Ruská armáda je pořád jen sbírka sovětského harampádí, tvrdí Američané

Názor - Na přehlídce 9. května se sice na Rudém náměstí v Moskvě objevily supermoderní zbraně jako tanky Armata, stíhačky 5. generace Su-57 nebo těžké drony, situace ruské armády, podle amerických vojenských specialistů Richarda Connollyho a Mathieua Boulegua píšících pro National Interest, vůbec tak růžová není.

Autoři analyzovali nový plán investic Ruska do obrany pro léta 2018-2027 GVP 2027, který má nahradit současný plán GVP 2020.

Ten podle autorů splnil většinu svých cílů. Jednalo se o první plán od konce studené války, který počítal s vývojem nových zbraní a jejich zařazením do výzbroje. Stroje Armata, protiletadlové systémy S-400, stihačky SU-57, ponorky třídy 885 nebo nové drony dokazují, že byl GVP2020 celkem úspěšný. Až na S-400 však tyto stroje nedostali do masové výroby, a Rusko je stále závisle na konstrukcích z dob Sovětského svazu jako je Mig-29, SU-37, tank T-90 nebo ponorky třídy Kilo.

Ruská armáda dle nich je stále, i přes značný pokrok u vybraných formací, poměrně zastarale vyzbrojený obr, který má problémy s kvalitou zbraní, které jsou ji dodávány. Právě program GVP2027 by to měl změnit a dostat i k normálním jednotkám supermoderní zbraně. V jeho realizaci však oba odborníci nevěří.

Celkem má do nového plánu Rusko investovat 19 bilionů rublů. To je podle obou odborníků nereálné. Varují především před nestabilitou rublu. Ten měl ještě v roce 2010 dvojnásobnou hodnotu, než má dnes. Pokud bude tedy jeho pokles pokračovat, porostou i náklady na celý program.

Vypočítávají také, že pokud by chtělo celý ambiciózní program Rusko splnit, musela by ročně jeho ekonomika růst o 2% HDP a musely by být zároveň omezeny investice do všeho ostatního, včetně zdravotnictví nebo sociálního systému.

Navíc s dalších oficiálních dokumentů je zřejmé, že v letech 2018-2020 bude rozpočet na obranu spíše stagnovat nebo dokonce klesat. Autoři předpokládají, že v roce 2027 na tom bude ruská armáda poněkud lépe než dnes. Bude to ale stále mix staré techniky z dob sovětských časů a moderních útvarů, které budou moci udeřit na hranicích Ruska proti jakýmkoliv menším problémům.

Ruská armáda a tedy ruští politici v čele s Vladimírem Putinem tedy spíše než aby kousali, budou více vrčet a ukazovat zuby.  Jejich reálná síla bude totiž značně omezená, předpovídají Boulegu a Conelly. 

Související

Více souvisejících

Ruská armáda Vladimír Putin Rusko tank T-14 Armata

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy