Znepokojivé ruské aktivity? Británie vysílá do Moskvy podivné signály

NÁZOR - Po dvou odkladech se britský ministr zahraničí Boris Johnson konečně dostal před koncem roku 2017 do Moskvy, připomíná Sarah Lainová v komentáři pro server Moscow Times. Expertka na ruský a euroasijský prostor působící v londýnském Royal United Services Institute přesto soudí, že Rusko a Velká Británie si stále nedokážou pohlédnou vzájemně do očí pokud jde o velké problémy, jakými jsou Ukrajina či kybernetická bezpečnost.

"Víme, co děláte"

Ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi Británie svůj dialog s Ruskem odkládala, poukazuje odbornice. Domnívá se, že tomu tak bylo částečně kvůli Ukrajině, ale dlouhodobé napětí mezi oběma státy pramenilo a odvíjelo se od otázky udělení azylu ruskému byznysmenovi Borisi Berezovskému ve Spojeném království v roce 2003 a vraždy Alexandra Litviněnka v Londýně v roce 2006.

Součástí cílů Johnsonovy cesty podle Lainové bylo osobní sdělení britského stanoviska ruskému vedení, že Londýn má zájem identifikovat společné zájmy v mezinárodních otázkách, jakými jsou Severní Korea, Írán a Sýrie, ale zároveň ho znepokojují některé ruské zahraniční aktivity. Cesta ostatně následovala po nezvykle otevřeném vzkazu Rusku z úst britské premiérky Theresy Mayové z listopadu letošního roku, naznačuje kontext expertka.

"Víme, co děláte. A nepodaří se vám to," cituje Lainová slova britské premiérky. Dodává, že Johnson nyní konkrétně zmínil ruské aktivity v kyberprostoru, vměšování se do voleb a rozdílné názory na dění na Ukrajině.

Někteří ruští politici nicméně mají pocit, že Británie vysílá smíšené zprávy, uvádí odbornice. Vysvětluje, že na jednu stranu prý nelze "běžně spolupracovat" - ačkoliv Mayová toto posunula na užitečnější přístup "obezřetného angažmá" -, na druhou stranu Johnson nyní hovoří o spolupráci v oblasti společných zájmů a posunu vzájemných vztahů kupředu, a byť jsou stále platné sankce snažící se ovlivnit ruské pozice vůči Ukrajině, britský ministr chce posílit bilaterální obchod.   

Ve skutečnosti nejsou takové věci zcela výjimečné a tvrzení ruských politiků o smíšených signálech může představovat pouze užitečný nástroj pro odmítání další spolupráce, domnívá se expertka. Odkazuje na mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marii Zacharovovou, podle níž jsou veřejná prohlášení britských představitelů o výběru témat důležitých pro Británii z ruského pohledu nedostatečná a Moskva doufá v komplexnější dialog, možná i plíživý návrat k "běžné spolupráci".

Záleží jen na politické vůli

"Rusko ví, že toto není pro Spojené království momentálně politicky zvládnutelné," přiznává Lainová. Soudí, že pokud se Moskvě taková agenda nelíbí, měla by nabídnout vlastní prioritní oblasti dialogu a konkrétní kroky, na nichž má zájem, protože utřídění problémů je jedinou reálnou možností.   

Skutečný oboustranný kompromis v dohledné době zřejmě není schůdný ve velkých otázkách, jakými jsou Ukrajina či aktivity v kyberprostoru, konstatuje odbornice. Dodává, že bilaterální dialog pomůže určit, v jakých oblastech by byl prvotní progres nejméně kontroverzní.

Daný posun podle expertky začne v malých, společných problémech, například v bezpečnosti letecký dopravy či světového fotbalového šampionátu, jelikož hluboká vzájemná důvěra není nezbytná pro spolupráci v oblasti skutečně společných zájmů, pokud je taková spolupráce pro obě strany přijatelná.

"Klíčový další krok pro bilaterální spolupráci je udržitelnost," pokračuje Lainová. Připomíná poznámku ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, že Spojené království preferuje veřejnou debatu na dálku o důvodu napětí namísto přímých rozhovorů.

Lavrov podle expertky vystihl podstatu věci. Jen trvalý přímý dialog totiž pomůže určit meze možného a nemožného, načež se spolupráce může začít odvíjet směrem ke konkrétním výsledkům, uvádí Lainová. Dodává, že záleží pouze na tom, zda Londýn a Moskva budou skutečně chtít.

Související

Zničená Ukrajina. Komentář

Západ potřebuje změnit rétoriku ohledně Ukrajiny. Jde o Donbas a Krym

Západní představitelé nutně potřebují změnit rétoriku. Ukrajinské území brzy bude terčem plnohodnotné ruské agrese tři roky a situace od podzimu 2022 nedoznala výraznějších změn. Je potřeba se zaměřit na to, jakou formu rusko-ukrajinského vyrovnání podpořit, abychom nemuseli sledovat válku ještě další dekádu – a aby tito lídři neztratili poslední zbytky veřejné podpory. 

Více souvisejících

Rusko Boris Johnson Velká Británie Sergej Lavrov Moskva

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Ilustrační fotografie.

Pro předčasný důchod se od úterý mění podmínky. ČSSZ upozornila na novinku

Od 1. října se upravuje jen jedna podmínka pro odchod do předčasného starobního důchodu, upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nově bude pro předčasný důchod nutné získat alespoň 40 let pojistných dob. Tyto doby zahrnují nejen výdělečnou činnost, ale i náhradní doby pojištění. V průměru přitom mají důchodci, kteří odcházejí do předčasného starobního důchodu, 45 let důchodového pojištění.

před 1 hodinou

Povodně, ilustrační fotografie.

Ničivé povodně v našich zemích napříč historií

Naše země v historii zasáhlo mnoho přírodních katastrof včetně ničivých povodní. O těchto tragédiích nám zanechali podrobná svědectví doboví kronikáři. Kdy se Česko ocitlo pod vodou, jaké povodně byly nejničivější a jak se s nimi naši předci vypořádali?

před 1 hodinou

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Rakouské volby poprvé vyhraje FPÖ, ukazuje exit poll. Kickl má šanci být kancléřem

Parlamentní volby v Rakousku poprvé vyhraje Svobodná strana Rakouska (FPÖ) se ziskem přes 29 procent. Druzí skončí lidovci kancléře Karla Nehammera, třetí se umístí sociální demokraté. Do parlamentu se dostanou ještě další dvě strany. Vyplývá to z průzkumu veřejnoprávní televize ORF, který byl zveřejněn po uzavření volebních místností. 

před 3 hodinami

Petr Fiala

Premiér Fiala přiznal chybu ODS v zářijových volbách

Občanští demokraté podle premiéra Petra Fialy (ODS) udělali v kampani před zářijovými krajskými senátními volbami chybu. Fiala se domnívá, že měli - podobně jako opoziční ANO - udělat i centrální celostátní kampaň.

před 3 hodinami

Zničená Ukrajina.

Západ potřebuje změnit rétoriku ohledně Ukrajiny. Jde o Donbas a Krym

Západní představitelé nutně potřebují změnit rétoriku. Ukrajinské území brzy bude terčem plnohodnotné ruské agrese tři roky a situace od podzimu 2022 nedoznala výraznějších změn. Je potřeba se zaměřit na to, jakou formu rusko-ukrajinského vyrovnání podpořit, abychom nemuseli sledovat válku ještě další dekádu – a aby tito lídři neztratili poslední zbytky veřejné podpory. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Hasan Nasralláh

Záhada smrti Hasana Nasralláha. Tělo se našlo v nečekaném stavu

Na předměstí Bejrútu bylo nalezeno tělo nejvyššího vůdce militantního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha. Obávaný terorista, který nepřežil páteční izraelský nálet, neměl žádná viditelná zranění, informovala agentura Reuters s odkazem na zdroje z prostředí libanonských bezpečnostních složek a zdravotníků. 

před 5 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

před 6 hodinami

Ivan Bartoš

Bartoš potvrdil konec Pirátů ve Fialově vládě. Už je stanovený termín

Piráti v úterý opustí vládu i pětikoalici, oznámil končící vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Stane se tak po jednání stranického poslaneckého klubu. Podle Bartoše podají demisi ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr pro legislativu Michal Šalomoun. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Vesmírná loď Crew Dragon 2

NASA zahájila záchrannou misi pro posádku Starlineru

Odstartovala mise, která je důležitá pro uvízlou posádku lodi Starliner. Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu odstartovala raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon společnosti SpaceX, na jejíž palubě jsou Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov. Cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). O zahájení mise informovala NASA. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

včera

Jannik Sinner

Zemětřesení v mužském tenise na spadnutí? WADA žádá dvouletou stopku pro světovou jedničku Sinnera

Když na letošním březnovém turnaji v rámci série ATP v Indiana Wells nalezli v těle aktuální světové jedničky mezi tenisty Itala Jannika Sinnera anabolický steroid klostebol, bylo jasné, že to od té doby kolem něj nebude jednoduché. Žádný zákaz startů a ani předběžně zastavenou činnost nedostal, což začalo vadit Světové antidopingové agentuře (WADA), která se v tomto případě obrátila na Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne a žádá pro italského tenistu až dvouletý zákaz.

včera

Počasí v Evropě je nečekaně chladné. A příští týden nebude o moc lepší

Na konec září panuje v Evropě nebývale chladné počasí, konstatuje britský deník Guardian. V Česku dnes podle předpovědi mohou maxima ještě téměř atakovat dvacítku, zítra už bude o několik stupňů méně. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy