Panama Papers: Gangsteři z Ukrajiny investovali peníze do bytů v Londýně

Londýn - Zločinecký gang z ukrajinského přístavního města Oděsa, jehož členem byl i současný oděský starosta, ve své vlasti stíhaný, využíval firmy v britských daňových rájích, aby tajně investoval miliony liber do luxusních bytů v nejlepších londýnských čtvrtích. Uvedla to dnes na svém webu britská stanice BBC s tím, že k odhalení jí napomohly i úniky údajů z takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers).

Jeden ze zmíněných bytů stál 12,5 milionu liber (asi 363 milionů Kč). Zakoupila jej podle stanice dcera vůdce gangu, přezdívaného Kmotr z Oděsy, která figuruje v britské metropoli jako majitelka tří bytů na jedné z nejdražších adres. Není jasné, jak si to začínající filmařka mohla dovolit.

Gang z Oděsy, těšící se na Ukrajině pověsti jednoho z nejvíce zkorumpovaných míst, peníze vydělal původně v ropném průmyslu. Do hledáčku policie se dostal na konci 90. let kvůli podezření z pašování drog a zbraní. V chaosu po zhroucení Sovětského svazu se gangsteři rozptýlili po Evropě. Jako základnu využívali Itálii.

"Ale šla po nich policie. Po čtyři roky specialisté na potírání mafie sledovali jejich pohyby po celém kontinentu. Odposlouchávali jejich telefony. A z toho, co říkali, běhal policistům mráz po zádech," vylíčila BBC. "Popisovali obzvlášť kruté vraždy: 'Mlátil jsem ho do hlavy, dokud jsem ji neprolomil.' 'Zabil jsem ho mnoha ranami.'," citovala slova zločinců komisařka Nunzia Savinoová z italské policie. "Mimořádně si potrpěli na násilí," dodala.

Gang byl podle policistky přísně zorganizován a každý člen měl svou roli. Patřil k němu Alexander Angert, zvaný Kmotr z Oděsy, který si odpykal trest za vraždu, "ozbrojený a násilnický" Nikolaj Fomičev, zatímco Gennadij Truchanov, nynější starosta Oděsy, měl na starosti výcvik boje muže proti muži i výcvik odstřelovačů.

Navzdory důkazům z odposlechů nebyla většina členů gangu nikdy obviněna, protože zločiny nespáchali v Itálii. Truchanov se vrátil do Oděsy, aby se vrhl na politiku. Angert se usadil v Londýně. Fomičev se přestěhoval asi do Belgie.

Stejně jako mnoho jiných investorů, usilujících o solidní návratnost svého kapitálu, gangsteři spatřovali slibné příležitosti na londýnském trhu nemovitostí. Nevnesli svá jména do veřejně dostupných dokumentů, ale využili firem zaregistrovaných na Britských Panenských ostrovech, kde bylo možné být anonymním vlastníkem. V roce 2001 další společnost z ostrovů a s anonymním vlastníkem Matelot Real Estate Incorporated zaplatila více než jeden milion liber za byt v novostavbě na břehu Temže, který prodala v roce 2006. Až kvůli úniku údajů z tzv. Panamským dokumentů se přišlo na to, že majitelem Matelotu byl Fomičev, podobně jako se ukázalo, že další dva byty vlastní jiná firma z ostrovů spojená s gangem. Fomičevovo jméno se vyskytuje i v souvislosti s dalšími nemovitostmi, které nakonec odkoupila začínající filmařka Aňa Angertová.

Případ "určitě dává důvody pro podezření, že dochází k praní peněz," uvedl šéf kriminalistů Donald Toon. Nyní je podle něj nutné z materiálů vytřídit důkazy použitelné před soudem.

Truchanov čelí stíhání ve své vlasti. Obvinění ze zpronevěry městských peněz odmítá, stejně jako údaje z tzv. Panamských dokumentů. Prý to jsou všechno lži a falešné informace, které mají pošpinit jeho čest a pověst.

Nevládní organizace Transparency International, která pomáhala s vyšetřováním, tvrdí, že prát peníze v Británii je pro zločince ze světa příliš snadné. Úřady ujišťují o odhodlání tyto praktiky zatrhnout.

Související

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Více souvisejících

Londýn Ukrajina krimi Panama Papers

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy