ČR se nechce podílet na revoluci, píše respektovaný magazín. Chce patřit do Evropy

Praha/Bratislava/ Varšava/ Budapešť - Visegrádská skupina, do které patří Polsko, ČR, Slovensko a Maďarsko, je v Evropě známá především svým odmítavým postojem vůči uprchlických kvótám. Hlubší pohled ale odhalí, že se skupina shoduje prakticky jen na tomto bodě. Magazín Politico zahraniční čtenáře upozorňuje, že ČR i Slovensko mají přes veškeré výhrady k EU a jejím lídrům Francii a Německu mnohem přívětivější postoj než Polsko a Maďarsko.

Že mezi členy skupiny panuje rozkol, naznačilo čtvrteční setkání. Ačkoliv se prezentovalo jako setkání ministrů zahraničí, přijeli jen z Maďarska a Polska. ČR a Slovensko vyslalo státní tajemníky. „Varovné zvony vyzvánějí, co se týče Visegrádské jednoty, ale situace je taková, že jsme stále zde,“ řekl ministr zahraničí Péter Szijjártó po setkání v Budapešti.

Jiným, snad ještě výmluvnější znamením byla cesta francouzského prezidenta do Rakouska, kde setkal s českým i slovenským premiérem, vynechal však Polsko a Maďarsko. Podle zdroje z Elysejského paláce se Macron rozhodl setkat se těmi představiteli zemí, které „přičítají největší význam svému evropskému ukotvení". Polsko a Maďarsko očividně mezi tyto země nepočítá, ačkoliv zvláště Polsko je jedním z hlavním aktérů Macronem kritizované pracovní migrace.

ČR a Slovensko daly jasně najevo, že se chtějí účastnit Francií a Německem prosazovanou vetší integraci Evropy. ČR plánuje požadovat status pozorovatele na schůzích ministrů financí eurozóny. Slovenský premiér Robert Fico zase řekl, že „základy" jeho politiky je být „blízko k jádru [EU], blízko Francii, Německu".

Tento postoj je v mnohém přímém protikladu k postoji Maďarska a Polska. „Orbán a Kaczyński by chtěli vidět Visegrád jako kulturní kontrarevoluci v EU ... procitánu liberální federalistické Evropě Německa a Francie,“ poukazuje Péter Krekó, ředitel budapešťského Institutu politického kapitálu. Slovensko a ČR se však dohodly jinak a Rakousko, Francie a Německo jejich rozhodnutí se pokusí co nejvíce podpořit a pokračovat na podkopávání soudržnosti skupiny, tvrdí.

Čeští diplomaté se začínají vyjadřovat v tom smyslu, že ČR je ochotna jít po vlastních stezkách bez ohledu na Visegrád. Petr Ježek, český poslanec Evropského parlamentu zastupující ANO, uvedl, že visegrádská skupina byla dlouhodobě „užitečným formátem pro regionální spolupráci," nicméně se obává „že vláda v Polsku a do jisté míry i ta v Maďarsku nejsou těmi, se kterými bychom se měli být příliš spojeny."

„Visegrád není jediným pilířem, na kterém Česká republika buduje svou středoevropskou politiku," uvedl Tomáš Kafka, ředitel středoevropského oddělení Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Těmito dalšími pilíři je strategický dialog země s Německem a spolupráce se Slovenskem a Rakouskem (tzv. Slavkov). „Všechny tři pilíře jsou stejně … užitečné pro nás," řekl.

Související

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

Více souvisejících

visegradská čtyřka Bohuslav Sobotka Robert Fico

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy