Při Stalinově pohřbu před 65 lety propukla panika, zahynuly stovky lidí

Moskva - 9. březen 1953 byl pohřeb Josifa Stalina, za jehož krutovlády zahynuly desítky milionů lidí. Poslední dny sovětského diktátora jsou zahaleny tajemstvím. Asi mezi 1. a 2. březnem 1953 byl raněn mrtvicí a po záchvatu zůstal dlouho ležet bez pomoci, což vyvolává řadu spekulací. Zemřel 5. března, bylo mu 74 let.

Dobový tisk psal o rozloučení s "největším přítelem a milovaným učitelem celého lidstva", o "nezměrné bolesti v srdci" nebo o poctě "největšímu géniovi naší epochy" a na pražském Václavském náměstí se sešlo na hlavní tryzně na 360.000 lidí.

Pohřbu na Rudém náměstí v Moskvě se zúčastnily nejvyšší delegace ze zemí komunistického bloku, včetně Klementa Gottwalda, který několik dní po návratu do Prahy zemřel. Na Rudém náměstí a v přilehlém okolí se v mrazu tísnily dva až tři miliony lidí. Masové tryzny se konaly i v dalších sovětských městech.

Stalinovy ostatky byly nejprve tři dny vystaveny ve Sloupové síni Domu odborů, kde byly vystaveny i ostatky Stalinova předchůdce Vladimíra Iljiče Lenina a kde se konaly kromě stranických sjezdů a státních pohřbů i nechvalně známé moskevské procesy s údajnými odpůrci státu. Poté byla rakev převezena na dělové lafetě na Rudé náměstí, kde se konalo oficiální rozloučení, při kterém se zcela zastavil život v zemi. Ulicemi všech měst se rozléhal zvuk sirén a zvonů.

Smuteční projevy přednesli předseda Rady ministrů SSSR Georgij Malenkov a jeho první náměstkové, obávaný šéf ministerstva vnitra Lavrentij Berija a Vlačeslav Molotov.

Panika na Rudém náměstí i v přilehlých ulicích si vyžádala podle většiny zdrojů kolem 500 obětí, některé odhady hovoří až o 1500 mrtvých. Většina z nich byla ušlapána nebo se udusila v tlačenicích, někteří zahynuli při dopravních nehodách.

Po oficiálním rozloučení byla rakev s ostatky vůdce zahalena do černého a rudého sukna a kolem poledne byla uloženy do mauzolea na Rudém náměstí po boku Lenina.

O tři roky později na 20. sjezdu KSSS ale Nikita Chruščov odsoudil kult Stalinovy osobnosti a na návrh dělníků z několika závodů 22. sjezd KSSS rozhodl v říjnu 1961 ponechat mauzoleum výhradně pro Lenina. Stalinův "druhý" pohřeb proběhl tak bez jakékoli pocty, v tichosti a naprosto tajně. Stalinovo nabalzamované tělo bylo svlečeno z uniformy a bez jakéhokoliv obřadu uloženo v jednoduché dřevěné rakvi do hrobu u Kremelské zdi.

Související

Více souvisejících

Josif Stalin Sovětský svaz historie

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Vrtulník s Raísím našel turecký dron. Rusko zapojilo do pátrání desítky specialistů

Zdroj tepla pocházejícího z havarovaného vrtulníku, ve kterém zemřeli prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján, identifikoval turecký dron. Turecká strana jeho lokalitu poskytla íránským úřadům. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy