Pašeráků lidí je nejvíce od roku 2015. Většinou pochází z Evropy

Počet migrantů putujících do Evropy přes Středozemní moře v loňském roce klesl. Podle údajů agentury EU pro vymáhání evropského práva Europol se však výrazně zvedl počet pašeráků – v jeho databázích má zaznamenáno 65 000 podezřelých pašeráků.

V září 2015, v době vrcholu migrační krize, Europol vedl záznamy o 30 000 podezřelých pašerácích. Na konci roku 2016 byl počet okolo 55 000 lidí. Že pašeráctví lidí je lukrativní byznys, dosvědčil nárůst o dalších 10 000 v roce v roce 2017.

63% těchto pašeráků pochází národnostně z Evropy, z toho 45% je z balkánských zemí. 14% pochází z Blízkého východu, 13% z Afriky, 9% z východní Asie a jedno 1% z USA.

Fabrice Leggeri, šéf agentury EU pro hranice Frontex, též se zmínil o stále větším počtu pašeráckých aktivit, zvláště v oblasti západního Balkánu. Pašeráky označil za více „flexibilní“. Nová, Itálií vedená pobřežní operace Frontexu zvaná Themis táhnoucí se od západní strany Sardinie až po Jaderské moře, má snížit počet pašeráckých aktivit.

Mezi největší námořní projekty EU patří operace Sofia, sestávající z flotily vojenských lodí, jejímž úkolem je potlačit pašeráky z Libye. Sofia od roku 2015 zadržela 137 podezřelých pašeráků a obchodníků s lidmi a neutralizovala 537 plavidel.

Pokles příchozích do Evropy byl z významné části zajištěn italskou dohodou s Libyí o zadržení migrantů. Podle Leggeriho ale k snížení počtu migrantů došlo i díky tomu, že libyjské pašerácké sítě nebyly schopné operovat tak volně jako v Libyi.

Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona by EU a Libye měli více sdílet informace ve svém boji proti pašeráckých gangům. Europol od minulého roku funguje pod právním rámcem omezujícím informace, které může sdílet s zeměmi mimo EU.

Většímu propojení s Libyí brání její problematický postoj směrem k migrantům. Humanitární pracovníci poukazují na hrozivé podmínky, kterým jsou zde uprchlíci vystavěni. Robert Crepinko, ředitel centra Europolu pro boj proti pašování migrantů, tvrdí, že pokud nebudou tyto humanitární záležitosti náležitě adresovány ze strany afrických vlád, nelze přistoupit k další spolupráci.

Nicméně, agentura zmínila nedávné úspěchy ve spolupráci, včetně uskutečnění rozpadu gangu, který posílal mladé nigerijské ženy do španělských měst, kde prostituovaly. Libye poté oznámila zatčení 205 osob včetně příslušníků libyjských bezpečnostních služeb a členů afrických zemí, kteří se zabývali pašováním lidí.

Libye zůstává hlavním místem, odkud lidé ze severoafrického pobřeží cestují do Evropy. Následuje Tunisko, odkud odchází asi 20% všech těchto migrantů. V opačném směru jsou do Libye pašovány zbraně ze Srbska, případně i ropné zásilky registrované na Maltskou firmu, jak ukázala zpráva Rady bezpečnosti OSN.

Vincent Cochetel, zvláštní vyslanec OSN pro uprchlíky, napomáhají peníze získaných z těchto činností milicím napojeným na pašování lidí v Libyi. Podle něj by EU měla následovat příkladu amerického ministerstva financí, které na pašeráky paliv ukládá tvrdé sankce a nechává zmrazit majetky participujících společností.

Eugenio Ambrosi, šéf Evropské kanceláře Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) tvrdí, že EU se až příliš zaměřuje na uzavření hranic a opomíjí nutnost bojovat s tím sektorem trhu v Evropě, který využívá obchodu s lidmi.

Podle britské Národní kriminální agentury v Británii došlo v roce 2017 k nárůstu počtu obětí obchodu s lidmi a moderního otroctví o 35%. Z 5 145 podezřelých obětí ze 116 zemí, 2 118 bylo nezletilých. Většina případů zahrnovala nucenou práci nebo sexuální zneužívání. Poprvé byly britští občané největší národní skupinou.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto Původní zpráva

Kostarika přijme své občany deportované z USA. Chce jim usnadnit návrat, jak to jen jde

S příchodem nové imigrační politiky prezidenta Donalda Trumpa se mění nejen situace v USA, ale i v zemích Latinské Ameriky. Ty totiž ponesou důsledky jeho opatření, které se týkají zejména masových deportací. Ministerstvo zahraničí středoamerické Kostariky poskytlo exkluzivní vyjádření pro EuroZprávy.cz, ve kterém přibližuje svůj postoj k Trumpově politice i aktuální stav kostarických migrantů ve Spojených státech.
Uprchlíci, ilustrační foto

Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít

Plány Donalda Trumpa na masové deportace by mohly zásadně ovlivnit potravinový systém Spojených států a přitom paradoxně zvýšit závislost na migrantech s pracovním vízem. Navzdory snaze omezit počet nelegálních přistěhovalců se totiž potravinový průmysl bez zahraniční pracovní síly neobejde. Od polí s jahodami v Kalifornii po pomerančové sady na Floridě – více než 70 % zemědělských pracovníků pochází ze zahraničí, přičemž asi 40 % z nich je v USA nelegálně. Ve zpracovatelském průmyslu tvoří přistěhovalci téměř polovinu pracovní síly, píše Politico.

Více souvisejících

uprchlíci migrace Frontex Europol

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Čína

"Nebe nespadne". Čína uklidňuje svět po Trumpových celních excesech

Čína se pokusila uklidnit obavy z dopadu zvýšených amerických cel na její exportní sektor. Mluvčí čínské celní správy Lyu Daliang prohlásil, že „nebe nespadne“, i když prezident USA Donald Trump zintenzivnil obchodní tlak vůči Pekingu. Světové burzy na začátku týdne reagovaly růstem, především díky zmírnění některých opatření, která se týkají elektroniky.

před 1 hodinou

Náboženství, ilustrační fotografie

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál

V Argentině se rozhořel rozsáhlý skandál spojený s katolickou organizací Opus Dei, kterou 43 žen viní z dlouholetého zneužívání, nucené práce a psychického útlaku. Podle žaloby, kterou nyní vyšetřují argentinské federální úřady, byly dívky, mnohdy ve věku pouhých 12 let, lákány pod příslibem vzdělání a lepší budoucnosti. Místo toho se však podle jejich svědectví ocitly v prostředí připomínajícím středověké otroctví.

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump opět vše mění: Výjimky na smartphony a elektroniku? Pouze dočasně

Spojené státy se opět ocitly v centru celosvětového obchodního napětí poté, co prezident Donald Trump oznámil, že výjimky z dovozních cel pro smartphony, notebooky a další elektroniku nebudou mít dlouhého trvání. V příspěvku na své sociální síti Truth Social uvedl, že „nikdo se nedostane z háku“, čímž zpochybnil předchozí rozhodnutí Bílého domu o dočasném uvolnění cel na vybrané produkty z Číny.

před 3 hodinami

Evropská unie

Prorazí EU Trumpův nezájem a chaos? Pokusí se využít zmrazení cel

Evropská unie plánuje oživit svou nabídku na nákup většího množství amerického zkapalněného zemního plynu (LNG) ve snaze urovnat obchodní spory s prezidentem Donaldem Trumpem. Unie tak reaguje na nedávné zmrazení cel ze strany USA, které představuje příležitost k obnovení jednání.

před 3 hodinami

Ruský útok na město Sumy

34 mrtvých, 117 zraněných. Útok na Sumy se stal omylem, prohlásil Trump

Ruský raketový útok na ukrajinské město Sumy, při němž zemřelo nejméně 34 lidí včetně dvou dětí a dalších 117 osob utrpělo zranění, vyvolal ostrou mezinárodní reakci. Spojenci Ukrajiny, zejména státy Západu, jej označili za hrůzný čin a válečný zločin. Mezi oběťmi byli i civilisté, které zásah zasáhl v blízkosti státní univerzity a kongresového centra.

před 5 hodinami

Aktualizováno před 11 hodinami

včera

Donald Trump

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?

Bílý dům zveřejnil výsledky každoroční lékařské prohlídky amerického prezidenta Donalda Trumpa a podle závěrů lékařského týmu je jeho zdravotní stav vynikající. Jde o první komplexní vyšetření od Trumpova návratu do prezidentského úřadu a jeho lékaři konstatovali, že prezident je plně způsobilý nadále vykonávat všechny ústavní povinnosti.

Aktualizováno včera

včera

Donald Trump

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou se znovu prohloubilo poté, co čínské ministerstvo obchodu oficiálně vyzvalo prezidenta Donalda Trumpa, aby „zcela zrušil“ tzv. odvetná cla. Peking reaguje na nedávné zvýšení amerických cel na čínské zboží, které nyní dosahují až 145 %, což je dosud nejvyšší úroveň v probíhající obchodní válce.

včera

Mše za Annu Slováčkovou v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní

V neděli se v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru konaly mše, které se proměnily v důstojnou vzpomínku na zesnulou zpěvačku Annu Julii Slováčkovou. Nešlo sice o oficiální zádušní mši, její jméno ale zaznělo z úst kněze během přímluv a prostor před oltářem zaplnily růže, svíčky a lidé, kteří zavzpomínali na mladou umělkyni. 

včera

Donald Trump

Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války

Donald Trump od osmdesátých let tvrdí, že se snaží zabránit jaderné apokalypse. Už jako mladý podnikatel údajně navrhl, že pokud by ho prezident Ronald Reagan jmenoval „plnomocným velvyslancem“, ukončil by studenou válku „během jedné hodiny“. Téma jaderných zbraní neopustil ani později – v roce 2018, před summitem s Vladimirem Putinem v Helsinkách, označil jaderné zbraně za „největší problém světa“ a prohlásil: „Žádné jaderné zbraně nikde na světě.“ 

včera

včera

Donald Trump

Svět za Trumpa platí obrovskou cenu: Sleduje jeho kroky, zatímco ignoruje jiné krize

Současný americký prezident Donald Trump se podle mnohých vyžívá ve své pozici globálního hybatele. Vytváří neustálé napětí na světových trzích, manipuluje s tarify jako s televizní show a drží mezinárodní obchod jako rukojmí. Jak ale upozorňuje britský publicista Jonathan Freedland, skutečná cena Trumpova působení nespočívá jen v miliardách dolarů ztracených na burzách. Jde o tzv. náklady příležitosti – tedy vše, co by svět mohl dělat, kdyby nebyl paralyzován a vyčerpán snahou reagovat na rozmary jediného muže.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak

Americký prezident Donald Trump po týdnu chaotických změn v celní politice oznámil konec tzv. „de-minimis“ pravidla pro dovoz levného zboží z Číny a Hongkongu. Pravidlo dosud umožňovalo zasílání balíčků do hodnoty 800 dolarů bez cla a minimální kontrolou, což masivně využívaly zejména módní e-shopy jako Shein a Temu. Opatření, které má vstoupit v platnost 2. května, zásadně mění pravidla hry pro fast fashion průmysl.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů

Z okupovaného jihovýchodu Ukrajiny se ozývají hlasy zoufalství, odvahy i naděje. Členka ženské odbojové skupiny Zla Mavka, která působí v jednom z měst pod ruskou kontrolou, popsala život pod okupací jako neustálý strach a napětí. Přesto se nevzdává. „Lidé tu zůstávají, protože nevěří, že zlo může vyhrát. Pořád doufají, že okupace skončí,“ vysvětlila pro CNN.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem

Napětí mezi Ruskem a Evropou se přelévá i pod hladinu moře. Nejde o oficiální válku, ale série podezřelých incidentů naznačuje, že podmořská infrastruktura — především internetové a elektrické kabely — se stává novou frontou konfliktu. Evropské státy čelí rostoucím obavám z ruských sabotáží, které sice zatím nezpůsobily masové výpadky, ale poukazují na zranitelnost kritické infrastruktury. 

včera

Velikonoční předpověď počasí se zlepšuje, potvrzuje nejnovější pohled

Velikonoční počasí nakonec může být lepší, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy