Prohra Drahoše je velkou ranou pro liberální demokracii, píše britská televize

Londýn/Praha - Prezident České republiky Miloš Zeman obhájil svůj mandát, když porazil ve druhém kole přímé volby svého soupeře Jiřího Drahoše. Jak komentovala volbu britská média? Co se bude dít v Česku po prezidentské volbě dál? Televizní stanice BBC poskytla odpověď.

Miloš Zeman, který striktním odpůrcem migrace, získal ve volbě prezidenta proti Jiřímu Drahošovi, proevropskému kandidátovi bez předchozích politických zkušeností, 52% hlasů.

BBC připomněla, že volební účast přesáhla hranici 66%. Také píše o tom, že role prezidenta je poměrně ovlivňující. Prezident například může jmenovat předsedu vlády.

Již dříve slíbil, že poskytne Andreji Babišovi z hnutí ANO druhý pokus na sestavení vlády. Současný mandát končí Zemanovi teprve v březnu, proto plánuje jmenování Babiše v únoru. BBC dodává, že prezidentských kompetencích je také jmenování předsedy ČNB nebo soudců.

Prezidentské volby odrážely rozdíly mezi nízkopříjmovými voliči s nižším vzděláním a těmi, kteří žijí ve venkovských oblastech, kteří mají hlasovali spíš pro pana Zemana, a bohatšími a vzdělanějšími obyvateli větších měst, kteří dali přednost panu Drahošovi.

Jiří Drahoš sice nebyl nikdy členem žádné politické strany, svojí kandidaturou však chtěl "ukončit klima populismu a strachu v české společnosti". To řekl pro televizi BBC. Na rozdíl od Miloše Zemana je pan Drahoš zastáncem Evropské unie, ale stejně jako jeho protikandidát rázně odmítá uprchlické kvóty.

Nakonec to bylo pouhých 175 tisíc hlasů, píše BBC, které rozhodly o tom, že jeden z nejupřímnějších evropských lídrů obhájil post prezidenta.

Výsledkem je rána po liberální, proevropské voliče, kteří věřili, že by Jiří Drahoš mohl přinést změnu v české politice. Voliči Zemana naopak ospravedlňovali svoji volbu tím, že věřili ve schopnosti pana Zemana ochránit republiku před přistěhovalectvím a militantním islámem.

U Miloše Zemana, jak uzavírá BBC, jsou však stále obavy týkající se jeho zdraví: trpí totiž cukrovkou a bez pomoci dokáže sotva chodit

Jiří Drahoš, ač poražený, si i tak však vysloužil od svých příznivců potlesk. Ve svém projevu oznámil, že bude se svým týmem "dále pokračovat v práci", i když podle BBC nikdo neví, co to přesně znamená.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Jiří Drahoš prezidentské volby 2018 Volby Volby 2018

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy