Putin nemá konkurenci. Opoziční kandidáti na prezidenta paběrkují, ukázal průzkum

Moskva - Populární televizní moderátorka Kesnija Sobčaková by v ruských prezidentských volbách získala méně než jedno procento hlasů. Lídr opozice Alexej Navalnyj by podle průzkumu ruského nezávislého střediska Levada dostal 1,8 procent hlasů a skončil tak na třetím místě za vůdcem nacionalistů Vladimirem Žirinovským.

Pro Putina by hlasovalo 53 procent dotázaných. Devět procent lidí přitom připustilo, že o volbě Sobčakové uvažují. Mezi nimi jsou i stoupenci Putina, nerozhodnutí voliči nebo ti, kteří k volbách nechodí. Sobčakovou podle dříve zveřejněných průzkumů zná přes 90 procent Rusů, více než polovina z nich na ní má negativní názor. Provází jí řada skandálů.

Šéf střediska Levada Lev Gudkov upozornil, že předvolební kampaň teprve začala, a je proto obtížné výsledky předpovídat. Nicméně dodal, že Sobčaková může doufat nanejvýš ve stejnou podporu, jakou měl ve volbách 2012 podnikatel Michail Prochorov. Ten tehdy získal osm procent hlasů, připomněl ruský list Vedomosti.

"(Sobčaková) může přitáhnout protestní hlasy, pokud se bude soustředit na problémy, o kterých současná vláda raději mlčí ...Také pro ni mohou hlasovat ti, kteří se zatím odmítali voleb účastnit. Jednalo by se přesto spíše o protestní hlasování, než o přímou podporu Sobčakové," okomentoval průzkum Gudkov.

Podle některých ruských odborníků přitahuje Sobčaková k volbám pozornost, což může pozitivně ovlivnit i volební účast. Politolog Dmitrij Badovskij uvedl, že její kandidatura může ovlivnit voliče, kteří k volbám nechodí, a kteří by ji volili, ale i ty, které by její účast ve volebním klání pobouřila.

Související

Moskva, Kreml

Rusko řeší nový problém. Kdo nahradí Putina? Ve hře je neobvyklá osoba

Když se ruská televizní moderátorka Xenija Sobčaková rozhodla kandidovat na prezidentku, už dopředu věděla, že její šance na vítězství jsou mizivé. Že klíče od Kremlu zůstanou i dalších šest let v rukou staronového prezidenta Vladimíra Putina bylo navýsost jasné. Ten však ve volbách 2024 nebude moct kandidovat znovu, a tak vyvstává otázka, koho si zvolí za svého nástupce nebo nástupkyni?

Více souvisejících

Ksenija Sobčaková volby v Rusku Vladimír Putin Alexej Navalnyj Vladimir Žirinovskij průzkumy Rusko

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy