Islámský stát se přesouvá do Evropy. Část Balkánu už ovládl, varuje německý tisk

Sarajevo - Bosna a Hercegovina je země v jihovýchodní Evropě a jako jedna z mála na kontinentu má za většinové náboženství islám. Doposud země nefigurovala v zájmu celoevropské společnosti, nyní se to však má změnit. Kvůli silné podpoře muslimů se realita stává pravdou - v Bosně a Hercegovině vzniká nová bašta radikálů.

Na stopu Bosny a Hercegoviny se německé zpravodajské služby dostaly poté, co do regionu začaly masivně proudit investice ze Saúdské Arábie a Blízkého východu, většinou se tvářící jako projekty na podporu muslimského obyvatelstva. A sponzorství od arabských patronů se královsky vyplatila - ze země odešlo nejvíc IS rekrutů v porovnání s ostatními státy v Evropě, tvrdí německý tisk Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Přes 200 Bosňanů se přidalo k džihádistům z Islámského státu a během policejních razií za poslední měsíc bylo objeveno ohromné množství výbušnin a dalších vojenských zařízení. Bosna a Hercegovina vznikla po rozpuštění Socialistické federativní republiky Jugoslávie, kdy země v roce 1992 vyhlásila nezávislost. Stala se tak první zemí moderní Evropy, kde většinové obyvatelstvo je muslimského vyznání.

O 16 let později nezávislost vyhlásilo i Kosovo, které se stalo druhou muslimskou zemí v Evropě. Dnes panuje podezření, že v obou státech operují pozůstatky Islámského státu, které čeká na správný okamžik pro svoje znovuzrození. Kosovo i Bosna a Hercegovina jsou významným místem pro rekrut evropských džihádistů. V 90. letech přišlo do regionu velké množství mudžahidínů, kteří zde bojovali za práva muslimů. Země nyní "vrací" tehdejší pomoc tím, že exportuje džihádisty do zahraničí.

Pro evropskou bezpečnost ovšem vzniká mnohem větší problém, než je skupinka radikálních muslimů kdesi na Balkáně. Pokud ovšem trend v převážně muslimské zemi je nějakým ukazatelem, pak především toho, že problém vzniká přímo v srdci Evropy. Obavy budí hlavně to, že německá muslimská menšina by se do roku 2050 mohla až ztrojnásobit. To znamená, že i kdyby teď Evropa zavřela své hranice, muslimů stejně přibude.

Matematicky řečeno, čím větší bude muslimská komunita v Evropě, čím víc i vzniká nebezpečí ze strany radikálů. Islamistická propaganda na Balkáně je při tom už v plném proudu. Džihádisté zde vyzývají k tomu, aby se zabíjeli "Chorvati, Srbové a muslimští zrádci" v regionu. V Bosně a Hercegovině dokonce vychází i tištěný magazín navazující na tradici Islámského státu.

V nedávno zveřejněném článku "Balkán - Krev pro nepřátele, med pro přátele" upozorňují radikálové, že na region nezapomněli a nastal čas odplaty. Srbové i Chorvati budou pykat za zločiny v bosenské válce, stejně tak zrádci, kteří nenásledující čistý islám. "Myslíte si, že se vrátíme z války s dlaněmi od krvi, a nevzpomeneme si na dávné křivdy spáchané na muslimech?" píše se v článku s tím, že začíná nová "svatá" válka.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) bosna a hercegovina Muslimové EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy