V posledních měsících a letech nebývale přibylo teroristických útoku, a to i v Evropě. Kontinent, který měl být díky Evropské unii a NATO považovaný za bezpečný, se změnil v nevyzpytatelný. Teroristické útoky také ovlivnily složení politických sil v jednotlivých zemích. Jak odstartovala nová éra nacionalismu?
Každý člověk v Paříži si dnes dobře pamatuje, co dělal v noci 13. listopadu 2015. Trvalo přesně 33 minut, než skupina osmi džihádistů proměnila město ve válečnou zónu. V ulicích města se střílelo, vybuchovali sebevražední atentátníci, až nakonec zemřelo 130 lidí a stovky dalších bylo zraněných.
9/11 je ve světě pamatován jako den, kdy se všechno změnilo. jenže pro Evropu zlom nastal právě až v roce 2015, kdy si lidé uvědomili, že kontinent zdaleka není bezpečný. Noc 13. listopadu si Francie bude připomínat jako nejhorší útok od dob 2. světové války a pro Evropu se noc stala největší ztrátou od roku 2005, když v Madridu zaútočila al-Kájda.
Evropa byla v šoku. Tři skupiny celkem osmi radikálů napojených na Islámský stát zaútočili na nejnavštěvovanějších místo v Evropě, centrum demokracie, svobody a západního stylu života. "Myslím, že ta noc probudila v každém zjištění, že terorismus může být kdekoliv na svět," řekl Raffaello Pantucci, odborník na mezinárodní bezpečnost.
Útok ze 13. listopadu nebyl prvním jednáním radikálů v Paříži, nicméně změnil celou Evropu a hlavně cítění lidí. Již předtím země truchlila kvůli útoku na redakci Charlie Hebdo nebo židovský trh, ale tahle noc byla jiná. Byla velmi dobře organizovaná, ale hlavně úspěšná v teroru civilního obyvatelstva.
Dá se říci, že ihned po útoku došlo k několika změnám, které budou nejspíš součástí našeho každodenního života ještě mnoho let. Jedním z nich je zvýšená přítomnost policie a příslušníků armády ve velkých městech. Vznikly antiteroristické zákony, ve městech se začaly objevovat bariéry. Stanice metra, synagogy i hojně navštěvovaná turistická místa byla pod 24 hodinovou ochranou.
Belgie, odkud většina teroristů pocházela, následovala příklad Paříže o několik měsíců později, kdy během března zažila hned tři sebevražedné bombové atentátníky. Německo i Rakousko se začaly vážně bavit o zvýšené ochraně a ke stejným prostředkům přistoupila i Velká Británie po útoku na London Bridge, kdy příznivci IS zabili celkem osm lidí.
Velký vliv to mělo samozřejmě i na turismus. Evropské aerolinky hlásí, že tržby v roce 2016 jim klesly o téměř 2,6 miliard eur kvůli tomu, že o dříve turisticky atraktivní města už není zájem. Lidé již méně jezdí do Bruselu, Paříži, ale třeba i letoviska Nice. Jenom v hlavním městě Francie klesl počet návštěvníků o 30 procent, roční ztráta pro město je zhruba 874 milionů eur.
Do popředí se taky začaly dostávat pochyby o tom, zda skutečně schengenský prostor má smysl udržovat. Většina teroristů byla belgicko-marockého původu, jeden z útočníků Abdelhamid Abaaoud se chlubil tím, že cestoval z Evropy do Sýrie a zpět, aniž by ho úřady zadržely, jiný zase údajně na falešnou identitu se dostal z Řecka do celé Evropy. Další terorista Salah Abdeslam bezprostředně po útoku utekl do Belgie, kde se skrýval čtyři měsíce, než ho dopadli.
Co se bude táhnout s Evropou ještě několik let, je vzestup populismu a pravice. Vrcholní politici se snaží trend posunu do prava zvrátit, výsledkem však je, že nyní Evropská unie je nejrozdělenější v historii 21. století. Po útocích v v Bruselu a paříži začali ve velké británii politici přemýšlet o odchodu země z EU, argumentovali hlavně bezpečností. Nápad se však rychle ujal mezi lidmi, což vyvolalo později referendum o brexitu.
Teroristé vyvolali ve společnosti anti-migrační, anti-islámské vlny, v Německu měli odpůrci i společného nepřítele, kancléřku Angelu Merkelovou, která v roce 2015 otevřela uprchlíkům hranice Evropy. Z Paříže pak čerpal i americký prezident Donald Trump, který tím omlouval svou zpřísněnou migrační politiku. Teroristům se tak podařilo mnohem více, než jen zabít lidí. V milionech Evropanů zaseli strach, ale také nenávist. Evropa už nikdy nebude stejná.
Související
Zabavené pytle s bankovkami, imámovo Audi. Razie proti mešitám proběhla po celém Německu
Islámské centrum v Hamburku skončilo. Spolupracuje s íránským režimem, pomáhá Hizballáhu a Hamásu
islám , Islámský stát (IS) , EU (Evropská unie) , nacionalismus , evropa
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák