Švédové se budou učit, jak vypadá válka. Nebojovali už 200 let

Stockholm - Švédská civilní obrana lidem příští týden rozešle brožuru s instrukcemi, jak se chovat v případě propuknutí válečného konfliktu. Příručka neuvádí, odkud by útok mohl přijít. Agentura Reuters připomíná, že země regionu jsou ve stavu zvýšené bdělosti od ruské anexe Krymu v březnu 2014.

Dvacetistránková brožura s názvem Pokud přijde krize nebo válka Švédům poradí, jak si obstarat čistou vodu, jak čelit propagandě nebo kde najít protiletecký kryt. Jde o první takovou veřejnou kampaň od dob studené války, v této skandinávské zemi nic podobného nevyšlo od roku 1961, napsal Reuters.

Příručka také švédské občany upomíná, že mají povinnost konat, je-li jejich země ohrožena. "Pokud na Švédsko zaútočí jiná země, nikdy se nevzdáme," stojí v brožurce. "Veškeré informace v tom smyslu, že je třeba přestat klást odpor, jsou falešné," zdůrazňuje text.

Úřad civilní obrany neuvádí, odkud by útok mohl přijít. "I když je Švédsko bezpečnější než většina zemí, hrozby existují," řekl novinářům šéf úřadu Dan Eliasson.

Brožurka, která míří do 4,8 milionu domácností, také varuje, že během krize by mohly rychle dojít zásoby potravin, léků a benzinu. Nabádá k vytvoření zásob ovesných vloček, konzerv s boloňskou omáčkou, lososových kuliček, sardinek či tortill. Publikace rovněž popisuje, jak budou znít sirény v případě blížícího se leteckého útoku.

Švédsko a další země regionu jsou ve stavu zvýšené ostražitosti od anexe ukrajinského Krymského poloostrova Ruskem. Často také tyto země Rusko obviňují z narušování svého vzdušného prostoru. Moskva obvinění vždy buď odmítá, nebo na ně nereaguje.

Stockholm v minulosti opakovaně poukazoval na agresivní politiku Ruska, když zdůvodňoval posilování bezpečnostních opatření, včetně loňského obnovení všeobecné branné povinnosti a rozmístění vojáků na baltském ostrově Gotland. Švédská vláda rovněž od roku 2016 zvyšuje svůj vojenský rozpočet.

Švédsko nebylo ve válce s jinou zemí více než 200 let a také za druhé světové války bylo oficiálně neutrální. Naposledy bojovalo v roce 1814 s Norskem, které vyhlásilo nezávislost.

Související

Více souvisejících

armáda Švédsko Švédsko Krym zbraně

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války.

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů

Začátek května roku 1945 se nesl ve znamení osvobozování nacisty obsazených území, ale také masového vraždění. Němci se nehodlali lehce vzdát, a tak v samém závěru druhé světové války došlo na našem území k několika masakrům, při nichž byly umučeny a zabity stovky Čechů.

před 1 hodinou

Petr Fiala

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy