NÁZOR - Za měsíc začne v Moskvě mistrovství světa ve fotbalu, které na čtyři týdny přinese do 11 měst skandování a mávání vlajkami, připomíná politolog Jules Boykoff v komentáři pro server Los Angeles Times. Profesor z Pacific University in Oregon ovšem varuje, že přehlídka nejpopulárnějšího sportu světa se tentokrát uskuteční v Putinově Rusku.
Rasismus, antisemitismus, homofobie
Obecně se soudí, že pod Putinovým dohledem poběží fotbalový šampionát jako hodinky, konstatuje expert. Odkazuje na slova někdejšího generálního tajemníka FIFA Jeromeho Vackea z roku 2013, že méně demokracie je občas pro organizaci mistrovství světa lepší a silná hlava státu, která dokáže rozhodovat, jako například Putin, ulehčuje organizátorům práci
"Putinovo Rusko se Valckemu může zdát jako ideální místo, ale pro mnoho dalších pozorovatelů tak ideální není," poukazuje politolog. Vysvětluje, že v Rusku funguje vitální subkultura fotbalových hooligans, která odráží jedovatý mix četných ismů, včetně agresivního rasismu a antisemitismu, navíc v roce 2013 se homofobie stala federálním zákonem, když Rusko zakázalo "homosexuální propagandu" zaměřenou na mladistvé.
Političtí oponenti Putina jsou také pravidelně biti a zatýkáni a navzdory tvrzení FIFA, že šampionát ukáže "čestnost fotbalu", existuje velká šance, že tentokrát vynese na světlo nejhorší stránky Ruska - netoleranci, xenofobii a ultranacionalismus, tvrdí Boykoff. Připouští, že podle FIFA ovšem k ničemu takovému nedojde a Ruská fotbalová unie dokonce najala protirasistického "inspektora" Alexeje Smertina, který například ujistil, že na stadionech budou moci beztrestně vlát duhové vlajky homosexuálů.
Smertin si na druhou stranu zřejmě myslí, že jeho práce je zbytečná, protože dle jeho vyjádření v Rusku žádný rasismus není a neexistuje, poukazuje politolog. "Rasismus v Rusku je jako móda...přichází z ciziny, z jiných zemí. Nikdy předtím zde nebyl. Před deseti lety někteří fanoušci možná házeli na černochy banány, ale to byla jen zábava," cituje Smertinova slova. Připomíná ovšem, že tato "zábava" nikdy nepřestala a minulý měsíc byly dva ruské fotbalové týmy, včetně mistrovského Spartaku Moskva, penalizovány, jelikož jejich příznivci adresovali černým hráčům opičí skřeky a skandovali nacistická hesla.
Během březnového přátelského mezinárodního utkání mezi Ruskem a Francií v Petrohradě mířily opičí skřeky na francouzské fotbalisty Paula Pogbu a Ousnamea Dembeleho, poukazuje odborník. Doplňuje, že Spartak Moskva musel odehrát následující zápas na prázdném stadionu a FIFA udělila v dubnu Ruské fotbalové unii pokutu, byť ve směšné výši 30 tisíc dolarů. Smertin na to reagoval uraženě, připomíná expert. Odkazuje na jeho prohlášení, že špatné vztahy mezi Západem a Moskvou vrhají neoprávněnou pozornost na problém, který mají všechny země, přičemž Rusko nemůže politickou situaci ignorovat.
Rusko nemělo pořadatelství nikdy získat
Aktivity hooligans monitoruje londýnská organizace Fare Network, jejíž ředitel Piara Powar varuje, že mezi ruskými fotbalovými fanoušky má krajně pravicový násilný aktivismus dlouhou historii, poukazuje akademik. Připomíná, že organizace zdokumentovala jen v sezóně 2016-17 na devět desítek incidentů, většinou kódované projevy netolerance, například oblečení a vlajky zdobené nacistickou číselnou šifrou 88, keltskými kříži, runami či heslem SS "mou ctí je věrnost".
"Incident s Francií nebyl anomálií. V roce 2017 evropští fotbaloví činitelé potrestali ruský klub Zenit Petrohrad, protože jeho fanoušci mávali vlajkou oslavující Ratko Mladiće, bosenského Srba usvědčeného z válečných zločinů," píše profesor. Doplňuje, že před zápasem Konfederačního poháru mezi Kamerunem a Německem, který se hrál loni v ruském Soči, si místní natřeli tváře na černo a pochodovali ulicemi, zatímco Fare Network před mistrovstvím světa vydala doporučení fanouškům z řad etnických menšin, aby si v Rusku dávali pozor.
V nebezpečí, jehož míra se odvíjí od města a denní doby, se mohou ocitnout i homosexuální fanoušci, pokud se na ulici budou držet za ruce, jelikož dle Powarových slov gayům v Rusku patří místo v ústraní a podzemí, uvádí Boykoff. Poukazuje, že začátkem května se objevily zprávy, že veřejnou bezpečnost na šampionátu mají zajišťovat prokremelské kozácké milice, které tento měsíc napadaly aktivisty na protiputinovských demonstracích v Moskvě a během olympijských her v Soči v roce 2014 byli jejich příslušníci zachyceni, jak mlátí protestující členky politického uměleckého uskupení Pussy Riot.
FIFA přijala politiku beroucí v potaz lidská práva až v roce 2017, přičemž tyto principy začne uplatňovat vůči světovým šampionátům teprve v roce 2026, tudíž se vyhnou jak turnaji v Rusku, tak tomu následujícímu v Kataru, který je za porušování lidských práv rovněž kritizován, připomíná profesor. Odkazuje na slova představitelky organizace Human Rights Watch Minky Wordenové z loňského podzimu, která obvinila FIFA, že namísto skutečného posunu v otázce lidských práv pouze vydává nové a nové publikace.
"Je férové podotknout, že rasismus, antisemitismus, islamofobie a nacionalismus jsou na vzestupu všude a nemělo by nás překvapovat, že je pozorujeme mezi fotbalovými fanoušky. To patrně obzvlášť platí v Rusku," konstatuje Boykoff. Zdůrazňuje, že FIFA z uvedených důvodů bude zodpovědná za veškeré násilí a netoleranci, které se objeví, jelikož v první řadě neměla pořádání šampionátu nikdy přidělit Rusku.
Související
Z fotbalového mistrovství v Rusku se nevrátilo 5000 cizinců. Kam se poděli?
Bude se příští fotbalové MS konat jenom v Kataru? Šéf FIFA uvažuje o dalších pořadatelích
fotbalové mistrovství světa (FIFA World Cup) , Rusko , nacionalismus , xenofobie , rasismus
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 36 minutami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 1 hodinou
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 2 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 2 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 4 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 6 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 7 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 9 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 17 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera