Rok 2019 může být pro Ukrajinu krizový

Kyjev - Není to žádná novinka, vědí to v Rusku, na Ukrajině i v Evropské Unii. A přesto s tím nikdo nic nedělá. Moskva už několik let hrozí, že přestane používat Ukrajinu jako tranzitní zemi, přes kterou dodává zemní plyn do zbytku Evropy. Stát by se tak mělo v roce 2019, kdy Rusko dokončí výstavbu nového plynovodu a vyprší platnost obchodní smlouvy mezi zeměmi.

Pokud se tak skutečně stane, pak vznikne v ukrajinské ekonomice obrovská díra, kterou Evropská unie ani Spojené státy nedokážou zaplnit. Západní mocnosti už nějakou dobu počítají s Ukrajinou jako se sférou svého bezpečnostního vlivu, a přesto předpokládají, že ekonomické vazby na Moskvu zůstanou neporušené.

To by mělo smysl ještě v 90. letech, kdy Rusko nemělo jinou možnost, než používat infrastrukturu Sovětského svazu. Bývalý prezident Viktor Janukovyč si byl dobře vědom důležitosti obchodních vztahů s Moskvou a byl ochoten ze prodloužení smlouvy udělat ledacos včetně dlouhodobého pronájmu přístavů na Krymu. Po válce na Ukrajině je všemu jinak, pro Rusko už Kyjev nepředstavuje výhodný obchod.

Pro Ukrajinu to nebude znamenat surovinovou krizi, protože je schopná nakupovat i z jiných zdrojů. Pro křehkou ekonomiku však i malé navýšení cen znamená obrovskou ránu. Konflikt na Ukrajině nepřestává a východní separatisté jsou stále rozhodní vybojovat si vlastní stát, nelze si však nepovšimnout, že boje se vyhýbají regionům, přes které vedou ruské plynovody. Pokud je obchod s Moskvou skutečně důvodem, proč se povstalci tomuto území vyhýbají, pak by ukončení dodávek plynu mohlo znamenat i nové rozšíření válečných polí.

Čím víc Ukrajina ztrácí zájem Moskvy, tím se upevňují rusko-turecké vztahy. Prezident Erdogan nemůže najít s Evropskou unií společnou řeč, ale s Vladimirem Putinem si rozumí velmi dobře. Nový plynovod by měl vést právě přes turecké území, což může být špatná zpráva pro Brusel. Pokud však Unie nechce připustit další krizi na Ukrajině, pak budou muset rychle připravit náhradní plán, jak díru na trhu zaplnit. Lhůta je přitom do roku 2019, pak už přes Ukrajinu nepoteče ani kapka plynu z Moskvy.

Související

Více souvisejících

Ukrajina Rusko Turecko Plynovod plynovod Turkish Stream

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Aktualizováno před 44 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy