Nejhorší stránky Ruska? Svět se má brzy na co těšit, varuje profesor

NÁZOR - Za měsíc začne v Moskvě mistrovství světa ve fotbalu, které na čtyři týdny přinese do 11 měst skandování a mávání vlajkami, připomíná politolog Jules Boykoff v komentáři pro server Los Angeles Times. Profesor z Pacific University in Oregon ovšem varuje, že přehlídka nejpopulárnějšího sportu světa se tentokrát uskuteční v Putinově Rusku.

Rasismus, antisemitismus, homofobie

Obecně se soudí, že pod Putinovým dohledem poběží fotbalový šampionát jako hodinky, konstatuje expert. Odkazuje na slova někdejšího generálního tajemníka FIFA Jeromeho Vackea z roku 2013, že méně demokracie je občas pro organizaci mistrovství světa lepší a silná hlava státu, která dokáže rozhodovat, jako například Putin, ulehčuje organizátorům práci  

"Putinovo Rusko se Valckemu může zdát jako ideální místo, ale pro mnoho dalších pozorovatelů tak ideální není," poukazuje politolog. Vysvětluje, že v Rusku funguje vitální subkultura fotbalových hooligans, která odráží jedovatý mix četných ismů, včetně agresivního rasismu a antisemitismu, navíc v roce 2013 se homofobie stala federálním zákonem, když Rusko zakázalo "homosexuální propagandu" zaměřenou na mladistvé.

Političtí oponenti Putina jsou také pravidelně biti a zatýkáni a navzdory tvrzení FIFA, že šampionát ukáže "čestnost fotbalu", existuje velká šance, že tentokrát vynese na světlo nejhorší stránky Ruska - netoleranci, xenofobii a ultranacionalismus, tvrdí Boykoff. Připouští, že podle FIFA ovšem k ničemu takovému nedojde a Ruská fotbalová unie dokonce najala protirasistického "inspektora" Alexeje Smertina, který například ujistil, že na stadionech budou moci beztrestně vlát duhové vlajky homosexuálů.

Smertin si na druhou stranu zřejmě myslí, že jeho práce je zbytečná, protože dle jeho vyjádření v Rusku žádný rasismus není a neexistuje, poukazuje politolog. "Rasismus v Rusku je jako móda...přichází z ciziny, z jiných zemí. Nikdy předtím zde nebyl. Před deseti lety někteří fanoušci možná házeli na černochy banány, ale to byla jen zábava," cituje Smertinova slova. Připomíná ovšem, že tato "zábava" nikdy nepřestala a minulý měsíc byly dva ruské fotbalové týmy, včetně mistrovského Spartaku Moskva, penalizovány, jelikož jejich příznivci adresovali černým hráčům opičí skřeky a skandovali nacistická hesla.    

Během březnového přátelského mezinárodního utkání mezi Ruskem a Francií v Petrohradě mířily opičí skřeky na francouzské fotbalisty Paula Pogbu a Ousnamea Dembeleho, poukazuje odborník. Doplňuje, že Spartak Moskva musel odehrát následující zápas na prázdném stadionu a FIFA udělila v dubnu Ruské fotbalové unii pokutu, byť ve směšné výši 30 tisíc dolarů. Smertin na to reagoval uraženě, připomíná expert. Odkazuje na jeho prohlášení, že špatné vztahy mezi Západem a Moskvou vrhají neoprávněnou pozornost na problém, který mají všechny země, přičemž Rusko nemůže politickou situaci ignorovat.

Rusko nemělo pořadatelství nikdy získat

Aktivity hooligans monitoruje londýnská organizace Fare Network, jejíž ředitel Piara Powar varuje, že mezi ruskými fotbalovými fanoušky má krajně pravicový násilný aktivismus dlouhou historii, poukazuje akademik. Připomíná, že organizace zdokumentovala jen v sezóně 2016-17 na devět desítek incidentů, většinou kódované projevy netolerance, například oblečení a vlajky zdobené nacistickou číselnou šifrou 88, keltskými kříži, runami či heslem SS "mou ctí je věrnost".

"Incident s Francií nebyl anomálií. V roce 2017 evropští fotbaloví činitelé potrestali ruský klub Zenit Petrohrad, protože jeho fanoušci mávali vlajkou oslavující Ratko Mladiće, bosenského Srba usvědčeného z válečných zločinů," píše profesor. Doplňuje, že před zápasem Konfederačního poháru mezi Kamerunem a Německem, který se hrál loni v ruském Soči, si místní natřeli tváře na černo a pochodovali ulicemi, zatímco Fare Network před mistrovstvím světa vydala doporučení fanouškům z řad etnických menšin, aby si v Rusku dávali pozor.

V nebezpečí, jehož míra se odvíjí od města a denní doby, se mohou ocitnout i homosexuální fanoušci, pokud se na ulici budou držet za ruce, jelikož dle Powarových slov gayům v Rusku patří místo v ústraní a podzemí, uvádí Boykoff. Poukazuje, že začátkem května se objevily zprávy, že veřejnou bezpečnost na šampionátu mají zajišťovat prokremelské kozácké milice, které tento měsíc napadaly aktivisty na protiputinovských demonstracích v Moskvě a během olympijských her v Soči v roce 2014 byli jejich příslušníci zachyceni, jak mlátí protestující členky politického uměleckého uskupení Pussy Riot.

FIFA přijala politiku beroucí v potaz lidská práva až v roce 2017, přičemž tyto principy  začne uplatňovat vůči světovým šampionátům teprve v roce 2026, tudíž se vyhnou jak turnaji v Rusku, tak tomu následujícímu v Kataru, který je za porušování lidských práv rovněž kritizován, připomíná profesor. Odkazuje na slova představitelky organizace Human Rights Watch Minky Wordenové z loňského podzimu, která obvinila FIFA, že namísto skutečného posunu v otázce lidských práv pouze vydává nové a nové publikace.

"Je férové podotknout, že rasismus, antisemitismus, islamofobie a nacionalismus jsou na vzestupu všude a nemělo by nás překvapovat, že je pozorujeme mezi fotbalovými fanoušky. To patrně obzvlášť platí v Rusku," konstatuje Boykoff. Zdůrazňuje, že FIFA z uvedených důvodů bude zodpovědná za veškeré násilí a netoleranci, které se objeví, jelikož v první řadě neměla pořádání šampionátu nikdy přidělit Rusku.     

Související

Ilustrační foto

Z fotbalového mistrovství v Rusku se nevrátilo 5000 cizinců. Kam se poděli?

Z cizinců, kteří přijeli loni v létě do Ruska na mistrovství světa ve fotbale jich v zemi stále pobývá ještě více než 5000, a to nelegálně. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo vnitra, aniž upřesnilo, odkud pocházejí. K cestě do Ruska tito cizinci využili průkaz fanouška, takže nepotřebovali víza do cestovního pasu.
Zatím posledními mistry světa jsou Francouzi. Titul získali loni v Rusku

Bude se příští fotbalové MS konat jenom v Kataru? Šéf FIFA uvažuje o dalších pořadatelích

Curych - Fotbalové mistrovství světa, jež se má v roce 2022 konat v Kataru, vyvolává u veřejnosti další emoce. Zapříčinil se o to samotný prezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianni Infantino, který se ve středu nechal slyšet, že vedle toho, že by se tohoto šampionátu, u nějž už samotná volba pořadatele vyvolala pochybnosti, mělo zúčastnit místo dosavadních 32 mužstev hned 48, by se mohl konat nejen v Kataru, ale i v dalších zemích Perského zálivu. Mohlo by to tak podle Infantina pomoci ve vybudování míru v této části světa.

Více souvisejících

fotbalové mistrovství světa (FIFA World Cup) Rusko nacionalismus xenofobie rasismus

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 29 minutami

před 57 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala

Maia Sanduová obhájila mandát moldavské prezidentky, což mnozí v Evropě vnímají jako významný krok k posílení demokratického a proevropského směřování Moldavska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy