ruska k nacionalistickým skupinám

Často zmiňovaným zajímavým faktem – v poslední době např. o tom psal The Washington Post, tomuto tématu se věnovala i Al-Džazíra- je velmi pozitivní pohled na Rusko ze strany alternativní pravice. „Nejsilnější bílá síla na světě," entuziasticky o Rusku prohlásil Richard Spencer, prominentní postava alternativní pravice  „Opravdu věřím, že Rusko je právě teď vůdcem svobodného světa,“ uvedl Matthew Heimbach, šéf nacionalistické Tradiční dělnické strany.

Rusko si uvědomuje taktickou hodnotu těchto lidí, co vnímají Rusko jako strážce tradičních, křesťanských hodnot ohrožovaných liberalismem a politickou korektností. Tolik propíraná ruská propaganda, především ve formě ruského média Sputnik, na ně cílí a snaží se posílit jejich nedůvěru jak v tradiční média, tak v politickou reprezentaci jejich zemí. A toto úsilí je úspěšné. Důvěru v Rusku vyjádřily mnohé nacionalistické, euroskeptické strany jako je Alternativa pro Německo, francouzská Národní fronta, maďarský Jobbik, srbská Radikální strana či italská Severní liga.

Ruský vztah k nacionálním stranám nicméně není jednoznačný. Ačkoliv Rusko nemá problém pořádat konference pro tyto skupiny, vlastní nacionalisty tvrdě potlačuje. Desítky skinheadů a neonacistů byly v posledních letech odsouzeny k vězení v Rusku za nenávist a „teroristické útoky" a „extremismus", referuje Al-Džazíra. „Podporují lidi jako já v zahraničí a zde nás zatýkají," řekl Dmitrij Demishkin, šéf ultra-nacionalistické skupiny Russkiye (Rusové) v červenci 2015. V dubnu byl odsouzen na dva a půl Roky ve vězení za „extremismus."

Kdy nacionalismus už nevyhovuje?

Podle Foreign Policy Rusko se nestaví negativně ani tak k nacionalismu a rasismu jakožto vyloženě k nacismu. V Rusku je boj proti Třetí říši předmětem národní pýchy a základem dnešní ruské identity. Oslavy konce druhé světové války jsou skutečně obrovské a účastní se jich všichni, i ti, co jsou vůči režimu jinak skeptičtí.

Důležitým faktorem neobyčejně silné emociální odezvy, kterou má připomínání si boje s nacismem pro Rusy, je skutečnost, že Rusko dodnes vyrovnává se ztrátou zhruba 27 milionů lidí během války. Takřka každý Rus ve válce ztratil některého svého příbuzného.

Přinejmenším implicitní podpora Trumpa zastáncům bílé nadřazenosti vzbudila v ruských médiích velké pozdvižení. „V prvé cokoliv ošklivého ohledně USA je dychtivě využíváno ruským úřadem, "uvedla Maria Lipmanová, politická analytička v Moskvě a šéfredaktorka časopisu Counterpoint Univerzity Georgea Washingtona. „Ale je to také ušlechtilé - a oprávněné - pobouření nad používáním nacistických symbolů. Vítězství SSSR nad nacistickým Německem je věcí hrdosti pro drtivou většinu Rusů. "       

Ruské znechucení se projevilo i v praxi. Neonacistický web Daily Stormer byl v Rusku zrušen, protože „propaguje neonacistickou ideologii". Velvyslanectví Ruska ve Washingtonu to ihned triumfálně okomentovalo. „Rusko během několika hodin udělalo to, co [Spojené státy] tolerovaly [po] léta," napsal její mluvčí Nick Lakhonin a dodal, že nacismus je v zemi stále „legální".

Nicméně, Rusko si nenechalo ujít příležitosti využití této situace ke kritice západního postoje vůči Ukrajině. Ruské hlavní zahraniční médium RT přirovnalo pochod neonacistů v Charlottesville k těm, které byly podle ruských médií pořádány ukrajinskými neonacisty na Ukrajině. „Stejné nacistické symboly, průvody s pochodněmi - různá pokrytí," napsal RT, kritizujíce údajné pokrytectví západních média, které nazývaly tyto Američany „neonacisty", ale ty ukrajinské oslavovaly. Rusko konstantně vykresluje proukrajinské aktivisty jako „fašisty.“

Tím, kdo si vysloužil největší díl odporu, je však  Trump. „V Rusku jsme měli tolik iluzí o Trumpovi," řekla Veronika Krasheninniková, významná členka občanské komory země, poradní rada, která odpovídá Putinovi. „Je jasné, že jedná s ideologií nenávisti, násilí a agrese. Masky konečně spadly." Podle Foreign Policy se nyní Trump musí rozhodnout, zda bude spolupracovat s Ruskem či neonacisty – protože obojí nejde.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Rusko neonacisté

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 4 hodinami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 5 hodinami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

Sněhová předpověď počasí. Meteorologové poskytli výhled do konce roku

Česko letos po několika letech zažívá Vánoce, během nichž panuje zimní počasí a relativně dobré sněhové podmínky. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) by sníh na řadě míst měl vydržet minimálně do konce letošního roku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy