Které země nejvíce a nejméně přijímají migranty? Odpověď Vás možná překvapí

Washington - I přes nižší čísla přicházejících migrantů do Itálie a Velké Británie tzv. migrační krize stále je horkým tématem, který bude mít vliv na volby v Itálii i Německu. Česká Republika jako další země Visegrádské čtyřky – Polsko, Slovensko a Maďarsko – je vůči migrantům velmi negativně naladěna. Někteří čeští podnikatelů a průmysloví lobbyisté však upozorňují na fakt, že tato nepřátelskost se týká i vysoce perspektivním migrantů a že se to podpisuje na konkurenceschopnosti země. Index přijímání migrantů zkoumající ochotu 138 zemí přijmout migranty všech typů, se zdá jejich slova potvrzovat. Česká Republika skončila na posledních místech.

Index přijímání migrantů vytvořený analytickou firmou Gallup je založen na třech otázkách,  které Gallup položil ve 138 zemích vždy okolo 1000 lidí (s výjimkou Indie, Číny a Ruska, kde se vzorek dotazových týkal 2000-4000 lidí) ve věku 15 a výše let v roce 2016 a v USA v roce 2017.

Respondent měl přiřadit tři své perspektivy –dobrá věc, špatná věc, to závisí /nevím – ke třem následujícím otázkám: Jak vnímáte, že zahraniční přistěhovalci, tj. lidí, kteří přišli žít a pracovat do vaší země odjinud a) žijí v této zemi, b) stávají se vašimi sousedy, c) se oženili s jedním z vašich blízkých příbuzných?

Odpověď „dobrá věc" byla ohodnocena třemi body, odpověď „závisí to/nevím“ jedním bodem a odpověď „špatná věc“ nulou. Index je součet bodů mezi třemi otázkami, s maximálním možným skóre 9,0 (všechny tři jsou dobré věci) a minimálním možným skóre nula (všechny tři jsou špatné věci). Nejvyšší skóre v Indexu je 8.26. Nejnižší je 1.47.

Kdo je v čele Indexu?

Německo si v kontextu uprchlické krize vysloužilo označení „vítací kultura.“ Spolu s švédskými státy patří mezi největší dobrovolné příjemce uprchlíků v Evropě. I tak ale nedosáhlo na první místo Indexu a je až na 23 místě. První zemí Indexu je Island, do první desítky se vešel ještě Nový Zéland, Rwanda, Sierra Leone, Mali, Austrálie, Švédsko, Nigérie Burkina Faso a Irsko.

Vysoký počet chudých afrických zemí v první desítce odhaluje, že ochota přijmout či nepřijmout uprchlíky není totožná s ochotou či neochotou přijmout migranty. Austrálie je vůči uprchlíkům mnohem přísnější než Německo, přesto je na indexu na vyšším místě. Důvodem je potřeba uvedených zemí zaplnit mezeru vzniklou nedostatkem pracovních sil. Kromě Nigérie jsou všechny uvedené země poměrně málo početné, zvláště v kontextu počtu obyvatel na rozlohu.

Česká Republika na 131. místě. Východní Evropa nejméně ochotná přijímat

Větší korekce se vyskytuje mezi středo a východoevropskými zeměmi, které hlasitě volají po nepřijímání uprchlíků. Tyto země jsou na posledních místech v Indexu. Do spodní desítky se vešla Makedonie (vůbec nejnižší číslo), Černá Hora, Maďarsko (1,69 – 136. místo), Srbsko, Slovensko (1,83 – 134. místo), Litva, Česká republika (2,26 – 131. místo) a Estonsko. Jedinou výjimkou z této geografické sounáležitosti je Izrael na 133, místě (1,87). Ze zemí Visegrádu nejvyššího umístění dosáhlo Polsko, které je nicméně stále v spodní části Indexu na 114. místě (3,31).

Ve světle těchto údajů nepřekvapí, že migranty nejméně přijímající region na světě je východní Evropa, respektive Společenství nezávislých států (organizace zahrnující 9 bývalých svazových republik Sovětského svazu - Arménii, Ázerbájdžán, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Moldavsko, Rusko, Tádžikistán a Uzbekistán a 2 pozorovatelské státy – Ukrajinu a Turkmenistán). Na nízkém postavení tohoto regionu v Indexu se významnou měrou podílí Rusko na 125. místě (2,60). Regiony, které nejvíce přijímají migranty je Oceánie a Severní Amerika (zahrnující jen USA, nikoliv Kanadu).

Gallup vysvětluje, že je třeba vnímat neochotu postsovětských států vůči migrantům nejenom v kontextu uprchlické krize. Tyto státy byly vůči migrantům nepřívětivé ještě před jejím vypuknutím. Podle Gallup je významným faktorem jejich podezřívavosti historie konfliktů se sousedskými státy. Totéž platí pro Izrael, který též před vypuknutím uprchlické krize vyjadřoval přání, aby k němu migranti nešli.

Ochota přijímat z hlediska věku, vzdělání a příjmu

Zajímavá data se též týkají demografie a dalších sociologických údajů. Mladší generace jsou obecně přívětivější vůči migrantům než starší – s výjimkou ale nejstarší generace (narození před rokem 1946). Ta je vůči migrantům přívětivější (5,26) než druhá nejstarší generace tzv. baby boomerů (1946-1964 – 4,97) i generace X (1965-1979 – 5,19). Nejstarší generaci v přívětivosti tedy předhání pouze generace Y (1980-1996 – 5,42) a nejmladší generace Z (1996 a dále – 5,71).

Rozdíl je též mezi venkovem (5,07) a městy (5,44). S tímto souvisí též další ukazatel – příjem. Ochota přijmout migranty je u nejchudších 20% a druhých nejchudších 20% srovnatelná s venkovským průměrem (5,04 a 5,06). Střední třída – středních 20% - je vůči migrantům přívětivější (5,22) nejenom ve srovnání s nejnižšími 40%, ale též i s čtvrtými a druhými nejbohatšími 20% (5,14). Největší ochotu přijmout migranty se vyznačují nejbohatších 20% (5,53), což není žádné překvapení vzhledem k praxi nadnárodních firem jako Google a jiné využívat nejlepších pracovníků z celého světa.

Mobilita je významně spojena s vzděláním a proto není žádným divem, že lidé s diplomem jsou více přívětivější k migrantům (5,67). Jelikož ale možnosti cestovat se dnes netýkají jen nejvzdělanějších a nejbohatších vrstev společnosti, ale jsou široce dostupné, není taktéž překvapením, že migrace je přijímána i u lidí se sekundárním vzděláním (5,36). Pro lidi s nejnižším vzděláním je ale už obtížnější vyjet do zahraničí a zároveň bývají nejvíce ohroženi migrací nízko kvalifikované, levné pracovní síly – tito lidé tak se na migraci dívají spíše s obavami (4,92).

Výjimkou ze všech těchto globálních modelů jsou země Společenství nezávislých států, kde je ochota přijmout nízká nezávisle na věk, vzdělání, příjem či místo pobytu. Nicméně, lidé s nižším vzděláním zde mají tendenci být více otevřenější vůči migrantům. Pro některé tyto země odpověď na otázky je závislá na tom, o jaký typ migrace se jedná. 40% ruských respondentů uvedla ke všem třem otázkám odpověď „to záleží.“

Odpovědi se lišily též podle toho, zda na ně odpovídá migrant z první generace (5,94) nebo rodilý (5,18). Migranti, kteří žili v adoptovaných zemích méně než pět let (nově příchozí), jsou nejvíce ochotní přijmout další migranty (6,0.). Na druhou stranu, u těch, co jsou v zemi více než pět let (dlouhodobí) je větší pravděpodobnost menší ochoty přijmout migranty, jak si osvojují postoje rodilých.  

Související

Více souvisejících

migrace Imigranti z Afriky a Blízkého Východu uprchlíci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Bürgenstock

Hrozí mírovému summitu ztráta legitimity? Obavy mají i švýcarští pořadatelé, chybí důležité mocnosti

Víkendový mírový summit přinese setkání předních světových lídrů. Velké potíže pro samotnou legitimitu události ale může přinést nepřítomnost Ruska a Číny. Mají s tím problém i samotní Švýcaři, kteří summit hostí. Česká republika naopak vůči podpoře Ukrajiny zachovává neochvějně tvrdý postoj. Svědčí o tom například 5700 ukrajinských vojáků, které v rámci různých programů vycvičili jejich čeští kolegové. 

před 12 hodinami

NATO je schopno v případě útoku Ruska rychle nasadit statisíce vojáků

Země Severoatlantické aliance (NATO) "výrazně překročily" svůj závazek, že budou schopny nasadit 300.000 vojáků do 30 dnů od hypotetického útoku Ruska na některého člena NATO. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného vysoce postaveného představitele NATO.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy