Putinovy vrtochy? Video zavařilo ruským cenzorům i internetovým gigantům

NÁZOR - "Co je dobrým, spolehlivým testem otevřené společnosti? Může občan postovat online něco a nazvat prezidenta darebákem či hlupákem?" zní otázky, které pokládá editorial serveru Washington Post. Vlivný americký deník deklaruje, že v Rusku, kde neexistuje svoboda projevu a vládnou vrtochy Kremlu, tomu tak není.

Cenzoři nemají radost

Za příklad washingtonský server dává internetový protest Alexeje Navalného, ruského bojovníka proti korupci a vůdčího hlasu opozice proti prezidentu Vladimiru Putinovi. Navalnyj, kterému Kreml spolu s ruskými soudy arbitrárně zabránil v kandidatuře na prezidenta, vyzval k bojkotu březnových prezidentských voleb v Rusku, uvádí editorial. Připomíná, že Putin v nich dle širokého očekávání hladce zvítězí a získá čtvrté funkční období.

Navalnyj využil k šíření svého protikorupčního poselství videoportál YouTube, poukazuje renomovaný deník. Dodává, že ruští cenzoři z toho nemají radost, jelikož poslední Navalného video, jedno z mnoha které za poslední roky natočil, přináší pětadvacetiminutové líčení potenciálně korupčních vazeb mezi jedním z hlavních Putinových spolupracovníků a jedním z nejbohatších ruských oligarchů, zachycující tajné setkání na luxusní jachtě za účasti prostitutky, jejíž účet na sociální síti Instagram a zveřejněná výpověď posloužily jako otevřený zdroj informací.

Video nese název "Jachta, oligarchové, dívky: lovkyně mužů odhaluje úplatkáře", připomíná Washington Post. Doplňuje, že Navalnyj silně naznačuje, že oligarcha Oleg Děripaška na palubě své jachty žádal o laskavost kremelského představitele Sergeje Prichodka, a navíc přihodil i několik spekulativních teorií o ruském ovlivňování amerických prezidentských voleb z roku 2016.

Video vytvořené Navalným se stalo během pár dní hitem a zaznamenalo více než 5 milionů shlédnutí, poukazuje prestižní server. Konstatuje, že Putinovy mocenské struktury - které mají silně personalizovaný charakter - přešly do ofenzivy, Deripaška se obrátil na soud a podařilo se mu získat verdikt, na jehož základě mají být fotky a videa, o nichž tvrdí, že porušují jeho soukromí, odstraněny.

Ruský úřad pro dohled nad médii, Roskomnadzor, vyzval YouTube a Instagram, aby výbušný materiál smazaly, přičemž jim pohrozil, že v opačném případě budou v Rusku zablokovány, uvádí editorial. Dodává, že varování před šířením obsahu obdržela také ruská média, která se poslužně sklonila.

Jediná závazná pravidla diktuje Putin

Podvolil se také Instagram vlastněný Facebookem, kde byla část materiálů původně zveřejněna, stejně jako YouTube vlastněný Googlem, který adresoval varování Navalného týmu, že pokud inkriminovaný obsah nesmaže, Google to bude muset učinit sám, nastiňuje Washington Post. Podotýká, že Navalného spolupracovníci se však nesklonili a YouTube zatím video neodstranil.

Tlak na západní technologické giganty ukazuje jádro problému, který před nimi roste, deklaruje vlivný deník. Varuje, že pokud se tyto společnosti zavážou respektovat místní zákony, riskují, že se stanou nástrojem cenzury v autoritářských zemích.

"Může to být smělá výzva, ale bylo by pěkné, kdyby více technologických společností řeklo autokratům: A dost. Podvolení se Instatgramu vypadá jako zrada důležitých hodnot," píše washingtonský server. Dodává, že Navalného video totiž znovu podtrhlo úroveň uzavřenosti, do níž ruskou společnost uvrhl Vladimir Putin.

Ruská ústava z roku 1993 garantuje svobodu projevu a shromažďování, která však momentálně existuje pouze na papíře, zdůrazňuje americký deník. Tvrdí, že jediná závazná pravidla představuje to, co diktuje Putin a jeho okolí, které nemá zájem na tom, aby voliči viděli jejich tajné výlety na jachtách.  

Související

Více souvisejících

internet Rusko cenzura Alexej Navalnyj Oleg Děripaska (ruský miliardář)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy