Nejhorší stránky Ruska? Svět se má brzy na co těšit, varuje profesor

NÁZOR - Za měsíc začne v Moskvě mistrovství světa ve fotbalu, které na čtyři týdny přinese do 11 měst skandování a mávání vlajkami, připomíná politolog Jules Boykoff v komentáři pro server Los Angeles Times. Profesor z Pacific University in Oregon ovšem varuje, že přehlídka nejpopulárnějšího sportu světa se tentokrát uskuteční v Putinově Rusku.

Rasismus, antisemitismus, homofobie

Obecně se soudí, že pod Putinovým dohledem poběží fotbalový šampionát jako hodinky, konstatuje expert. Odkazuje na slova někdejšího generálního tajemníka FIFA Jeromeho Vackea z roku 2013, že méně demokracie je občas pro organizaci mistrovství světa lepší a silná hlava státu, která dokáže rozhodovat, jako například Putin, ulehčuje organizátorům práci  

"Putinovo Rusko se Valckemu může zdát jako ideální místo, ale pro mnoho dalších pozorovatelů tak ideální není," poukazuje politolog. Vysvětluje, že v Rusku funguje vitální subkultura fotbalových hooligans, která odráží jedovatý mix četných ismů, včetně agresivního rasismu a antisemitismu, navíc v roce 2013 se homofobie stala federálním zákonem, když Rusko zakázalo "homosexuální propagandu" zaměřenou na mladistvé.

Političtí oponenti Putina jsou také pravidelně biti a zatýkáni a navzdory tvrzení FIFA, že šampionát ukáže "čestnost fotbalu", existuje velká šance, že tentokrát vynese na světlo nejhorší stránky Ruska - netoleranci, xenofobii a ultranacionalismus, tvrdí Boykoff. Připouští, že podle FIFA ovšem k ničemu takovému nedojde a Ruská fotbalová unie dokonce najala protirasistického "inspektora" Alexeje Smertina, který například ujistil, že na stadionech budou moci beztrestně vlát duhové vlajky homosexuálů.

Smertin si na druhou stranu zřejmě myslí, že jeho práce je zbytečná, protože dle jeho vyjádření v Rusku žádný rasismus není a neexistuje, poukazuje politolog. "Rasismus v Rusku je jako móda...přichází z ciziny, z jiných zemí. Nikdy předtím zde nebyl. Před deseti lety někteří fanoušci možná házeli na černochy banány, ale to byla jen zábava," cituje Smertinova slova. Připomíná ovšem, že tato "zábava" nikdy nepřestala a minulý měsíc byly dva ruské fotbalové týmy, včetně mistrovského Spartaku Moskva, penalizovány, jelikož jejich příznivci adresovali černým hráčům opičí skřeky a skandovali nacistická hesla.    

Během březnového přátelského mezinárodního utkání mezi Ruskem a Francií v Petrohradě mířily opičí skřeky na francouzské fotbalisty Paula Pogbu a Ousnamea Dembeleho, poukazuje odborník. Doplňuje, že Spartak Moskva musel odehrát následující zápas na prázdném stadionu a FIFA udělila v dubnu Ruské fotbalové unii pokutu, byť ve směšné výši 30 tisíc dolarů. Smertin na to reagoval uraženě, připomíná expert. Odkazuje na jeho prohlášení, že špatné vztahy mezi Západem a Moskvou vrhají neoprávněnou pozornost na problém, který mají všechny země, přičemž Rusko nemůže politickou situaci ignorovat.

Rusko nemělo pořadatelství nikdy získat

Aktivity hooligans monitoruje londýnská organizace Fare Network, jejíž ředitel Piara Powar varuje, že mezi ruskými fotbalovými fanoušky má krajně pravicový násilný aktivismus dlouhou historii, poukazuje akademik. Připomíná, že organizace zdokumentovala jen v sezóně 2016-17 na devět desítek incidentů, většinou kódované projevy netolerance, například oblečení a vlajky zdobené nacistickou číselnou šifrou 88, keltskými kříži, runami či heslem SS "mou ctí je věrnost".

"Incident s Francií nebyl anomálií. V roce 2017 evropští fotbaloví činitelé potrestali ruský klub Zenit Petrohrad, protože jeho fanoušci mávali vlajkou oslavující Ratko Mladiće, bosenského Srba usvědčeného z válečných zločinů," píše profesor. Doplňuje, že před zápasem Konfederačního poháru mezi Kamerunem a Německem, který se hrál loni v ruském Soči, si místní natřeli tváře na černo a pochodovali ulicemi, zatímco Fare Network před mistrovstvím světa vydala doporučení fanouškům z řad etnických menšin, aby si v Rusku dávali pozor.

V nebezpečí, jehož míra se odvíjí od města a denní doby, se mohou ocitnout i homosexuální fanoušci, pokud se na ulici budou držet za ruce, jelikož dle Powarových slov gayům v Rusku patří místo v ústraní a podzemí, uvádí Boykoff. Poukazuje, že začátkem května se objevily zprávy, že veřejnou bezpečnost na šampionátu mají zajišťovat prokremelské kozácké milice, které tento měsíc napadaly aktivisty na protiputinovských demonstracích v Moskvě a během olympijských her v Soči v roce 2014 byli jejich příslušníci zachyceni, jak mlátí protestující členky politického uměleckého uskupení Pussy Riot.

FIFA přijala politiku beroucí v potaz lidská práva až v roce 2017, přičemž tyto principy  začne uplatňovat vůči světovým šampionátům teprve v roce 2026, tudíž se vyhnou jak turnaji v Rusku, tak tomu následujícímu v Kataru, který je za porušování lidských práv rovněž kritizován, připomíná profesor. Odkazuje na slova představitelky organizace Human Rights Watch Minky Wordenové z loňského podzimu, která obvinila FIFA, že namísto skutečného posunu v otázce lidských práv pouze vydává nové a nové publikace.

"Je férové podotknout, že rasismus, antisemitismus, islamofobie a nacionalismus jsou na vzestupu všude a nemělo by nás překvapovat, že je pozorujeme mezi fotbalovými fanoušky. To patrně obzvlášť platí v Rusku," konstatuje Boykoff. Zdůrazňuje, že FIFA z uvedených důvodů bude zodpovědná za veškeré násilí a netoleranci, které se objeví, jelikož v první řadě neměla pořádání šampionátu nikdy přidělit Rusku.     

Související

Ilustrační foto

Z fotbalového mistrovství v Rusku se nevrátilo 5000 cizinců. Kam se poděli?

Z cizinců, kteří přijeli loni v létě do Ruska na mistrovství světa ve fotbale jich v zemi stále pobývá ještě více než 5000, a to nelegálně. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo vnitra, aniž upřesnilo, odkud pocházejí. K cestě do Ruska tito cizinci využili průkaz fanouška, takže nepotřebovali víza do cestovního pasu.
Zatím posledními mistry světa jsou Francouzi. Titul získali loni v Rusku

Bude se příští fotbalové MS konat jenom v Kataru? Šéf FIFA uvažuje o dalších pořadatelích

Curych - Fotbalové mistrovství světa, jež se má v roce 2022 konat v Kataru, vyvolává u veřejnosti další emoce. Zapříčinil se o to samotný prezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianni Infantino, který se ve středu nechal slyšet, že vedle toho, že by se tohoto šampionátu, u nějž už samotná volba pořadatele vyvolala pochybnosti, mělo zúčastnit místo dosavadních 32 mužstev hned 48, by se mohl konat nejen v Kataru, ale i v dalších zemích Perského zálivu. Mohlo by to tak podle Infantina pomoci ve vybudování míru v této části světa.

Více souvisejících

fotbalové mistrovství světa (FIFA World Cup) Rusko nacionalismus xenofobie rasismus

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 13 minutami

před 40 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace

Východní polovinu Česka v těchto chvílích zasypává sníh, pokud se tedy vyplnily předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pomyslným viníkem je tlaková níže, která dokonce dostala vlastní jméno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy