Počet migrantů putujících do Evropy přes Středozemní moře v loňském roce klesl. Podle údajů agentury EU pro vymáhání evropského práva Europol se však výrazně zvedl počet pašeráků – v jeho databázích má zaznamenáno 65 000 podezřelých pašeráků.
V září 2015, v době vrcholu migrační krize, Europol vedl záznamy o 30 000 podezřelých pašerácích. Na konci roku 2016 byl počet okolo 55 000 lidí. Že pašeráctví lidí je lukrativní byznys, dosvědčil nárůst o dalších 10 000 v roce v roce 2017.
63% těchto pašeráků pochází národnostně z Evropy, z toho 45% je z balkánských zemí. 14% pochází z Blízkého východu, 13% z Afriky, 9% z východní Asie a jedno 1% z USA.
Fabrice Leggeri, šéf agentury EU pro hranice Frontex, též se zmínil o stále větším počtu pašeráckých aktivit, zvláště v oblasti západního Balkánu. Pašeráky označil za více „flexibilní“. Nová, Itálií vedená pobřežní operace Frontexu zvaná Themis táhnoucí se od západní strany Sardinie až po Jaderské moře, má snížit počet pašeráckých aktivit.
Mezi největší námořní projekty EU patří operace Sofia, sestávající z flotily vojenských lodí, jejímž úkolem je potlačit pašeráky z Libye. Sofia od roku 2015 zadržela 137 podezřelých pašeráků a obchodníků s lidmi a neutralizovala 537 plavidel.
Pokles příchozích do Evropy byl z významné části zajištěn italskou dohodou s Libyí o zadržení migrantů. Podle Leggeriho ale k snížení počtu migrantů došlo i díky tomu, že libyjské pašerácké sítě nebyly schopné operovat tak volně jako v Libyi.
Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona by EU a Libye měli více sdílet informace ve svém boji proti pašeráckých gangům. Europol od minulého roku funguje pod právním rámcem omezujícím informace, které může sdílet s zeměmi mimo EU.
Většímu propojení s Libyí brání její problematický postoj směrem k migrantům. Humanitární pracovníci poukazují na hrozivé podmínky, kterým jsou zde uprchlíci vystavěni. Robert Crepinko, ředitel centra Europolu pro boj proti pašování migrantů, tvrdí, že pokud nebudou tyto humanitární záležitosti náležitě adresovány ze strany afrických vlád, nelze přistoupit k další spolupráci.
Nicméně, agentura zmínila nedávné úspěchy ve spolupráci, včetně uskutečnění rozpadu gangu, který posílal mladé nigerijské ženy do španělských měst, kde prostituovaly. Libye poté oznámila zatčení 205 osob včetně příslušníků libyjských bezpečnostních služeb a členů afrických zemí, kteří se zabývali pašováním lidí.
Libye zůstává hlavním místem, odkud lidé ze severoafrického pobřeží cestují do Evropy. Následuje Tunisko, odkud odchází asi 20% všech těchto migrantů. V opačném směru jsou do Libye pašovány zbraně ze Srbska, případně i ropné zásilky registrované na Maltskou firmu, jak ukázala zpráva Rady bezpečnosti OSN.
Vincent Cochetel, zvláštní vyslanec OSN pro uprchlíky, napomáhají peníze získaných z těchto činností milicím napojeným na pašování lidí v Libyi. Podle něj by EU měla následovat příkladu amerického ministerstva financí, které na pašeráky paliv ukládá tvrdé sankce a nechává zmrazit majetky participujících společností.
Eugenio Ambrosi, šéf Evropské kanceláře Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) tvrdí, že EU se až příliš zaměřuje na uzavření hranic a opomíjí nutnost bojovat s tím sektorem trhu v Evropě, který využívá obchodu s lidmi.
Podle britské Národní kriminální agentury v Británii došlo v roce 2017 k nárůstu počtu obětí obchodu s lidmi a moderního otroctví o 35%. Z 5 145 podezřelých obětí ze 116 zemí, 2 118 bylo nezletilých. Většina případů zahrnovala nucenou práci nebo sexuální zneužívání. Poprvé byly britští občané největší národní skupinou.
Související
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat
uprchlíci , migrace , Frontex , Europol
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák