Co hrozí Moskvě kvůli fotbalovému MS? Díra v rozpočtu a stagnace

Moskva - Je pořádání velkých sportovních akcí jako jsou fotbalová MS nebo olympijské hry pro dané město výhrou nebo spíše prokletím? V historii najdeme příklady obojího. I když se zdá, že počet měst která na pořadatelství doplatily, je výrazně vyšší.

V první řadě je potřeba si uvědomit, že pořadatelství takové akce je velmi nákladná záležitost. Rusové s tím mají bohaté zkušenosti, jelikož je již příští měsíc čeká zahájení fotbalového MS, které se letos koná na jejich půdě. Za vybudování dvanácti stadionů v jedenácti městech přitom ruská vláda zaplatila přes 11 miliard dolarů.

Vyplatí se ale pořádání takové akce? Mark Wilson, jenž má zkušenosti s pořádáním mnoha velkých sportovních událostí včetně například Tour de France nebo Australian Open, ve svém komentáři pro server Newseek tvrdí, že ne.

Pořadatelské město většinou pořádáním velké události sleduje dva cíle. Jednak se snaží šířit svoje dobré jméno napříč světem a zhodnocovat tak svoji značku. Zároveň se pokouší díky masivní výstavbě, jež s sebou pořadatelství nese, zlepšit městskou infrastrukturu a postavit nové budovy. Zatímco prvního úkolu se většinou dosáhnout podaří, s druhým je to už horší.

Jistě že v pořádajících městech vyrostou nové stadiony, bazény, hotely nebo sjezdovky. Ty ale často vznikají na úkor jiných staveb, jež by místním obyvatelům přinesly mnohem větší přidanou hodnotu. Častokrát se stane, že město, jenž se stane pořadatelem velké sportovní akce, musí zcela překopat plán rozvoje a staví několik let budovy, které vlastně nutně nepotřebuje. V poslední době to byl případ například Brazílie nebo Jihoafrické republiky, jenž hostily fotbalové MS v roce 2014 respektive 2010.

Jen málokdy se tak stane, že by pořádání velkých sportovních událostí opravdu splnilo očekávání, která vůči němu místní obyvatelé mají. Tento fenomén je již veřejně známý a vede k tomu, že města ztratila v poslední době o pořadatelství zájem. Málokdo chce kvůli měsíci slávy "zaplevelit" své město stadiony, pro něž nebude mít po skončení akce žádné využití.

Ale v historii najedeme i příklady úspěšných hostitelských projektů. Jsou jim například fotbalové MS 1998 ve Francii, stejná událost pořádaná v roce 2006 v Německu nebo olympijské hry v americkém Los Angeles z roku 1984. Šlo o akce jež byly realizovány méně megalomanským způsobem a s důrazem na následnou udržitelnost. Los Angeles se v současnosti chystá na pořádání olympijských her v roce 2028. Uvidíme, jestli se mu podaří napravit reputaci organizátorských měst.

Související

Ilustrační foto

Z fotbalového mistrovství v Rusku se nevrátilo 5000 cizinců. Kam se poděli?

Z cizinců, kteří přijeli loni v létě do Ruska na mistrovství světa ve fotbale jich v zemi stále pobývá ještě více než 5000, a to nelegálně. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo vnitra, aniž upřesnilo, odkud pocházejí. K cestě do Ruska tito cizinci využili průkaz fanouška, takže nepotřebovali víza do cestovního pasu.
Zatím posledními mistry světa jsou Francouzi. Titul získali loni v Rusku

Bude se příští fotbalové MS konat jenom v Kataru? Šéf FIFA uvažuje o dalších pořadatelích

Curych - Fotbalové mistrovství světa, jež se má v roce 2022 konat v Kataru, vyvolává u veřejnosti další emoce. Zapříčinil se o to samotný prezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianni Infantino, který se ve středu nechal slyšet, že vedle toho, že by se tohoto šampionátu, u nějž už samotná volba pořadatele vyvolala pochybnosti, mělo zúčastnit místo dosavadních 32 mužstev hned 48, by se mohl konat nejen v Kataru, ale i v dalších zemích Perského zálivu. Mohlo by to tak podle Infantina pomoci ve vybudování míru v této části světa.

Více souvisejících

fotbalové mistrovství světa (FIFA World Cup) společnost města Moskva peníze

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody dnes podléhají zákonu. Zákaz bude platit i na podzim

Dnes je Den vítězství, státní svátek, při kterém si připomínáme konec druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Na mnoha místech probíhají pietní akce, zatímco obchody zejí prázdnotou. Může za to zákon, který v Česku platí už téměř dekádu. 

včera

Andrij Sybiha

Rusové nedodržují Putinovo přehlídkové příměří, tvrdí Kyjev

Rusové nedodržují aktuální příměří, které vyhlásil jejich prezident Vladimir Putin, konstatoval ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha. Odvolává se na informace od velení ukrajinské armády. Podle vojáků byl klid zbraní porušen ve více než sedmi stovkách případů. 

včera

včera

včera

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Rulík a spol. přivítají v národním týmu Nečase. Prošel prohlídkou a Colorado ho uvolnilo

Další velká posila českého hokejového národního týmu je na obzoru. Trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem už pro něj s předstihem nechal volné místo na soupisce, jelikož doufal, že všechno s jeho příletem na světový šampionát do Dánska dobře dopadne. Muselo se však čekat na to, jak dopadne lékařská prohlídka. O kom je řeč? O útočníkovi Colorada Martinu Nečasovi, který nakonec prohlídkou prošel bez problémů a vedení Colorada ho uvolnilo.

včera

5 mýtů o online nebankovních půjčkách

5 mýtů o online nebankovních půjčkách

Porouchaná pračka, rozbitý počítač, oprava auta… Nečekané situace, které vám mohou udělat nepříjemný vítr v peněžence. Nejen tyto události můžete vyřešit půjčkou, kterou vám poskytne bankovní či nebankovní společnost. Nebankovní půjčky mnoho lidí volí jako alternativu k bankovním produktům. Vyhovuje jim, že mnohdy lépe odpovídají jejich nárokům a požadavkům. S nebankovními půjčkami se pojí řada negativních předsudků, které ale nemusí být pravdivé.

včera

včera

Jiří Bartoška na KVIFF 2024.

Zemřel Jiří Bartoška

Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy. 

včera

Politici a další si na Vítkově připomněli výročí konce války

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti

Před osmdesáti lety kapitulovaly poslední německé jednotky na území tehdejšího Československa. Tím definitivně skončila druhá světová válka v Evropě, nejničivější konflikt v dějinách našeho kontinentu. Výročí této události není jen historickou připomínkou, nýbrž výzvou k tomu, abychom znovu a znovu promýšleli význam porážky nacismu a cenu svobody, kterou tehdy naši předkové vybojovali.

včera

včera

včera

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války.

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů

Začátek května roku 1945 se nesl ve znamení osvobozování nacisty obsazených území, ale také masového vraždění. Němci se nehodlali lehce vzdát, a tak v samém závěru druhé světové války došlo na našem území k několika masakrům, při nichž byly umučeny a zabity stovky Čechů.

včera

Petr Fiala

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.

včera

včera

7. května 2025 21:40

7. května 2025 21:14

Fico si stěžuje, že nestihne oslavy v Moskvě. Pobaltí mu zakázalo přelet do Ruska

Cesta slovenského premiéra Roberta Fica na oslavy Dne vítězství do Moskvy čelí vážným komplikacím. Estonsko a Lotyšsko oficiálně zakázaly přelet slovenského vládního speciálu přes svůj vzdušný prostor. Litva se podle informací médií rozhodla stejně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy