Budoucnost Sýrie je bez Asada, jeho režim se chýlí ke konci, myslí si Tillerson

Ženeva - Americký ministr zahraničí Rex Tillerson na tiskové konferenci v Ženevě řekl, že Washington nevidí budoucnost ve vládě syrského prezidenta Bašára Asada, jehož režim se chýlí ke konci.

Tillerson to uvedl krátce poté, co se setkal se zmocněncem OSN pro Sýrii Staffanem de Misturou. Informovala o tom agentura AP. „Spojené státy si přejí novou a sjednocenou Sýrii, v jejíž vládě nebude Bašár Asad hrát žádnou roli," řekl Tillerson.

„Vláda Asadovy rodiny se chýlí ke konci a jedinou otázkou je, jak ji ukončit... Nevěříme, že Asadův režim a vláda jeho rodiny mají budoucnost," dodal. K odchodu syrského prezidenta by se podle něj mělo dospět diplomaticky.

Znesvářené strany v Sýrii ale mají různé priority. Zatímco opozice chce dohodu o předání moci a požaduje Asadův odchod, syrská vláda a její spojenci trvají na tom, že o vedení země mají rozhodnout Syřané ve volbách.

Írán, který je v konfliktu stejně jako Rusko spojencem syrské vlády, zásadní podíl na dobytí značné části území z rukou Islámského státu (IS) nemá, pokračoval Tillerson. „Írán úspěšný nebyl, ruská vláda byla úspěšnější... Nemyslím si, že by se Írán zasloužil o porážku IS," řekl Tillerson s tím, že zásadní úlohu v boji proti IS sehrály také Spojené státy.

De Mistura, který ženevská jednání o situaci v Sýrii vede od loňského roku, Radě bezpečnosti OSN oznámil, že osmé kolo rozhovorů se bude v Ženevě konat 28. listopadu. Poslední rozhovory se konaly v Ženevě v červenci a zásadní průlom nepřinesly.

Území kontrolované IS v Sýrii a v Iráku se nicméně výrazně zmenšilo vlivem ofenzivy, kterou proti této teroristické organizaci odděleně vedou arabsko-kurdské milice podporované mezinárodní leteckou koalicí pod vedením USA a syrská armáda, kterou podporuje Rusko a šíitské milice. V červenci dobyla irácká armáda hlavní baštu IS v Iráku Mosul a minulý týden se arabsko-kurdským milicím podařilo ze spárů IS dostat jejich „hlavní město" v Sýrii Rakku.

Válka v Sýrii trvá už více než šest let a vyžádala si podle AP přes 400.000 obětí. Z domovů vyhnala přes 12 milionů lidí, z toho na pět milionů uteklo do zahraničí.

Související

Bolton, John

Kniha plná výbušných tvrzení o Trumpovi. Dnes vycházejí Boltonovy memoáry

Po odkladu a neúspěšné snaze americké vlády zablokovat její vydání jde dnes do prodeje kniha bývalého poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Johna Boltona o 17 měsících jeho působení v týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Paměti nazvané The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to stalo: Paměti z Bílého domu) předkládají obrázek administrativy plné nedůvěry a interních půtek v čele s neznalým lídrem, který svou pozici využívá k prosazování vlastních zájmů.
Americká exvelvyslankyně v OSN Nikki Haleyová v doprovodu prezidenta Donalda Trumpa

Trumpova bývalá velvyslankyně při OSN vydává paměti, kniha zřejmě vyvolá rozruch

Nikki Haleyová, bývalá velvyslankyně Spojených států při OSN v administrativě prezidenta Donalda Trumpa, vydává paměti. Tvrdí v nich například, že dva vysoce postavení američtí činitelé, kterých se současný šéf Bílého domu nakonec zbavil, ji vyzývali, aby se s nimi postavila proti některým prezidentovým politickým rozhodnutím. Z knihy, která vyjde v úterý, cituje agentura AP.

Více souvisejících

Rex Tillerson Sýrie Bašár Asad

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy