Jerevan se bouří proti novému premiérovi: Bitka před parlamentem, kolaps dopravy

Jerevan - V centru Jerevanu dnes propukly potyčky mezi policií a odpůrci jmenování bývalého arménského prezidenta Serže Sargsjana novým premiérem. "Tisíce opozičníků se pokusily proniknout skrz policejní kordon na Bagramjanově třídě v Jerevanu, aby se dostaly do sídla parlamentu," uvedla agentura TASS.

Demonstranty vede opoziční poslanec Nikol Pašinjan. "Já a moji kolegové poslanci chceme do práce - a ostatní lidé půjdou se mnou," prohlásil Pašinjan před kordonem, bránícím demonstrantům v přístupu k parlamentu. Policie požadavek odmítla jako provokaci a demonstranti se poté rozhodli dostat se přes policisty silou, což vyvolalo potyčky, uvedl TASS.

"Nezapomínejte, že policisté jsou naši bratři. Nemáme v rukou kamení, ani zbraně, jdeme pokojně," nabádal Pašinjan podle agentury Interfax demonstranty, než se pokusili projít skrz policejní kordon. Do parlamentu jim podle Interfaxu zbývá asi 150 metrů.

Protest začal již ráno pokusem zablokovat dopravu v Jerevanu. "Lidé si lehají na asfalt, nepouštějí vozidla, včetně hromadné dopravy," vylíčil zpravodaj ruské agentury. "Doprava v centru města byla téměř zastavena," dodal. Poté ale policisté "začali čistit hlavní ulice od demonstrantů".

Policisté si při zásahu podle serveru Kavkazskij uzel počínali umírněně, což politologové objasňují obavami úřadů, aby se neopakovaly události z března 2008, kdy si potlačení pouličních protestů vyžádalo desítku mrtvých.

Policie přehradila demonstrantům přístupy k sídlu parlamentu, kde mají poslanci vládní strany dnes oficiálně Sargsjana navrhnout na premiéra. Vzhledem k přechodu země z prezidentského na parlamentní systém se v rukou nového šéfa vlády soustředí výkonná moc. Hlasovat o novém premiérovi má parlament v úterý.

V neděli vůdce protestů Pašinjan vyzval obyvatele Jerevanu k masovým akcím občanské neposlušnosti, zejména zablokování ulic, mostů, k vyřazení metra z provozu i vyprázdnění bankovních účtů, připomněl Interfax.

V Arménii 9. dubna převzal funkci nový prezident Armen Sarkisjan a dosavadní vláda premiéra Karena Karapetjana podala demisi. Současně dosavadní prezident Sargsjan ukončil svůj druhý pětiletý mandát. Kandidovat potřetí mu ústava nedovolovala.

Sargsjana, jehož Republikánská strana má většinu v parlamentu, opozice obviňuje, že přechod na nový systém vládnutí prosadil s cílem udržet se po vypršení prezidentského mandátu u moci. Nový premiér má být zvolen tento týden, vládu má po jmenování sestavit do pěti dnů.

Arménie je jednou z nejchudších zemí bývalého Sovětského svazu. Je silně závislá na pomoci a investicích z Ruska, které má v zemi vojenskou základnu. Země s necelými třemi miliony obyvatel vede mnohaletý spor se sousedním Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. Ázerbájdžánský region osídlený Armény obsadily arménské jednotky a území se v polovině 90. let jednostranně odtrhlo od Ázerbájdžánu. Konflikt se navzdory mezinárodnímu úsilí dodnes nepodařilo urovnat.

Související

Více souvisejících

arménie Serž Sargsjan

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy