Pašeráků lidí je nejvíce od roku 2015. Většinou pochází z Evropy

Počet migrantů putujících do Evropy přes Středozemní moře v loňském roce klesl. Podle údajů agentury EU pro vymáhání evropského práva Europol se však výrazně zvedl počet pašeráků – v jeho databázích má zaznamenáno 65 000 podezřelých pašeráků.

V září 2015, v době vrcholu migrační krize, Europol vedl záznamy o 30 000 podezřelých pašerácích. Na konci roku 2016 byl počet okolo 55 000 lidí. Že pašeráctví lidí je lukrativní byznys, dosvědčil nárůst o dalších 10 000 v roce v roce 2017.

63% těchto pašeráků pochází národnostně z Evropy, z toho 45% je z balkánských zemí. 14% pochází z Blízkého východu, 13% z Afriky, 9% z východní Asie a jedno 1% z USA.

Fabrice Leggeri, šéf agentury EU pro hranice Frontex, též se zmínil o stále větším počtu pašeráckých aktivit, zvláště v oblasti západního Balkánu. Pašeráky označil za více „flexibilní“. Nová, Itálií vedená pobřežní operace Frontexu zvaná Themis táhnoucí se od západní strany Sardinie až po Jaderské moře, má snížit počet pašeráckých aktivit.

Mezi největší námořní projekty EU patří operace Sofia, sestávající z flotily vojenských lodí, jejímž úkolem je potlačit pašeráky z Libye. Sofia od roku 2015 zadržela 137 podezřelých pašeráků a obchodníků s lidmi a neutralizovala 537 plavidel.

Pokles příchozích do Evropy byl z významné části zajištěn italskou dohodou s Libyí o zadržení migrantů. Podle Leggeriho ale k snížení počtu migrantů došlo i díky tomu, že libyjské pašerácké sítě nebyly schopné operovat tak volně jako v Libyi.

Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona by EU a Libye měli více sdílet informace ve svém boji proti pašeráckých gangům. Europol od minulého roku funguje pod právním rámcem omezujícím informace, které může sdílet s zeměmi mimo EU.

Většímu propojení s Libyí brání její problematický postoj směrem k migrantům. Humanitární pracovníci poukazují na hrozivé podmínky, kterým jsou zde uprchlíci vystavěni. Robert Crepinko, ředitel centra Europolu pro boj proti pašování migrantů, tvrdí, že pokud nebudou tyto humanitární záležitosti náležitě adresovány ze strany afrických vlád, nelze přistoupit k další spolupráci.

Nicméně, agentura zmínila nedávné úspěchy ve spolupráci, včetně uskutečnění rozpadu gangu, který posílal mladé nigerijské ženy do španělských měst, kde prostituovaly. Libye poté oznámila zatčení 205 osob včetně příslušníků libyjských bezpečnostních služeb a členů afrických zemí, kteří se zabývali pašováním lidí.

Libye zůstává hlavním místem, odkud lidé ze severoafrického pobřeží cestují do Evropy. Následuje Tunisko, odkud odchází asi 20% všech těchto migrantů. V opačném směru jsou do Libye pašovány zbraně ze Srbska, případně i ropné zásilky registrované na Maltskou firmu, jak ukázala zpráva Rady bezpečnosti OSN.

Vincent Cochetel, zvláštní vyslanec OSN pro uprchlíky, napomáhají peníze získaných z těchto činností milicím napojeným na pašování lidí v Libyi. Podle něj by EU měla následovat příkladu amerického ministerstva financí, které na pašeráky paliv ukládá tvrdé sankce a nechává zmrazit majetky participujících společností.

Eugenio Ambrosi, šéf Evropské kanceláře Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) tvrdí, že EU se až příliš zaměřuje na uzavření hranic a opomíjí nutnost bojovat s tím sektorem trhu v Evropě, který využívá obchodu s lidmi.

Podle britské Národní kriminální agentury v Británii došlo v roce 2017 k nárůstu počtu obětí obchodu s lidmi a moderního otroctví o 35%. Z 5 145 podezřelých obětí ze 116 zemí, 2 118 bylo nezletilých. Většina případů zahrnovala nucenou práci nebo sexuální zneužívání. Poprvé byly britští občané největší národní skupinou.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci migrace Frontex Europol

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy