Moskva zneužila záběry z natáčení filmu. Chtěla dokázat, že chemický útok v Dúmě zinscenovali povstalci

Damašek - Ruská státní televize lživě prezentovala zákulisní fotografie štábu z natáčení mého filmu z roku 2016 jako údajný důkaz toho, že videa lidí vystavených chemikáliím při útoku na syrské město Dúmá ve východní Ghútě zinscenovali povstalci. V rozhovoru pro agenturu AP to řekl syrský režisér Humám Husarí. Reportáž ruské televize označil za "zoufalý a trapný pokus popřít útok na Dúmu, který se očividně stal".

Reportáže ruských televizí Rossija 1 a Pervyj kanal z 22. dubna podporují tvrzení Moskvy a Damašku, že žádné chemické zbraně v Dúmě použity nebyly. Reportéři mimo jiné uvádějí, že ve snaze démonizovat režim Bašára Asada vznikají v Sýrii inscenovaná videa o chemických útocích, což například dokládají fotografiemi filmového štábu, který podobné záběry připravoval.

Ruské televize ale podle Husarího použily zákulisní snímky, které byly pořízeny při natáčení jeho filmu v roce 2016. Na fotografiích je zachycen štáb včetně Husarího natáčející herce. V rozhovoru pro agenturu AP mladý syrský režisér řekl, že jeho film, na kterém stále pracuje, nese název Chemikálie a je fiktivním krátkým dramatem na motivy chemického útoku ve východní Ghútě v roce 2013.

Dúmá se 7. dubna letošního roku stala terčem údajného chemického útoku, který si vyžádal přes 40 životů a který opoziční síly a Západ připisují syrské vládě prezidenta Bašára Asada. Damašek stejně jako jeho spojenec Moskva obvinění z útoku odmítají.

Spojené státy, Británie a Francie reagovaly koordinovaným vojenským úderem na syrské cíle, které podle západních zemí sloužily ke zpracovávání a dalšímu skladování chemických zbraní. Nikdo při náletech nezemřel. Damašek a Moskva nálety ale označily za agresi vůči svrchovanému státu.

Experti z Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), kteří byli pověřeni hledáním chemických stop, v Dúmě o víkendu odebrali první vzorky a dnes druhé. Laboratorní analýza má odhalit, zda byly chemické zbraně použity. OPCW nicméně není pověřena rozhodnout o tom, kdo je za případný chemický útok zodpovědný.

Související

Více souvisejících

Rusko Sýrie Chemické zbraně

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy