Brusel/ Rijád - Saúdská Arábie je často napadána, že je největším vývozcem islámského fundamentalismu. Velmi přísný směr islámského myšlení, wahhábismus, je zde státní ideologií. Díky značným příjmům získaných z ropného bohatství a skutečnosti, že království spravuje dvě největší místa islámu, Mekku a Medínu, má Saúdská Arábie ekonomický i symbolický kapitál k tomu, aby účinně investovala v mešitách po celém světě a šířila svou verzi islámu. To se ale může brzy změnit. Saúdská Arábie souhlasila, že se vzdá vlivu v belgické největší mešitě, uvádí agentura Reuters.
Belgie pronajala velkou mešitu Rijádu v roce 1969. Saúdská Arábie výměnou za poskytnutí levnější ropy pro belgický průmysl získala přístup k ovlivnění belgické islámské komunity. Následkem vlny teroristických útoků po celé Evropě, donutily Brusel pod tlakem vlád v celé Evropě přehodnotit tuto dohodu.
Mešita je dlouhodobě obviňována z toho, že se v ní šíří extremistické názory. Ačkoliv to vedoucí mešity odmítají, skutečnost, že teroristické útoky v Paříží v roce 2015, které měly za následkem 130 mrtvých, byly naplánovány v Bruselu a že v roce 2016 zde došlo k teroristickému útoku čítajícího 32 mrtvých, se zdá svědčit o opaku.
Rychlost, s kterou Saúdská Arábie souhlasila s vzdáním se takto významného aktiva, naznačuje měnící se diplomatickou politiku království, v němž stále silnější roli hraje ambiciózní korunní princ a ministr obrany Mohamed bin Salmán, od něhož se očekává, že bude možná budoucím králem. Cílem prince je modernizace země jak z ekonomického hlediska, spočívající v diverzifikaci ekonomiky a menšího spoléhání se na nevyzpytatelný ropný průmysl, tak z hlediska kulturního a sociálního, projevující se v snaze přiblížit práva žen západním standardům a jejich většího využití v ekonomice země.
Součástí těchto reforem je i slib, že země transformuje svoji přísně fundamentalistickou verzi islámu na umírněnější podobu. Dohoda shoduje s novou saúdskou iniciativou, která nebyla veřejně oznámena, ale která byla popsána agentuře Reuters západními diplomaty, za ukončení podpory mešit a náboženských škol v zahraničí, obviňovaných ze šíření radikalismu.
Tyto kroky Saúdské Arábie vnímá belgický diplomat Dirk Achten, který v listopadu vedl delegaci vlády do Rijádu jako „okno příležitosti". Tvrdí, že Saúdové jsou připraveni k „dialogu bez tabu“, podotýká však, že někteří vůbec nebo sotva přiznávají, že jejich forma salafismu (fundamentalistický směr islámu, jehož je wahhábismus jednou z nejvilnějších větví) vede k džihádu.
Reuters též upozorňuje, že příklon k umírněnému islámu může vyvolat nepokoje na domácí půdě v Saúdské Arábii a případná prázdnota může být vyplněna jinými džihádistickými interpretacemi islámu.
Změna ve válce s islámským fundamentalismem?
Velká mešita byla před převzetím Saúdskou Arábií nepoužívanou památkou z Velké výstavy z roku 1880, součást orientálního pavilónu. Saúdská Arábii ji transformovala takovým způsobem, aby vyhověla náboženským potřebám migrantům z Maroka, kteří přišli do země za prací v uhelných dolech a továrnách země. Řídí ji Muslimská světová liga (MWL), misionářská společnost financovaná hlavně Saúdskou Arábií.
Obavy ohledně fungování mešity začaly růst poté, co vyšlo najevo, že potomci těchto migrantů z třetí generace, kteří se cítí být vyloučeni z belgické společnosti, jsou často úspěšně lákáni IS. Brusel poslal do Sýrie nejvíce zahraničních bojovníků ze všech evropských měst.
Klasifikovaná zpráva belgické bezpečnostní agentury OCAD / OCAM v roce 2016 prohlásila, že wahhábistická pobočka islámu propagovaná v mešitě vedla muslimskou mládež k radikálnějším myšlenkám, podle zdrojů s přístupem k této zprávě. „Mešita má vliv na šíření tohoto nenávistného softwaru," řekl vyšší belgický bezpečnostní zdroj. „Nikdo (tomu) nevěnoval pozornost po celá desetiletí."
Belgické bezpečnostní zdroje nicméně tvrdí, že nejsou žádné důkazy, že by imáni z Velké mešity hlásali násilí nebo měli vazby na útoky. Poukazují na to, že belgičtí zahraniční bojovníci IS byly rekrutovány především online. Nicméně belgický parlament se shodl na tom, že wahhábismus kázaný v mešitě je „brána nebo dokonce predispozice k mnohem bojovnějšímu islámu, který je násilný" a v říjnu rozhodl přistoupit k ukončení saúdského pronájmu.
Belgičtí vůdci tvrdí, že chtějí, aby mešita kázala „evropský islám" lépe sladěný s evropskými hodnotami. Reuters však poukazuje na to, že není jasné, kdo bude provozovat rozsáhlý komplex mešit, který každoročně získává přibližně 5 milionů eur prostřednictvím MWL. Belgičtí představitelé nyní naznačují, že by správu mešity mohla na starost dostat Muslimské představenstvo Belgie, skupina, která je blízká marockému úřadu.
Podle pochybovačných hlasů je však pozdě na to, aby se dokázalo ze dne na den přeměnit muslimy vystavěných po desetiletí indoktrinaci islámským fundamentalismem ze strany MLW, na příznivce umírněného evropského islámu i za pomoci saúdské proměny. Stephane Lacroix, odborník na islám v Saúdské Arábii, je přesvědčen o tom, že změny přišly příliš pozdě, protože většina militantních skupin, které se vzešly ze saúdských sítí, se staly nezávislými.
Související
FIFA rozhodla o dalších pořadatelích MS. Po šesti zemích má následovat Saúdská Arábie
Megalomanští Saúdové na stavbách nešetří. Vzniká město v jediné budově i lyžařské středisko
Saúdská Arábie , Belgie , Muslimové , mešity , islám
Aktuálně se děje
před 58 minutami
Biden před nástupem Trumpa do úřadu zmírnil tresty smrti pro většinu vězňů
před 2 hodinami
Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů
před 3 hodinami
Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny
před 3 hodinami
Severokorejští vojáci jsou vybaveni falešnými ruskými vojenskými dokumenty
před 5 hodinami
Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem
před 5 hodinami
Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin
před 6 hodinami
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
před 7 hodinami
12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky
před 7 hodinami
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
před 9 hodinami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 9 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 10 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 12 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
Kyjev bude litovat a pozná ještě větší destrukci, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin po sobotním útoku ukrajinských dronů na Kazaň. Na jeho výhrůžky upozornila ruská státní agentura TASS. Útok se obešel bez zranění, ve městě ale napáchal škody.
Zdroj: Lucie Podzimková