Třaskavá dohoda s Řeckem? Makedonský prezident může vyvolat politickou krizi

Skopje - Makedonská vláda dnes schválila návrh zákona o ratifikaci dohody, která má vyřešit letitý spor s Řeckem o název Makedonie. Kabinet premiéra Zorana Zaeva ale vyhráno zdaleka ještě nemá. Potíže bude pravděpodobně dělat prezident, nepříjemností jsou i násilné demonstrace nacionalistů. Dohoda obsahuje kompromisní změnu názvu na Republika Severní Makedonie.

Makedonská vláda rychle zahájila nesnadný proces realizace dohody, kterou v neděli na řecko-makedonské hranici podepsali ministři zahraničí obou zemí Nikola Dimitrov a Nikos Kotzias.

V Makedonii je ratifikace parlamentem pravděpodobná, ovšem prezident Ďorge Ivanov se zapřísahal, že dohodu nikdy nepodepíše. V Řecku se prozatím na první pohled zdá, že premiér Alexis Tsipras dostatečnou podporu v zákonodárném sboru pro "ano" nemá.

Návrh zákona o ratifikaci makedonská vláda po dnešním schválení postoupí parlamentu. Je téměř jisté, že sněmovna bude s normativním aktem souhlasit, protože k tomu stačí prostá většina hlasů, tedy většina hlasů přítomných poslanců, což je 31. Kvorum totiž tvoří 61 z celkového počtu 120 členů zákonodárného sboru.

Pokud následně, ve lhůtě sedmi dnů, ratifikaci odmítne podepsat prezident, bude o ní znovu hlasovat parlament. Tentokrát bude potřebná absolutní většina, tedy souhlas 61 zákonodárců. I při tomto hlasování se předpokládá schválení vzhledem k tomu, že vládní koalice má na své straně 69 poslanců. Otázka je, jak se potom zachová Ivanov - zda znovu podpis odmítne a způsobí tím ústavní krizi, protože základní zákon mu podpis v takovém případě ukládá.

Konečné slovo mají mít při schvalování dohody makedonští občané v referendu, které se předpokládá v září nebo v říjnu. Avšak i když dohoda projde i tímto všelidovým hlasováním, nebude mít Zaev vyhráno. Makedonský parlament totiž musí do konce roku schválit dojednané změny v ústavě, což je zásadní podmínka platnosti dohody. K tomu ale vláda potřebuje souhlas kvalifikované, tedy dvoutřetinové většiny, a tu v parlamentu nyní nemá.

Související

Stevo Pendarovski

Severomakedonský prezident pověřil sestavením nové vlády Zaeva

Severomakedonský prezident Stevo Pendarovski dnes měsíc po volbách pověřil sestavením nové vlády bývalého premiéra Zorana Zaeva. Předčasné parlamentní volby, které se konaly 15. července, vyhrála koalice Můžeme vedená Sociálnědemokratickým svazem Makedonie (SDSM), jehož je Zaev předseda.

Více souvisejících

makedonie Ďorge Ivanov Řecko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy